На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Бізнес у світі стартапів

Я сподівався навчитися чогось, написавши книгу. Сюрпризом стало те, що я отримав навіть більше досвіду після її видання.

Коли ми з Деном Сенором писали книгу «Нація розумних людей. Історія ізраїльського економічного дива» («Start-Up Nation». — Ред.), то орієнтувалися на американську аудиторію. Ми не могли й уявити, що книга з’явиться китайською, корейською, російською, португальською, французькою, німецькою, японською, турецькою, арабською, івритом та багатьма іншими мовами.

За останні 27 місяців я побував у десятках країн, обговорюючи нашу книгу. Перелік континентів і культур навряд чи можна розширити, але дивує те, що у них знайшлося дещо спільне. Здається, кожна країна хоче дізнатися, як їй домогтися виникнення більшої кількості стартапів, і кожна вірить, що побудова інноваційного сектора вкрай важлива для майбутнього країни. Не менш дивує й те, що ці держави, незважаючи на унікальні обставини, за яких розвивався Ізраїль, знаходять для себе уроки в історії «нації стартапів».

Власне, мова не про книгу. Головне — історія, описана в ній. Все, що ми зробили, це відкрили природний ресурс, існування якого досі неочевидно для ізраїльтян.

Будучи ізраїльтянами, ми одночасно горді й вкрай критичні щодо нашого high-tech сектора. І все ж фокусуємося ми на недоліках чи достоїнствах, на суть часто не зважають: навколо нас величезний світ, спраглий за інноваціями, і цей світ вірить, що наша маленька країна тримає до них ключ.

Найпоширеніші запитання, які я чую під час своїх поїздок: «Що це означає для моєї країни?».

Суть не в імітації успіху, а у засвоєних уроках або, ще краще, у співпраці з Ізраїлем. У кожної країни свій шлях до інновацій. На шляху США не стояло жодної з проблем, що стали ключовою рушійною силою в ізраїльській історії. Однак США створили Кремнієву долину, головну інноваційну екосистему світу. Тому існують різні шляхи до інновацій, і кожна країна повинна знайти свій, спираючись на сильні сторони, культуру і контекст.

Але до чого ця імітація? Ми могли б скопіювати німецькі машини, голлівудські фільми або французьку кухню — але навіщо? Не ефективніше буде поєднати сильні сторони різних країн? Кожен з нас — продукт генетичного мешапу (суміш чи злиття елементів, що розрізняються. — Ред.), комбінація генів двох різних людей. Навіть рідні брати і сестри, «продукти» одних і тих же батьків, які виросли в одному й тому ж будинку, зазвичай виявляються зовсім різними людьми. У цьому й полягає сила поєднання відмінностей. Велика частина креативної енергії Ізраїля походить з того, що тут зустрічаються безліч культур. Увійдіть до офісу одного з ізраїльських стартапів, і ви побачите міні-ООН.

Мешапи працюють і на рівні країн. Переважна частина з того, що ми називаємо «нацією стартапів», це мешап великих американських технологічних компаній і ізраїльських стартапів. Їхня сила і цінність почасти полягають у поєднанні культур, але набагато більший ефект — у поєднанні сильних сторін великих компаній — «масштабування» продуктів — з сильною стороною стартапів і їхньої індустрії — інноваційними змінами.

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху сказав: «Ми — нація стартапів». Але усвідомлення цього явища — лише початок. Його суть має стати частиною нашого ДНК і відкрити очі на наш нереалізований потенціал. Як ізраїльтяни, ми повинні подивитися навколо і зрозуміти, що значить бути нацією стартапів у світі, який стає все більше одержимий інноваціями.

Якщо зазирнути на 20 років назад, то можна побачити, як швидко наступають зміни. У 1992-му більшість речей, що становлять наше життя сьогодні — інтернет, соціальні мережі, мобільні телефони, ноутбуки, планшети, — не існували. Більшості цих речей не виповнилося і п’яти років. Навіть люди, що створювали їх у минулому, не уявляли, яким буде наш світ сьогодні.

Мені здається, що ще менше ми здогадуємося, яким наш світ стане через 20 років. Швидкість змін наростає. А це означає, що прибуток від інновацій і вага стартап-екосистеми продовжує зростати.

Не випадково президент Барак Обама і прем’єр-міністр Девід Кемерон анонсували програми «Стартап Америка» і «Стартап Британія». Мільярди інвестуються у нові технологічні центри Росії, Сінгапуру, Китаю, Дубаю та багатьох інших країн. І на те є причини. Не випадково Нью-Йорк будує дуже амбітний новий технологічний кампус, а Cornell-Technion виграв тендер на реалізацію цієї ідеї.

Два слони, сховані в кімнаті, якщо глобальну економіку вважати кімнатою, — це фінансова криза та процес прискорення, коли нові країни рухаються вгору по ланцюжку доданої вартості від дешевого виробництва до сектора високих технологій та інновацій. Ці два слони ведуть світ у двох напрямках: назад до підвищення продуктивності старими методами, через інновації, і до ринків, де відбуватиметься основне зростання.

У Ізраїля є унікальна історична можливість не лише спиратися на ці вектори, але й відігравати важливу роль у прискоренні їхнього руху. У нас є можливість не просто змінити власну країну, включаючи вирішення питань соціальної нерівності, кризи освіти та будь-яких інших проблем, але і внести свою лепту у світові зміни. Це наша історична місія як країни і як народу. Місія, заради якої багато людей пішли на жертву. Зробімо це.

27.05.2015
Що нового
Популярне