На сайте ведутся технические работы, в связи с чем возможно некорректное отображение статей. Просим извинить за временные неудобства.

«Розтяжка» для гнучкості

Ступінь гнучкості буває різним — і в принципі при бажанні її можна розвивати. Давайте представимо цей шлях як чотири сходинки. Більшість людей зупиняються на першому чи другому рівні. А ось дістатися до четвертого — вищий пілотаж, це вдається далеко не кожному. На четвертому рівні людина не просто готова зрозуміти та визнати, що існуючі в її свідомості установки є помилковими. Вона насолоджується невизначеністю, а парадокси викликають у неї захоплення.
Що допоможе стати більш гнучким? Перш за все, рефлексія. Та усвідомлення, що єдиної для всіх істини немає, а будь-яка «істина» обмежується мозком людини. Вона напряму залежить від наших вірувань, моральних принципів, соціальних цінностей, політичних переконань і т.д. Як тільки ви перестанете намагатися «володіти істиною», вивільниться ваш природній інтелект. Це допоможе піднятися на вищий рівень розумової гнучкості.
Приклад усвідомлення обмеженості власних знань подає письменник та вчений-медієвіст Умберто Еко. Насім Талеб у «Чорному лебеді» розповідає про нього таку цікаву деталь. Отже, особиста бібліотека Еко налічує 30 тис. книг. Гості письменника, за його словами, поділяються на дві категорії. Більшість захоплюються та питають, скільки книг вже прочитано. І лише деякі розуміють, що бібліотека радше нагадує про те, скільки всього він ще не знає. «З роками ваші знання і ваша бібліотека зростатимуть, а щільні ряди непрочитаних книг почнуть дивитись на вас загрозливо. У дійсності, чим ширший ваш кругозір, тим більше у вас з’являється полиць з непрочитаними книгами». Якщо постійно мати перед очима доказ того, скільки ще ти не знаєш, то спокійніше ставитимешся до того, що вже засвоїв…
Щоб розвинути розумову гнучкість, знадобиться й ще така важлива річ. Дозвольте собі змінювати свої думки та переконання. У нас чомусь повсюдно панує стереотип, що змінювати свою позицію означає бути слабким або безпринципним, натомість варто стояти на своєму та дотримуватись першого рішення. Але ж зафіксовані погляди позбавляють допитливості, а саме зміни сприяють пізнанню нового та розвитку. Безглуздо формувати категоричні позиції. Ви маєте право стати іншим! Тому не дозволяйте «позиції» чи «погляду» володіти вами. Набагато ефективніше — відділяти свою особистість від своєї «істини» та ідей, осмислюючи та формуючи власні засоби роботи з реальністю.

25.09.2013
Что нового
Популярно