На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Агробізнес в режимі онлайн

<?php echo $post->post_title; ?>
Вдала інвестиція в сільськогосподарські інновації окупається протягом року
Наразі цей матеріал доступний лише російською. Ми працюємо над тим, щоб додати українську версію. Перепрошуємо за тимчасові незручності.


Андрій Гордійчук, голова правління “Сварог Вест Груп”, однієї з найбільших агрокомпаній в Україні, розповідає про те, наскільки інноваційним може бути сучасне сільське господарство.

11 років тому Андрій Гордійчук вперше почув від студента-практиканта про точне землеробство — стратегії, яка дозволяє мінімізувати вплив зовнішніх факторів в сільському господарстві. Останні три роки його компанія “Сварог Вест Груп” лідирує за урожайністю в Україні, а за деякими культурами — у всій Європі. Як йому вдалося досягти таких результатів? Голова правління “Сварог Вест Груп” Андрій Гордійчук активно інвестує в сферу IT-та біотехнології. Про інновації, саботажі нових технологій і мріях він розповів в інтерв’ю НВ.

— Які головні інновації Ви запровадили за останні роки у своїй компанії?

— Насамперед вже реалізована на практиці технологія точного землеробства — унікальна операційна система “Арго”, наша власна розробка. Вона дозволяє здійснювати управління агробізнесом в режимі онлайн. Live AG (компанія, створена “Сварог Вест Груп” в паритеті з американськими партнерами, розробляє ІТ-рішення для агросектора — НВ) випустила її у 2014 році. ІТ й телеком-інновації в сільському господарстві виводять його на абсолютно новий рівень. Це основа, “скелет”, на який можна накладати удосконалення, здатні зробити з сільського господарства не надто ризикований бізнес, а більш керований для пошуку партнерів, використання фінансових інструментаріїв, а також хеджування ризиків. 

— Що заважає впровадженню новацій у сільському господарстві?

— Безвідповідальність і халатність викликають найбільші проблеми. Ти вклався в саму просунуту сільгосптехніку, у тебе налагоджена система елеваторного господарства, краще насіння, генетика, хімія. Але одне неправильне рішення агронома нівелює результат роботи всієї команди. У сільському господарстві людський фактор до винаходу “Арго” був основоположним моментом, навіть важливішим за рішення акціонера.

— Як же Ви вирішуєте проблему людського фактора?

— За цей рік ми вдосконалимо “Арго” і, думаю, на кінець 2016 — початок 2017 року зможемо випустити додаткову опцію цієї системи — “антиагроном”. Це “пілотна” гумористична назва прижилася, добре сприймається ринком,особливо власниками інших компаній агробізнесу, тому що непрофесійні люди вже всіх дістали. Є такий олдскульний принцип управління в сільському господарстві, який базується на двох фразах: “з неділі” і “не вродило”. Наприклад, коли зробимо? “З неділі” — тобто це не швидке рішення. “Не вродило” — універсальне пояснення низьких показників. “Антиагроном” вже на першому етапі нівелює участь агрономів середнього рівня. А на наступному етапі система штучного інтелекту дозволить повністю виключити цю професію з ужитку бізнесу.

Можливості режиму онлайн ми розвиваємо разом з компанією “Київстар”. Ось цей гаджет (вказує на мобільний телефон — НВ) — штучка набагато більш функціональна і оперативна, ніж людина, оскільки у нього нема емоцій при прийнятті рішень. Смартфон з правильним програмним забезпеченням дозволяє в режимі онлайн відстежувати всі зміни: від погоди до витрати палива. Два роки тому ми почали переговори з Петром Чернишовим (президент “Київстару” — НВ) про те, як можна використати “Київстар” в сільському господарстві. Тоді мої слова здивували його, він дивився на мене зі скепсисом. А сьогодні ми працюємо над сучасним проектом, об’єднавши наші розробки, можливості “Київстару” і пластичність цієї великої компанії для інновацій і змін. Думаю, вийде цікава річ, яка може прозвучати у світовому масштабі.

— У чому суть цього проекту?

