4 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
31 Серпня 2023
Тренди та аналітика

Попри труднощі, український бізнес продовжує адаптуватися і відновлюватися в умовах нової реальності. Ба більше, вперше з початку повномасштабної війни підприємці будують позитивні прогнози на майбутнє. Проте відновлення потребує кваліфікаційних кадрів, а ось з цим на ринку праці проблеми — нестача персоналу відчувається все гостріше.

Тож, яким для економіки та бізнесу був серпень 2023 року? Зібрали головне з нових досліджень.

 

Бізнес тримає курс на відновлення

Український бізнес продовжує відновлювати свою активність. За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, зростає частка малих і середніх компаній, які працюють у повному обсязі — у серпні цей показник сягнув 52%. Для порівняння: у травні він складав 41%, а рік тому, у серпні 2022 року, — 28%. З обмеженнями працюють 41% опитаних підприємців і 7% не продовжують діяльність.

Також дослідження показало, що в опитаних МСБ покращується ситуація з власними фінансовими резервами:

  • збільшилася кількість компаній з резервами на рік — з 12% у травні до 22% у серпні;
  • зменшилася кількість МСБ без резервів — з 32% до 28%;
  • резерви на 1 місяць мають 3% компаній, на кілька місяців — 23%, на пів року — 20%.

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

Дані опитування Європейської Бізнес Асоціації «МСБ в умовах війни»

Надалі 43% опитаних підприємців планують інвестувати у розвиток власної справи. 36% ще не визначилися з цим питанням і 21% наразі не мають намірів вкладати гроші у бізнес.

Про зростання оборотів МСБ у серпні говорить і дослідження Advanter Group. Індекс активності бізнесу UBI (Ukrainian Business Index) становить 38,2 (зі 100 можливих). У червні він був трохи нижче — 35,3. Суттєво зріс середньозважений очікуваний показник оборотів бізнесу у 2023-му проти 2022 року: якщо у червні він становив −0,7%, то в серпні — уже +8,2%. Збільшення оборотів у поточному році прогнозують 37% опитаних підприємців. Разом з тим, 21,7% МСБ не бачить перспектив у подальшій діяльності.

За опитуванням НБУ, вперше з початку повномасштабної війни підприємці оптимістичні у прогнозах щодо економічного розвитку — індекс ділових очікувань виріс до 104,5%. Тоді як у першому кварталі він був 91.2%. Також 14,5% компанії очікують збільшення обсягів продажів власної продукції у наступні 12 місяців. У минулому кварталі такий позитивний прогноз давали лише 2,8% респондентів.

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №3

 

Результати опитування підприємців від Національного Банку України, другий квартал 2023

Реальна та очікувана інфляція падає

НБУ поліпшив прогноз інфляції на поточний рік — з 14,8% до 10,6%. Підставою для цього є продовження щомісячного падіння інфляції: у липні вона склала 11,3% проти 12,8% у червні.

Показово, що бізнес у другому кварталі також покращив свої прогнози щодо інфляції. Підприємці очікують, що річна інфляція становитиме 15,7%. У минулому ж кварталі їхній прогноз був на рівні 20,7%. Крім того, 46,6% опитаних компаній вважають, що інфляція протягом року не перевищить 15%.

Серед найвагоміших проінфляційних чинників 87,9% підприємств зазначають воєнні дії. Натомість помітно зменшився вплив курсу валют: про негативний вплив цього фактору говорять 54,7% підприємців у порівнянні з 64,9% у минулому кварталі.

Банки нарощують прибутки

У першому півріччі цього року банки отримали 67,6 млрд грн чистого прибутку. За аналогічний період минулого року вони мали 4,6 млрд грн збитку.

Головний фактор прибутковості сектору — зростання процентних доходів від високоліквідних активів. Чистий процентний дохід за перше півріччя зріс на 41%, порівняно з 2022 роком.

Також вперше з повномасштабного вторгнення банки збільшили роздрібне кредитування — на 4,5%. Передовсім цьому сприяло відновлення карткового кредитування.

Лише 8 із 65 платоспроможних банків були збитковими із сукупним збитком 112 млн грн.

Ринок праці стабільно важкий

Рівень безробіття за липень зменшився майже на 5% і складає 16,6% проти 21,4% у червні.

За оцінками Центру економічної стратегії, кількість вакансій на ринку праці вперше за літо почала зростати — у серпні вона становила 74-80% від базового рівня від січня 2022 року. Це суттєво більше, ніж у серпні минулого року — 44-50% відносно базового рівня.

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №4

Водночас кількість резюме на найбільших джоб-агрегаторах продовжує падати. Маємо 73% нових резюме від базового рівня. Тоді як у серпні 2022 року цей показник сягав 113%.

Що з бізнесом? Головне про стан економіки та бізнесу в серпні 2023 року, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №5

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації, погіршується динаміка виплати заробітних плат. Якщо у травні 62% опитаних компаній виплачували зарплату в повному обсязі, то у серпні — 56%. До того ж зросла частка МСБ , які скорочують заробітну плату — з 16% до 24%. Але є і позитивні тенденції:

  • з 7% до 5% зменшилася кількість компаній, що зовсім не виплачують заробітну плату;
  • з 16% до 12% скоротилася частка МСБ, які звільняють працівників.

Ще один помітний негативний чинник — брак кваліфікованих кадрів. Цей фактор — у п’ятірці головних перешкод для розвитку бізнесу, згідно з дослідженням НБУ про ділові очікування підприємств. Так, якщо у першому кварталі на цій проблемі наголошували 19,4% опитаних компаній, то у другому кварталі — вже 24,5%.

Якщо ваш бізнес також відчуває на собі нестачу спеціалістів, радимо прочитати матеріали «Big Data для рекрутерів. Як технології спрощують пошук працівників» і «Брак молодшого персоналу: як закривати вакансії, не витрачаючи багато часу і грошей на пошук працівників» з порадами від Kyivstar Business Hub.

Теги
Підписатись на розсилку