7 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження

Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження

Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
01 Серпня 2022
Тренди та аналітика

П’ятий рік поспіль LIGA ZAKON проводить Всеукраїнське дослідження “Індекс легкості роботи бухгалтерів”, яке допомагає відстежити зміни в настроях бухгалтерів, адже саме ці фінансові фахівці, як ніхто, можуть продемонструвати стан здоров’я бізнесу та держави.

Цього разу, в умовах війни, організаторам дослідження було важливо виміряти індекс, який демонструє те, як бухгалтери оцінюють вплив податкової системи України на легкість ведення бізнесу.

Дослідження проводили серед бухгалтерської спільноти, які є користувачами є ІТ-платформи LIGA360 та інших бухгалтерів України, які виявили бажання доєднатися до опитування.

До результатів дослідження

Індекс легкості роботи бухгалтера у 2022 році проти показника 2021-го не змінився. Значення Індексу – 2,4 – означає помірний вплив податкової системи на ведення бізнесу. Зокрема, дослідження засвідчило, що в середньому вплив податкової системи України на легкість ведення бізнесу в умовах воєнного стану є помірним.

Утім, оцінки українських бухгалтерів не за всіма пунктами є середніми. У чому ж фахівці вбачають полегшення, а де відчувають тиск – розгляньмо детальніше.

Упродовж року зменшилася негативна оцінка податкових змін: у 2021 році цей пункт негативно оцінили 62 % респондентів, сьогодні ж зміни в податковому законодавстві за останній рік половина (50 %) опитаних оцінила позитивно.

Також результати дослідження підтверджують, що з перших днів повномасштабного вторгнення зміни в податковому законодавстві не просто відбулися, а їх було дуже багато. Для абсолютної більшості (83 %) бухгалтерів податкові зміни на сьогодні є частими або дуже частими.

Однією з найбільш тривожних тем для бухгалтерів сьогодні є блокування податкових накладних і зміни, пов’язані з їх реєстрацією. Так відповіли 51 % респондентів.

Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

За останній рік у бухгалтерів зросла невпевненість у можливості захистити свої права – так вважають 45 % опитаних бухгалтерів. Відсоток у 2022-му більший за торішній на 8 %.

Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №3

Також, за результатами дослідження, в абсолютної більшості бухгалтерів (81 %) ускладнилася робота внаслідок виникнення форс-мажорних обставин у відносинах із контрагентами під час війни.

У 48 % опитаних бухгалтерів під час дії воєнного стану скоротилися доходи або ж обсяг роботи. 7 % узагалі втратили роботу. Без змін працює лише 31 % бухгалтерів.

Бухгалтери оцінили податкове навантаження на бізнес під час війни – результати дослідження, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №4

Вплинула війна й на переміщення бухгалтерів. Зокрема, 26 % були вимушені переїхати в інші регіони країни або за кордон. Водночас 72 % залишаються на тому самому місці, що й до повномасштабного вторгнення.

За даними Всеукраїнського дослідження від LIGA ZAKON, частка тих, хто негативно оцінює податкове навантаження, сьогодні становить 58 %, хоч розбіжності з податковими органами – це рідкість (рідко мали розбіжності 49 % респондентів).

І хоч Індекс роботи легкості бухгалтера у 2022-му залишився на рівні минулого року, сьогодні бухгалтерам доводиться працювати в надскладних умовах. Однак, попри швидкі податкові зміни та інші виклики, які принесла війна, бухгалтери продовжили працювати. Вони нараховують заробітні плати, допомоги та інші виплати, продовжують тримати під контролем бюджети підприємств й організацій в умовах кризи.

Теги
Підписатись на розсилку