Mobile ID: навіщо Україні цифрова трансформація

26 Липня 2017
Огляди ринку

У 2017 році в Україні має з’явитися Mobile ID – один з найперспективніших інструментів для ідентифікації особистості в цифровому світі. Щоб розібратися, яку користь новий сервіс принесе країні, редакція AIN.UA поговорила з Олексієм Вискубом, першим заступником голови Державного агентства з питань електронного урядування України, який відповідає за реалізацію проекту з боку уряду.

Що таке Mobile ID?

Mobile ID – це технологія, що дозволяє за допомогою мобільного телефону ідентифікувати особу в цифровому середовищі. Для роботи сервісу необхідний звичайний мобільний телефон і спеціальна захищена SIM-карта, на яку записується електронний цифровий підпис (ЕЦП) громадянина.

 

\"MobileID:

Навіщо зараз потрібен Mobile ID?

Цифрова економіка здатна різко збільшити ВВП країни. І такий інноваційний проект як Mobile ID може стати справді проривним – він сприятиме розвитку цифрової економіки в Україні.

У нас вже сформувався попит на взаємодію в електронній формі як з боку бізнесу, так і з боку громадян і держави. Бізнес, розуміючи, які конкурентні переваги несе цифрова трансформація, готовий в електронному вигляді оформляти договори та здійснювати транзакції. А українці дедалі активніше користуються порталами держпослуг – замовляють виписки і довідки, підписують петиції, отримують субсидії, дозволи на будівництво, реєструють бізнес тощо.

Проте на шляху розвитку електронного урядування та електронної комерції перебуває один із головних бар’єрів – відсутність надійних, доступних і безпечних засобів електронної ідентифікації громадян.

\"MobileID:
Олексій Вискуб

З 2004 року в нашій країні діє законодавство, яке прирівнює електронний цифровий підпис (ЕЦП) до власноручного та дозволяє використовувати його для створення юридично значимих електронних документів, отримання електронних адміністративних послуг тощо. Сьогодні зареєстровано всього близько 4 млн чинних сертифікатів ЕЦП, здебільшого у бізнесу.

Проте головною проблемою залишається і те, що користувачі тримають особистий ключ на незахищених носіях (CD-дисках, USB-флешках). А це не сприяє побудові довіри в електронному середовищі, що є необхідною умовою для економічного і соціального розвитку в сучасному світі.

\"MobileID:

Цього року в Україні розпочнеться видача внутрішніх паспортів у формі ID-карт, які міститимуть ЕЦП. Зараз на руках українці мають вже понад 300 тис. таких карт, щоправда, поки що без ЕЦП – його можна буде дописати пізніше.

На сьогодні, враховуючи рівень проникнення мобільного зв’язку в повсякденне життя і професійну діяльність, технологія Mobile ID (ЕЦП на SIM-карті) виглядає однією з найперспективніших в контексті надання електронних послуг громадянам як з боку бізнесу, так і з боку держави.

Олексій Вискуб, перший заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування України: «На мою думку, найбільша перевага – це безпека, доступність і зручність технології Mobile ID, яка дозволить значно розширити аудиторію електронних послуг і забезпечити безпеку подібних транзакцій. А, отже, сервіс Mobile ID здатний стати каталізатором розвитку як електронної комерції, так і цифрової економіки загалом. Я переконаний, що українці та всі процеси швидше переходитимуть в он-лайн, а це – економічний розвиток і підвищення конкурентоспроможності».

Які послуги на базі Mobile ID варто очікувати в Україні насамперед?

У державному секторі вже було реалізовано пілотний проект з Mobile ID на базі Державного земельного кадастру. Після введення в промислову експлуатацію всі електронні послуги в земельній сфері стануть доступними користувачам Mobile ID.

За словами Олексія Вискуба, велика зацікавленість в інтеграції своїх електронних послуг з технологією Mobile ID спостерігається у Мін’юсту (реєстрація бізнесу), Мінекономрозвитку (зовнішньоекономічна діяльність), Мінсоцполітики (електронні соціальні послуги) та інших відомств. Крім того, в дорученні Прем’єр-міністра України щодо введення мобільної ідентифікації є пункт про інтеграцію технології в усі наявні електронні послуги, що дозволить значно розширити аудиторію користувачів.

Оскільки сервіс Mobile ID буде доступним через формалізований API (програмний інтерфейс), його можна буде легко інтегрувати до будь-яких порталів публічних і приватних електронних послуг.

Що потрібно для запуску Mobile ID в Україні?

Дотепер в Україні вже здійснювалося тестування послуги, реалізовано пілотний проект, про який йшлося вище, і зроблено перший крок щодо гармонізації європейського стандарту ECDSA.

За словами Олексія Вискуба, половина справ для реалізації проекту в нашій країні завершено, і підсумок ми маємо побачити восени 2017 року. Зараз виконуються технічні, організаційні та нормативні роботи, але фактична дата впровадження Mobile ID залежить від Мін’юсту і Держспецзв’язку.

 

 

Євген Кражан, Директор із розвитку бізнесу на корпоративному ринку Київстар:

«Сервіс Digital ID – цифрове визначення і підтвердження особи – добре зарекомендував себе та активно набирає обертів в низці країн у всьому світі.

У 2016 році Київстар реалізував пілот із запуску Mobile ID (Digital ID) для Державного земельного кадастру. Його результати переконали уряд України в тому, що такий сервіс буде дуже значимим не тільки для державного сектора, а й для комерційних структур, адже він значно скорочує відстань між кінцевим споживачем і тією інстанцією, до якої він звертається.

Досвід цього «пілота» для нашої компанії був дуже корисним. Це приклад продуктивного діалогу між державними інституціями та телеком-оператором для впровадження сервісу, корисного для всієї країни. До того ж ми переконалися в тому, що можемо точно і в строк реалізувати послугу технічно. Знаємо, як працювати з усіма рівнями захисту персональних даних і можемо це гарантувати. І при внесенні необхідних змін до нормативної бази України Київстар зможе швидко надати абонентам можливість цифрової ідентифікації та підпису на документах з допомогою будь-яких мобільних пристроїв. А саме: підтверджувати платежі, працювати з державними реєстрами, входити на ресурси, де потрібна аутентифікація, підписувати документи для ведення бізнесу тощо.

Зараз уряд України працює над тим, щоб сервіс Mobile ID запрацював в нашій країні вже до кінця цього року. Це дуже позитивний сигнал – значить, уряд вірить в розвиток цифрової економіки і робить конкретні кроки назустріч цифровий трансформації суспільства».

Матеріал підготовлений у співпраці з https://ain.ua/