На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Бізнес на сонці

Ринок сонячної енергетики в Україні

Шлях до мрії

Найбільші у світі виробництва сонячних фотоелементів, сонячних батарей та колекторів зосереджені в Азії. Хоча лідерами з якості вважаються європейські компанії Bosch, ET Solar, CNPV та Suntech. В Україну, враховуючи низьку купівельну спроможність споживачів, привозять зазвичай дешеву продукцію із КНР, уряд якої надав виробникам субсидії, що дозволило демпінгувати на всіх світових ринках. Українських виробників енергоощадного обладнання так мало, що вони навіть не представлені у міжнародних рейтингах. Головний бізнес у цій галузі – це імпорт, продаж і монтаж сонячних енергетичних систем (СЕС). Є у малого бізнесу шанси заробляти і на виробництві сонячної енергії.

Імпорт і продажі

Український ринок продажів СЕС ділять між собою сотні дистриб’юторів імпортного обладнання. Один із найбільших імпортерів енергогенерувального обладнання, зокрема сонячних колекторів і геліосистем (батарей), – київська компанія «Атмосфера». Вона має більше 400 дилерів по всій країні, охоплює Молдову, Білорусь, Латвію, Казахстан, Киргизстан. Пласкі колектори імпортують із Польщі, Італії, Туреччини, вакуумні – з Китаю, звідти везуть і контролери геліосистем. Компоненти фотоелектрики постачають з Італії, Німеччини, Тайваню. «Атмосфера» не лише продає, але й проектує системи опалення та гарячого водопостачання на основі сонячної енергії та інших енергорішень під власною ТМ Atmosfera.

Інший великий гравець ринку – дніпропетровська компанія «Аліста» – імпортує обладнання під ТМ Аltek. Компанія також створила низку сервісних центрів.

Особливістю продажів енергогенерувального обладнання є необхідність індивідуального проектування та грамотного монтажу, тому реалізують не одиниці продукції, а готові рішення для певного призначення. Тож стандартні інтернет-продажі «товар – ціна – доставка» тут неможливі: зазвичай через сайт роблять замовлення і обрахунок потрібних рішень, потому долучаються проектувальники, монтажні та сервісні організації. Тож в Україні сонячна енергетика «годує» сотні дрібних фірм, які обраховують технічні рішення, консультують, перепродають і встановлюють обладнання.

Ринок досить конкурентний, але потенціал для зростання ще є. «Останніми роками спостерігаємо стабільне зростання попиту на 30-40% на рік, навіть за результатами кризового 2014-го продажі зросли майже на 30%», – наголошує менеджер із зовнішніх зв’язків компанії «Атмосфера» Олександр Омельченко.

Бизнес-на-солнце_1

Девелопмент: послуга на експорт

Ще один напрямок діяльності на ринку сонячної енергетики – проектування і побудова систем генерації, передачі і розподілу електроенергії, виконання пусконаладних робіт, операційне та сервісне обслуговування енергетичних об’єктів, упровадження менеджменту якості запущених об’єктів, індустріальний консалтинг.

Найвідоміші українські девелопери великих сонячних станцій – групи компаній Activ Solar та «Рентехно».

Крім того, «Рентехно» пропонує індустріальний консалтинг: допомагає в організації виробництва сонячних батарей та інших компонентів, що використовуються в сонячній енергетиці (монокристалічних і мультикристалічних кремнієвих зливків, пластин, сонячних елементів). Ця послуга поки що затребувана клієнтами з Європи та Близького Сходу.

Сонячні батареї: майже повний цикл

Ухвалення Закону «Про електроенергетику», згідно з яким «зелений» тариф із 1 січня 2012 року надавався лише тим станціям, у яких питома вага вітчизняного обладнання і робіт у загальній вартості складала не менше 15%, з 1 січня 2013-го – 30%, а з 1 січня 2014-го – до 50%, стимулювало появу місцевих виробників. Однак у червні цього року Верховна Рада ухвалила закон, за яким скасована вимога щодо місцевої складової (документ має підписати президент).

Україна ще рік тому була однією із трьох держав у світі, яка виробляла полікристалічний кремній – матеріал для виготовлення фотомодулів, з яких складають сонячні батареї. У 2008 році компанія Activ Solar, придбавши Запорізький завод напівпровідників, провела комплексну модернізацію і почала експорт полікремнію в Європу. Однак 2014-го через невиплату кредитів завод оголошено банкрутом.

