На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Гроші без кордонів

Глобальний бізнес на електронних гаманцях
Найбільше українців працюють у Польщі, Росії, Чехії, Португалії, тож саме у цих країнах буде високий попит на переказ грошей в Україну. Ми зважаємо на ці дані, коли плануємо вихід на той чи інший ринок

Останні десять років бізнес переходить в онлайн, тож за ним ідуть слідом і гроші. Існує чимало способів розплатитися за товар в інтернеті або переказати кошти. Чи не найпопулярніший серед них – електронний гаманець. Українська команда на чолі з Андрієм Дригою створює проект Best Wallet, перекази через який можна отримати у 25 тисячах пунктів по всьому світу. Як побудувати глобальний бізнес на електронних гаманцях – детальніше у статті.

Best Wallet – це хмара розподілених електронних гаманців, яка дозволяє переказувати кошти з комісією від 0,5% і оплачувати понад 2300 сервісів, зокрема послуги мобільних операторів, інтернет-провайдерів, ЖКГ і погашення кредитів.

Проект працює у складі міжнародної платіжної системи «БЕСТ». Вона об’єднана у групу компаній з CreditPilot, що займається обслуговуванням платежів через термінали, і IPSP, який надає послуги інтернет-еквайрингу. «Термінали поступово відходять на другий план, а електронні платежі набирають обертів. Тому ми взялися створити рішення для електронних гаманців», – розповідає засновник проекту Андрій Дрига.

У Best Wallet працюють 13 співробітників. Це розробники, два тестувальники та один дизайнер, більшість із них перебувають у Києві. Якщо взяти ще й колег із дружніх компаній, то це майже 30 спеціалістів. Проект веде переговори щодо отримання ліцензій і шукає банки-партнери у країнах СНД, Середньої Азії, у Європі та США.

Розумний хід

Основна функція класичного електронного гаманця – оплата товарів та послуг. Команда Best Wallet вирішила додати до функціональності грошові перекази і наразилася на неабияку проблему.

«Якщо ви створюєте фінансовий стартап, вам доведеться працювати з банками, які за використання своєї інфраструктури відраховують відсоток із кожної транзакції. На практиці виявилося, що сумарний відсоток комісії неприйнятний для користувачів», – пояснює підприємець.

Щоб вирішити цю проблему, команда почала надавати свій електронний гаманець банкам безкоштовно. «Зазвичай для організації переказів банки мають витрачати чималі кошти на обслуговування клієнтів, підтримку додаткових офісів, на розробку та придбання систем дистанційного обслуговування. Ми створили додаток і пропонуємо його як рішення White Label. Ми перебрендуємо його для кожного банку або організації з ліцензією на переказ грошей. Це дає їм сучасний інструмент для роботи з електронними грошима і залучає нових клієнтів. Завдяки цьому Best Wallet збільшує свою інфраструктуру і дозволяє користувачам переказувати кошти з мінімальною комісією. Класична ситуація win-win», – пояснює засновник сервісу.

Аудиторія та застосування

Основна група користувачів сервісу – трудові мігранти, які переказують гроші близьким на батьківщину. І їм конче потрібні дешеві транзакції. «Напрямки таких грошових потоків прогнозуються за статистикою міграції, – пояснює Андрій Дрига. – Найбільше українців працюють у Польщі, Росії, Чехії, Португалії, тож саме у цих країнах буде високий попит на переказ грошей в Україну. Ми зважаємо на ці дані, коли плануємо вихід на той чи інший ринок».

грошібезмеж2

Ще один варіант використання сервісу – швидкі перекази всередині країни. «Уявіть, що ваш друг розплатився замість вас готівкою у кав’ярні. Ви можете повернути йому гроші на електронний гаманець за кілька кліків», – говорить засновник Best Wallet.

Щоб зареєструватися, потрібно ввести лише свій номер телефону і пароль. Сума до $100 не вимагає жодної ідентифікації. Для переказу потрібні тільки номер телефону одержувача, сума та реквізити банківської картки. Отримати їх можна готівкою у касі, на картку або оплатити цією сумою рахунок за телефон чи комунальні послуги.

Конкуренти і переваги

За словами Дриги, кожен мобільний банк-конкурент за два роки видав користувачам до 30 тис. карток. Таку кількість великий банк може видати за місяць. При цьому проекти отримали до $4 млн інвестицій і активно вкладали гроші у маркетинг.

Водночас Best Wallet без залучення інвестицій та реклами за сім місяців роботи у тестовому режимі отримав більше 2000 користувачів додатка в App Store. «Люди шукають можливість для переказу грошей і «пробують» наше рішення», – пояснює засновник.

Однак, за його прогнозами, боротися з QIWI і «Яндексом» буде складніше. Це компанії, що торгуються на Нью-Йоркській біржі і не відчувають браку ресурсів. «Ми стартап, тому нам треба бути хитрішими і швидшими, ніж великі конкуренти, – каже Дрига. – Головною нашою перевагою має стати якість сервісу. Поставити кращу ціну не вийде, адже у такому бізнесі собівартість послуг залежить від обороту. Поки оборот менший, ніж у QIWI, не можна занижувати вартість. Це звичайна монополія».

Вітчизняний ринок

За словами Андрія Дриги, ринок електронних грошей в Україні не надто розвинений. Відповідні ліцензії отримали лише три системи електронних грошей: MoneXy, «Максі» та GlobalMoney. Інші гравці працюють на ринку напівлегально. Best Wallet веде переговори як з НБУ, так і організаціями, у яких уже є ліцензія, і планує вийти на вітчизняний ринок у 2015 році.

$500 млрд – світовий обсяг грошових переказів щороку

У розвинених країнах головним засобом платежів, як і раніше, залишаються пластикові картки. Але ринок електронної комерції не стоїть на місці. За оцінками експертів британської компанії Worldpay – одного з лідерів світового ринку обробки платежів, до 2017 року альтернативні платіжні методи використовуватимуться у 59% транзакцій під час купівлі в інтернеті. При цьому частка карткових платежів зрівняється з електронними гаманцями і складе 41%. У 2012 році через електронні гаманці пройшло $295 млрд. До 2017 року ця цифра сягне $1 трлн 656 млрд.

Активно використовуються електронні гаманці у країнах зі слабкою банківською системою. «Наприклад, у Кенії 50% населення активно користується електронними гаманцями. Причина проста: тримати готівку надто небезпечно, а гаманці – це безпечний і зручний спосіб переказувати гроші», – резюмує Андрій Дрига

Електронні гроші – великий плюс для країни, адже утилізувати та контролювати паперові гроші набагато складніше. Навіть якщо це електронний гаманець і його складно контролювати, він однаково зручніший і безпечніший, ніж готівка

54% користувачів у світі переказують гроші без рахунку в банку

Майбутнє платежів – це електронні гаманці, сервіси, що дозволять не витрачати час на сплату рахунків, а самі вирішуватимуть усі фінансові питання

29.07.2015
Що нового
Популярне