8 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
30 Листопада 2022
Тренди та аналітика

Російські ракетні обстріли критичної інфраструктури стали черговим викликом для українського бізнесу. Компанії вже рахують збитки, закуповуються генераторами та очікують подальшої рецесії економіки. Утім, більшість керівників компаній залишаються оптимістичними та вірять у відновлення та розвиток бізнесу в Україні. Детальніше про головні зміни в стані та потребах бізнесу за листопад 2022 року — розповідаємо у цьому матеріалі.

 

Ціни та перебої з електрикою — головні проблеми бізнесу

Масовані ракетні удари по критичній інфраструктурі стали головними факторами цієї осені, які вплинули на роботу бізнесу. Так, «перебої з електро-, тепло-, водопостачанням» піднялося на другу позицію серед головних проблем українських компаній. На першій сходинці стабільно залишається підвищення цін на сировину, матеріали та необхідні товари. Про це говорять результати опитування Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

Як наслідок ракетного терору з боку росії, більшість опитаних компаній (74%) зазначили, що фінансово-економічна ситуація на підприємстві погіршилася. Зокрема, компаніям стало важче передбачити свій розвиток у короткостроковій перспективі 3-6 місяців: 46% опитаних не може дати прогноз щодо стану їхньої компанії через пів року.

Бізнес втрачає до 30% виторгу через відключення світла

Через постійні проблеми з електроенергією виторг ресторанів та кав’ярень в Україні впав на 22%. Про це свідчить дослідження компанії Poster POS, які проаналізували дані продажів 6500 українських закладів харчування.

У Києві найгірша ситуація: прибуток столичних ресторанів та кав’ярень впав на 27%. Це пов’язують з тим, що багато київських закладів розташовані у торговельних центрах, які зачиняються через повітряні тривоги або відсутність світла.

Водночас щойно ситуація в країні відносно стабілізується, прибуток закладів зростає.

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №3

Схожа ситуація спостерігається й в інших галузях. Так, Асоціація ритейлерів України стверджує, що через віялові відключення електроенергії магазини у деяких регіонах вимушено простоювали 50% робочого часу. Це суттєво посприяло падінню товарообігу. Наприклад, виторг однієї з мереж впав у середньому на 30%.

В Асоціації міст називають три головні ризики блекаутів для бізнесу:

  • втрата доходу через зменшення виробництва;
  • знищення частини виробничих матеріалів або товарів;
  • вищі витрати на виробництво через потребу купувати та обслуговувати генератори, виплати зарплати навіть у разі простою компанії тощо.

Прибутки банків скоротилися у 7 разів з початку 2022

У третьому кварталі 2022 року почала зростати кредитна заборгованість українців. Така тенденція стала очевидною лише зараз, адже до кінця другого кварталу діяли кредитні канікули для фізичних осіб. Тож, за 9 місяців активи банків, що не працюють, змінилися так:

  • На 30 млрд грн зросла заборгованість у секторі кредитів для бізнесу, тож у листопаді її частка сягнула 38% від усіх виданих корпоративних позик.
  • На 24 млрд грн зросла заборгованість фізичних осіб перед банками, що загалом у листопаді складає 28% від загальної суми позик.

Цей рівень безнадійних кредитів все одно залишається нижчим, ніж під час минулої банківської кризи у 2014-2015 роках. Тоді позичальники не могли повернути 56% коштів. Водночас у 2022 році банки мають значно вищу капіталізацію та надійність, що гарантує стійкість системи та її відновлення у найближчому майбутньому.

Також усі банки втратили кошти за 9 місяців. На початку року у системі чистий прибуток становив 77,5 млрд грн, а станом на 1 листопада — лише 11 млрд грн. Утім, цікаво, що довіра до банків в українців залишається високою: на рахунках громадяни тримають майже стільки ж грошей, що і на початку війни — понад 24 млрд доларів.

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №4
Дослідження видання Mind трендів у банківській системі у 2022 році

Понад 80% підприємців впевнені у рецесії економіки

Нове опитування керівників бізнесу в Україні від KPMG показало: понад 80% підприємців впевнені, що у наступні 12 місяців економіку країни та світу чекає рецесія. Водночас 65% опитаних залишається оптимістами та стверджує, що українська криза буде помірною та короткотривалою, а їхні компанії та галузі зростатимуть впродовж наступних трьох років.

Що з бізнесом? Коротко про економічні зміни за місяць — Листопад 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №5
Погляд керівників бізнесу в Україні 2022, KPMG

Як компанії завчасно підготуватися до нових викликів, ми писали у статті «Набір для виживання бізнесу». А корисні технології, які допомагають працювати навіть під час війни, можна побачити на спеціальному лендінгу «Бізнес Працює» від Київстар.

Теги
Підписатись на розсилку