На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Екологізація Європи. Чого варто навчитися Україні?

Ще нещодавно проблему твердих відходів вирішували за допомогою роздільного збору, сортування, повторного використання та переробки.
Ірина Мірошник

Україна повинна якомога швидше стати частиною загального руху еко-життя, давно популярного в розвинених країнах Європи і світу. Серйозним стимулом для дій в цьому напрямку є підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, яке зобов’язує нашу державу впроваджувати європейські екологічні та соціальні нормативи. Це шанс нарешті зрушити з мертвої точки вирішення екологічних проблем всередині країни.

Наприклад, останнім часом знову на слуху проблема полігонів твердих побутових відходів. На жаль, до сих пір немає ні чіткої загальнодержавної програми дій, ні законодавства, яке б повною мірою допомогло хоча б почати боротися за зменшення тиску на навколишнє середовище.

Очевидно, що в цьому питанні нам варто використовувати кращі практики, які вже апробовані в Європі. Наукові дослідження, технологічні ноу-хау, підтримка екологічних інновацій з боку бізнесу, громадськості та державних структур дають можливість придумувати і впроваджувати нові підходи, що йде на благо всієї громади.

Наприклад, ще недавно проблему твердих відходів вирішували за допомогою роздільного збору, сортування, повторного використання та переробки. Але цього вже недостатньо, на порядку денному – впровадження нових принципів і комплексних підходів. Зокрема, концепція заходів щодо запобігання утворенню відходів. Її розробила і популяризує Європейська асоціація Flexible Packaging Europe (FPE).

Ключове правило нової концепції – ефективність використання ресурсів. Потрібно запобігати утворенню відходів. Якщо вони все ж з’являються – сортувати та переробляти для повторного застосування, а з тієї частини, яка не підлягає переробці, отримувати енергію.

Наукові дослідження, проведені під егідою ООН в рамках соціальної ініціативи Save Food, визначили, що найбільший тиск на екологію надають харчові відходи. Зменшити їх кількість, на думку вчених, можна завдяки широкому використанню сучасної упаковки, в першу чергу гнучкою. Це дозволить зберегти значну кількість ресурсів, адже така упаковка не тільки подовжує термін зберігання продуктів, а й легко переробляється, а також залишає значно менший «вуглеводневий слід» в загальній кількості відходів.

Дані досліджень FPE свідчать, що повсюдне використання гнучкої упаковки значно знизило б заповнюваність полігонів побутових відходів і на 40% зменшило б викиди парникових газів в атмосферу. І, що важливо, скоротило б споживання води на 276 млн. кубометрів.

Технології утилізації відходів, які, на загальну думку, не підлягають повторній переробці, можуть бути не тільки соціально, а й комерційно привабливими. Таку позицію відстоює компанія The Dow Chemical Company в рамках свого проекту Dow Energy Bag Project. Навіть нібито відходи гнучкої упаковки, які не підлягають утилізації, можна перетворювати в вуглеводневу сировину – дорогий ресурс, який можна використовувати в подальшому. Вчені і дослідники пророкують таким технологіям стрімкий розвиток і великі перспективи в майбутньому.

Очевидно, що впровадження подібних передових підходів і комплексних програм необхідно і Україні. Це дозволить нам бути в тренді новітніх світових віянь. Благо, зараз немає потреби стартувати з нуля, досить використовувати той шлях технологічного вдосконалення, який вже пройшли до нас. Що для цього потрібно? Перш за все, бажання активної частини суспільства, відповідального бізнесу і, звичайно ж, воля відповідальних представників влади до перетворень, які, поза всякими сумнівами, дадуть можливість якісно змінити екологічну ситуацію в країні.

20.07.2016
Що нового
Популярне