8 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
26 Липня 2022
Тренди та аналітика

Релокований бізнес починає працювати та відновлює свою роботу у безпечних областях країни. Утім, загальний настрій в українських компаній ближчий до песимістичного. На тлі війни більшість підприємств очікують скорочення виробництва товарів та послуг в Україні впродовж наступного року. Це підкріплюється фактичним станом економіки країни.

Коротко розповідаємо головне про стан бізнесу та економіки за липень.

 

Більшість релокованих компаній відновили роботу

Станом на липень держава допомогла релокувати у безпечні регіони України майже 700 підприємств. З них 68% відновили свою роботу.

Серед підприємств, хто вже відновив свою роботу:

 • 39% — гуртова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів;
 • 33% — переробна промисловість;
 • 6% — інформація та телекомунікація;
 • 5% — професійна, наукова та технічна діяльність.

Більшість компаній перевезли своє виробництво до Львівської (24,6%), Закарпатської (16,1%) та Чернівецької (11,4%) областей. Подати заявку на державну програму з релокації можна на сайті E-tender, а комплекс технологій для продовження, відновлення або початку роботи на новому місці компанії можуть знайти тут.

Українська економіка втрачає від окупації 19% ВВП

За минулий місяць Україна втратила контроль над всіма великими містами Луганської області. Водночас поглибилася економічні проблеми, що змусило уряд та НБУ у липні піти на важкі рішення:

 • Зміна фіксованого курсу гривні до 36,6 за долар.
 • Пропозиція єврокредиторам погодитися на «standstill» — замороження боргових виплат на два роки.

З точки зору економічних втрат, окуповані й оточені українські громади виробляли приблизно 19% довоєнного українського ВВП, як видно на графіку від Центру економічної стратегії. Усе це сильно впливає на можливість держави покривати видатки, а також робити виплати за зовнішніми зобов’язаннями. Відчуває це і бізнес.

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

Які очікування бізнесу на наступні 12 місяців

Український бізнес досить песимістично дивиться на перспективи росту впродовж наступного року. Про це говорять результати опитування від НБУ серед керівників підприємств України в II кварталі 2022 року.

Так, 48.7% респондентів очікують скорочення обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців.

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №3

Нацбанк фіксує і суттєве зниження ділової активності в регіонах. Найгірша ситуація очікувано в центральних та східних областях України. Водночас найбільш оптимістичні підприємства Івано-Франківської та Тернопільської областей.

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №4

Серед найбільших проблем, які заважають розвиватися, бізнес бачить:

 • Воєнні дії та їхні наслідки — 86.1%
 • Зависокі ціни на сировину та матеріали — 43,9%
 • Зависокі ціни на енергоносії — 38,9%
 • Недостатній попит — 34%
 • Брак обігових коштів — 27%
 • Значні коливання курсу гривні щодо інших валют — 19,1%

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №5

Третина компаній скорочуватиме працівників

36% підприємств планують скорочувати кількість працівників на своїх підприємствах. Найбільш критична ситуація зараз із компаніями у сфері будівництва та добувної промисловості.

Найбільше працівників скорочуватимуть у наступних сферах:

 • 51% — видобувна промисловість і розроблення кар’єрів;
 • 50% — будівництво;
 • 43% — постачання електроенергії, газу, пари, водопостачання, каналізація, поводження з відходами;
 • 40% — транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність, телекомунікації.

Що з бізнесом? Короткий огляд стану компаній та економіки — липень 2022, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №6
Також приблизно 36% компаній планують зменшити обсяг інвестицій у свій бізнес, а 24% — розраховує залучити закордонні інвестиції.

Водночас великі надії держава покладає на програму з відбудови України, яку обговорювали на міжнародній економічній конференції у швейцарському Лугано, а також — на обіцяний вступ до Європейського Союзу. Зокрема, уряд намагається підтримати бізнес та виділив на це 40 млрд грн. Як отримати грант для свого підприємства, ми писали тут.

Пройти випробування війни найлегше зможуть компанії, які інвестують у технології та оптимізацію своїх бізнес-процесів. Наприклад, налаштовують дистанційну роботу співробітників з-за кордону, переносять ресурси у хмару і в такий спосіб убезпечують свою ІТ-інфраструктуру, дані та надають доступ до корпоративної інформації працівникам з будь-якого місця.

Як налаштувати такі процеси може підказати Київстар. Більшість з потрібних сервісів входять до комплексу рішень «Бізнес працює» , ознайомитися з яким та замовити консультацію можна на сайті компанії.

Теги
Підписатись на розсилку