— Ми повинні стежити за всім, що відбувається в агробізнесі, а також за використанням ресурсів і грошових потоків, зайнятістю персоналу і т. д. “Київстар” може допомогти реалізувати механізм контролю. Створивши спільний проект, ми постараємося змінити концепцію державного контролю за природними ресурсами, виключивши дуже багато позицій корупційної складової. В чому проблема корупції в нашій країні? Це ті ж люди. Ми не перевиховаємо чиновника за короткий період, як би ми не хотіли. Має змінитися покоління. Як в окремо взятому агробізнесі, так і в країні в цілому необхідна жорстка система контролю, але ніяк не людська, тільки технічна. Безумовно, чиновник буде намагатися її саботувати.
Андрій Гордійчук, голова правління “Сварог Вест Груп”, однієї з найбільших агрокомпаній в Україні, розповідає про те, наскільки інноваційним може бути сучасне сільське господарство

— Чи легко інновації масштабуються у Вашому бізнесі?

— До 90 % топменеджменту приховано саботують впровадження інновацій. Їм не потрібні нововведення: у них усталений порядок життя, і вони знають, як працювати, щоб не напружуватися. Все нове — це стрес, краш-тест, напруга. Той, хто знає лазівки й “сірі зони”, де можна сховатися від контролю, користується ними.

— А як Ви боретеся з внутрішнім неприйняттям змін?

— Мені в цьому плані пощастило — для мене буденність є зоною дискомфорту. Зміни: частина мого життя, мого характеру. Я постійно сперечаюся з партнерами, коли вони пропонують зупинитися й залишитися на тому ж рівні. Не всі можуть витримати мій жорсткий графік, нові ідеї та зміни. Але мене це надихає.

— За останні п’ять років у Вас десятикратно збільшилися вкладення в інноваційні розробки: з $ 150 тис. до $ 1,5 млн на рік. Ці вкладення окупаються?

— Вдала інвестиція в сільськогосподарські інновації окупається протягом року. Дуже швидкий ефект. Наприклад, ми створили онлайн-датчик палива (одна з частин системи “Арго”), витративши $ 100-150 тис. А за рік компанія споживає палива на суму близько $ 7 млн. Ми відразу зменшили споживання на 10 %. Ми не міняли мотори технічно, машини — ті ж, просто впровадили онлайн-систему контролю. Як тільки її встановили, ми не могли знайти водіїв на паливозаправники. Пропонували зарплати на рівні $ 500-700, для простого водія в регіоні це досить високий рівень. Але в цю професію йшли не за зарплатою, а за горезвісними 10 %. Один паливозаправник пропускав, припустимо, на 10 млн грн палива за день, при цьому 1 млн грн він міг інкасувати. Безумовно, не тільки собі. Це ціле ОЗУ: завскладу повинен бути в долі, адже необхідно провести списання. Яка їм різниця, $ 500 зарплата чи більше?

— Які напрями інновацій Ви вважаєте найперспективнішими: нові види насіння, способи обробки землі, М2М, програмні рішення?

 — Для нас немає більш або менш важливого напряму — суть в синергії. Ми вважаємо нашою унікальною конкурентною перевагою саме симбіоз цих трьох напрямів: біотехнології, IT-смартфарминг та інженерно-технічні рішення. Зараз ведеться багато розробок у точному землеробстві, пишеться безліч програм. Ми вчимося працювати зі стартаперам. У нас є свої інженери, які розробляють конструкції сільськогосподарських машин. Левову частку грунтообробки складають наші, повністю індивідуально розроблені, тюнінговані речі. Наступний етап — автопілотовані самохідні трактори, зараз ми працюємо над цим.

— Що б Ви порадили молодим українським підприємцям?

— Позбутися ілюзії, що десь там, в Європі чи в Америці, легше — там набагато складніше себе реалізувати. Усвідомити, що вони живуть в одній з найунікальніших держав світу — в країні можливостей. Треба не хотіти — грошей, квартир, а мріяти про високе — тоді все задумане збудеться.

Материал подготовлен в сотрудничестве с biz.nv.ua

30.11.2016
Що нового
Популярне