На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

П’ять передсудів, які заважають створити професійну мережу

Якщо ви вірите, що вибудовування професійних мереж – навичка, яку можна розвинути, у вас буде більше мотивації для цього.
Ермінія Ібарра

За 20 років роботи я зрозуміла, як навчитися будувати ефективний networking (формування мережі професійних зв’язків), дізналася, що заважає на цьому шляху. Виявилося, що річ не в майстерності комунікації, а в складі розуму та підході. Звучить дивно? Розберемося.

Спілкуючись зі своїми студентами програми МВА, керівниками компаній різних рівнів, я визначила п’ять основних хибних думок, які гальмують розвиток мережі професійних зв’язків у компанії. Яка з них заважає вашій компанії?

Передсуд перший: networking – марнування часу

Якщо людині бракує досвіду роботи у професійних мережах, вона сумнівається в необхідності витрачати на це свій час. Адже відносини будуються не відразу, а результати попервах непомітні.

Наприклад, Джо, директор філії великої компанії у Латинській Америці, прагнув постійно розширювати коло свого спілкування. Згодом він поскаржився, що всі колеги, які відвідували його країну, хотіли з ним зустрітися. Лише минулого року він прийняв майже 60 осіб, що надто заважало його основній роботі. І він слушно перейнявся питанням про ефективність витраченого на networking часу.

Не варто будувати мережу лише тому, що вона нібито може все.

Чимало людей не надто виважено ставиться до побудови мережі. Спочатку, як і Джо, люди відповідають на всі запити, але зазвичай використовують контакти лише для вирішення термінових завдань, а потім забувають про подальшу співпрацю. Набагато продуктивніше одразу встановлювати контакти з тими, хто може посприяти розвитку вашого бізнесу.

Передсуд другий: у людини або є талант комунікації, або ні – цього не виправити

Більшість вважає, що ефективно комунікувати можуть тільки екстраверти, а не сором’язливі інтроверти, тож і не вкладають свої ресурси у розвиток комунікаційних навичок. Однак стенфордський психолог Керол Дуек (https://www.ted.com/speakers/carol_dweck) довела, що люди часто плутають поняття «характер» та «виховання», коли це стосується особистих рис. Приміром, інтелект або лідерство насправді залежать від докладених зусиль, а не від вроджених рис.

Люди «законсервованих» теорій вважають, що всі риси характеру закладені в людині від початку. Той, хто постійно розвиває свої навички та мислення, впевнений, що все необхідне людина може сама в собі виховати, якщо багато працюватиме.

Якщо ви вірите, що вибудовування професійних мереж – навичка, яку можна розвинути, у вас буде більше мотивації для цього.

Згодом ви відшліфуєте її до досконалості на відміну від тих, хто покладається на характер.

Передсуд третій: відносини мають будуватися звичайним чином

Одна з найсерйозніших хибних думок – відносини мають бути спонтанними і формуватися хаотично залежно від схожості людей. Прихильники цієї теорії впевнені, що методична робота з вибудовування мережі контактів – штучний і навіть неетичний процес. Така позиція призводить до одноманітних і непотрібних контактів. Десятирічні дослідження цього питання довели: якщо ми у networking покладаємося на випадок, то знаходимо лише схожих на нас людей.

Такі «егоїстичні і ледачі» мережі контактів ніколи не дадуть вам широти і різноманітності думок. Адже саме вони будують наше розуміння навколишнього світу, допомагають ухвалювати правильні та виважені рішення і «вербувати» собі команду. Саме тому ми повинні формувати свою мережу усвідомлено і виважено, щоб знайти потрібних партнерів, а не безліч паперових візитівок.

Передсуд четвертий: мережі – це егоїзм

Багато людей не сприймають практику networking, бо вона суперечить їхнім власним принципам. Вони не можуть будувати «маніпулятивні» мережі й отримувати блага «по блату», тому що це не відповідає меритократії. Інші, навпаки, вважають, що відносини треба будувати на взаємності й віддавати потрібно стільки, скільки отримуєш.

Дослідники встановили, що етика сприйняття побудови мереж розділена за рівнями: молоді фахівці вважають networking цинічним, але необхідним інструментом, а ось їхні боси не думають про коректність питання, адже самі можуть не тільки брати, але й віддавати. Ця різниця зумовлена ​​упевненістю в собі.

Молоді фахівці не відчувають себе рівними у networking-обміні.

Єдиний спосіб прийняти networking як необхідність – розвивати зв’язки і користуватися ними не тільки задля власної мети, але й задля компанії чи команди.

Передсуд п’ятий: міцні зв’язки – найцінніші

Інтуїція підказує вам, що найміцніші відносини будуються на цілковитій довірі. Без сумнівів, це важливо, але не варто недооцінювати значущість «слабких» зв’язків із тими, кого ми бачимо рідко чи знаємо менше.

Люди з близького кола контактів зазвичай бачать вирішення проблеми так само, як і ми: погляди збігаються, досвід теж схожий. Дослідження свідчать, що інновації та важливі ініціативи йдуть саме від «слабких» зв’язків: вони дають можливість подивитися на речі свіжим поглядом, отримати нову інформацію та додаткові ресурси.

Мої слухачі-керівники часто скаржаться, що їхня поточна мережа контактів – не вкладення у майбутнє, а результат випадкових рішень минулого.

Рішення полягає в пошуку людей на периферії наявного кола знайомств.

Це запорука подальшого розвитку вашої мережі.

Потрібно пам’ятати, що від ставлення до зв’язків залежить, скільки сил і часу на них витрачати. Щоб настроєність була правильною, потрібно багато працювати над собою. Якщо хочете дізнатися, наскільки важливий networking для вашої кар’єри, – пробуйте, ризикуйте і позбувайтеся передсудів.

22.07.2016
Що нового
Популярне