На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Агроплан на рік

Тенденції в агропромисловому секторі України
Основна законодавча зміна 2016-го року – скасування пільгового оподаткування для аграріїв

Які сільгоспкультури торік дали найбільші врожаї та які вигідно вирощувати в 2016 році? Про підсумки року та тенденції нового сільськогосподарського сезону розповідає Сергій Феофілов, генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт».

Яким був минулий рік для українських аграріїв? Як змінилися обсяги виробництва найпопулярніших сільгоспкультур?

Рік був досить вдалим щодо валового збору зерна та олійних культур. Урожай зернових, за оцінками «УкрАгроКонсалт», склав близько 57 млн тонн, що є другим результатом після рекордного 2014 року, коли валовий збір сягнув 60 млн тонн. Найкращі результати показала пшениця, урожай якої склав 24,2 млн тонн порівняно з 22,5 млн тонн 2014-го. Це сталося завдяки збільшенню посівних площ і сприятливим погодним умовам. Також збільшився валовий збір основної олійної культури – соняшнику. Водночас був недобір врожаю ярих зернових культур – ячменю і кукурудзи, площі під якими скоротилися. Також через погодні ризики перезимівлі скоротився валовий збір ріпаку.

1
Сергій Феофілов, генеральний директор компанії «УкрАгроКонсалт»

Однак результати року некоректно оцінювати лише за обсягами. Необхідно розуміти, наскільки змінилися ціни. Тож відзначимо наступне: влітку і восени 2015-го ціни на продовольчу пшеницю на експортному ринку упали нижче $200/т, що є найнижчим показником від 2010 року. При цьому ціни на другу основну культуру – кукурудзу – також виявилися вкрай низькими – на рівні минулого сезону, який відзначився рекордним світовим урожаєм, а отже, і дешевизною кукурудзи.

Попит на які культури не покривається пропозицією?

Варто наголосити, що внутрішні потреби країни покриті за всіма основними культурами. Що стосується експортного попиту, то є певний дефіцит пропозиції ріпаку, а також високопротеїнової пшениці. На межі внутрішнього споживання – жито і гречка.

57 млн тонн – урожай зернових, що є другим результатом у 2015 році після рекордного 2014-го

Які зміни структури експорту та цін відбулися на внутрішньому і зовнішньому ринку?

Україна експортує більше половини врожаю зернових. Тому структура експорту переважно залежить від структури валового збору. Так було і в 2015 році. Україна нарощує експорт пшениці і трохи скорочує експорт ячменю і кукурудзи порівняно з минулим роком. Зростає також експорт олії, особливо соняшникової. Попри скорочення врожаю ріпаку і стабільний збір сої, збільшується переробка цих культур. Таким чином, триває тенденція до зміщення акцентів експорту з сировини на продукти переробки олійних культур.

Щодо цін, то вони в 2015 році були різноспрямованими. Ціни на пшеницю, наприклад, виявилися нижчими за позаторішні внаслідок перенасиченості ринку. Кукурудза, навпаки, трохи подорожчала. Це світовий тренд – ціни на українське зерно зросли через недобір урожаю кукурудзи в Європі внаслідок посухи.

3 укр

Якими були тренди-2015 щодо вибору культур, технології виробництва, продажу та фінансування бізнесу?

В умовах складного доступу до кредитів основним критерієм вибору культур є їхня рентабельність. У 2014 році у парі популярних культур «пшениця – кукурудза» більш рентабельною виявилася пшениця. Цим пояснюється істотне збільшення площ культури під урожай 2015-го.

Головним трендом щодо фінансування є самозабезпечення. Тобто польові роботи фінансуються з  власного прибутку. Втім, для малих господарств така ситуація є звичною, оскільки доступ до банківського фінансування у таких підприємств завжди був складнішим, аніж у великих агрокомпаній.

4

На які культури звернути увагу малим і середнім агрофірмам у 2016 році?

Останнім часом фермерів цікавлять зернові та олійні культури дрібнотоварного виробництва, такі як просо, льон, квасоля, коріандр, сочевиця, рентабельність яких може сягати 200%. Поки що такі культури вирощують не більше 5-7% господарств, однак фахівці «УкрАгроКонсалт» вважають, що можна підвищити їхню врожайність, нівелювати ризики і збільшити рентабельність виробництва.

2

Які законодавчі зміни можуть вплинути на агропромислову галузь цьогоріч?

Основна законодавча зміна 2016-го року – скасування пільгового оподаткування для аграріїв. Режим пільгового оподаткування – це фіксований сільгоспподаток, акумуляція сільськогосподарськими підприємствами коштів ПДВ, а також підтримка тваринницьких господарств за рахунок перерахування ПДВ переробних компаній. Без сумніву, скасування цих пільг негативно вплине на прибуток сільськогосподарських підприємств, особливо з урахуванням подорожчання сільгоспробіт і низьких цін на основні сільгосптовари на світовому ринку.

05.02.2016
Що нового
Популярне