Найбільше в Україні і Східній Європі підприємство з виробництва кремнієвих зливків і пластин «Піллар» (Київ) теж орієнтоване на експорт. Продовжують виробляти монокремнієві зливки і пластини «Пролог Семікор» (Prolog Semicor LTD, Київ) та «Силікон» (Світловодськ Кіровоградської обл.). Цим великим підприємствам зараз нелегко через економічну кризу у країні та зростання вартості енергоносіїв. «Пролог Семікор» перебуває у кращому стані, адже виробляє й більш технологічні сонячні модулі. Умовно українським виробником можна назвати американську компанію Progeny Solar, яка у Львові збирає сонячні модулі під слоганом «Спроектовано в Америці. Зроблено в Україні».

Бизнес-на-солнце_2

Найбільшим і єдиним виробником повного циклу залишається київський завод «Квазар» (це колишній завод з виготовлення напівпровідникових пристроїв, заснований ще 1961 року). Він виробляє кремнієві пластини, фотоелементи, моно- і полікремнієві сонячні модулі і збирає з них сонячні системи, його фахівці також проектують сонячні електростанції під ключ. Кілька років завод працював на мінімальному завантаженні і досі має потенціал для зростання потужностей. Нещодавно почали виробляти сонячні зарядні пристрої і системи для мобільних пристроїв, техніки, автомашин тощо.

Сонячні колектори: світовий рівень

Щороку міжнародна компанія Solrico, яка спеціалізується на дослідженнях у галузі сонячної енергетики, публікує карту світових виробників сонячних колекторів. На цій мапі представлені й українські компанії.

Пласкі сонячні колектори для гарячого водопостачання (ГВП) в Україні випускає лише компанія «Сінтек» (Запоріжжя) під ТМ SintSolar. Із 1991 року вона встановила аж 5000 кв. м колекторів. Першим і донедавна єдиним виробником вакуумних трубчастих сонячних колекторів, придатних для ГВП та опалення, в Україні була компанія «СтарЕнерджі» (Одеса). Кілька років тому Красилівський агрегатний завод теж почав випускати сонячні колектори для ГВП на основі вакуумних трубок.

Виробництво сонячної енергії: потрібні зусилля

Після запровадження у 1998 році найвищого «зеленого» тарифу на електроенергію, отриману з сонячної енергії, в Україні зросло будівництво сонячних електростанцій. Сонячна енергетика стала високоприбутковою галуззю, середній термін повернення інвестицій складав 4,5-5 років. Електроенергію з сонця видобували і продавали державі понад 40 компаній, серед яких Helios Styrategia, «3В Пауер Україна», «ВінСолар», «Українські системи Солар», Sun Electra, Ecotechnik Praha, Beten International, Star UA, Solarenergo.

Однак у квітні 2015 року змінами до закону тариф для сонячних електростанцій трохи знизили, тож зріс термін їх окупності. Зате дозволили фізособам встановлювати сонячні системи потужністю до 30 мВт і продавати надлишок електроенергії державі. Заважає розвиткові галузі, по-перше, те, що, на відміну від європейських країн, в Україні немає пільгових програм кредитування банками цієї галузі під найнижчий відсоток. По-друге, підключення нової компанії до єдиної енергетичної системи України вимагає значних зусиль, хоча зробити це може навіть фермер. Тим паче є сенс ставити дахові станції на виробництвах, забезпечувати себе та отримувати додатковий прибуток.

Будівництво та підключення до енергосистеми навіть невеликої сонячної станції вимагає професійних знань, а отже, є робота і для невеликих фірм електротехнічної спеціалізації.

Ганна Зінухова, експерт «Рентехно»: «Щоб розпочати виробництво сонячних модулів в Україні потужністю 30-60 МВт на рік, початкові інвестиції мають складати 4-5 млн євро. Натепер ринок набирає обертів, тож період окупності інвестицій буде швидким – 5-7 років».

В Україні більшість виробників займаються лише збиранням сонячних панелей із готових фотоелектричних модулів (імпортного та вітчизняного виробництва), що вимагає найменше зусиль і витрат.

30-40% на рік зростає попит на сонячні колектори

В Україні немає жодного виробника популярних у світі повітряних сонячних колекторів (застосовуються для вентилювання), на ринку представлений лише імпорт, тож ніша вільна. Гібридні сонячні колектори, які виробляють одночасно і теплову енергію для ГВП та опалення, і електроенергію для побуту, теж імпортуються, а цей напрямок перспективний

Бизнес-на-солнце_3

Якщо великі сировинні підприємства в Україні занепадають, то малі і середні виробники високотехнологічного обладнання та комплектуючих для альтернативної енергетики, які зможуть забезпечити гідну якість при конкурентній ціні, знайдуть свого споживача.

04.08.2015
Що нового
Популярне