На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Експансія в Європу

Бізнес за кордоном: юридичні аспекти
Європейські банки ретельно перевіряють клієнтів, моніторять діяльність компанії, власників, оцінюють ступінь їхнього ризику для банку. Такі нюанси можуть стати підставою для відмови у відкритті рахунку

У попередніх матеріалах ми розповідали, як українським підприємцям влаштувати бізнес у Німеччині, Польщі та Великій Британії. Про юридичні нюанси відкриття компанії в інших країнах ЄС ми поговорили з юристом практики міжнародного бізнес-адміністрування АО «Юскутум» Євгеном Борисенком.

Юрисдикції ЄС: як зареєструвати компанію

Вибір найбільш вигідної юрисдикції для реєстрації компанії потребує ретельного аналізу, оскільки законодавства різних країн можуть блокувати ведення запланованого виду діяльності або обмежувати його можливості. Варто звертати увагу на рівень оподаткування, вимоги щодо трансфертного ціноутворення та на особливості відкриття банківського рахунку.

Експансія-в-Європу-Знания_маленька_1

Власне процедура реєстрації компанії проста. Адже у багатьох країнах реєстраційні служби користуються електронним документообігом. Деякі вимагають особистої присутності особи, яка реєструє компанію, або уповноваженого представника за дорученням. Ними зазвичай є юристи (реєстраційні агенти), які мають дозволи на здійснення реєстраційних дій в інтересах третіх осіб.

Для реєстрації компанії слід підготувати пакет документів, визначивши майбутнє найменування (можна перевірити на ідентичність з уже наявними дистанційно, якщо реєстр компаній у такої юрисдикції публічний), організаційно-правову форму, керівний склад, кількість і тип акцій (часток). Усю необхідну інформацію фіксують у протоколах (резолюціях), статутних документах, які подають до реєстраційної служби разом з оплатою всіх зборів щодо реєстрації компанії. Потому реєстраційна служба видає свідоцтво про реєстрацію компанії. Якщо реєстраційні документи компанії використовуватимуть в інших країнах, наприклад, для відкриття банківського рахунку, інвестування або придбання часток (акцій) інших підприємств, то документи або їхні копії потрібно відповідно легалізувати – проставити апостиль.

Експансія-в-Європу-Знания_маленька_3

Наявність достатніх коштів дозволяє відкрити компанію, самостійно володіти і управляти нею у будь-якій точці світу. У країнах ЄС під час реєстрації компанії ми рекомендуємо звертати увагу на розмір статутного капіталу, в рамках якого акціонери (власники) несуть відповідальність перед третіми особами, ставку податку на прибуток і ставку ПДВ, зобов’язання зі сплати якого виникнуть у компанії під час ведення діяльності на території ЄС. Пропонуємо порівняльну таблицю основних характеристик таких компаній.

Уряди цих країн уклали багато конвенцій (угод) про уникнення подвійного оподаткування (у тому числі з Україною), які дозволяють зараховувати податки, сплачені в країні ведення діяльності, на рахунок сплати податків в країні реєстрації компанії за певних умов. Передусім це стосується холдингових компаній, які мають дочірні структури в різних країнах і отримують від них дивіденди. Також багато країн ЄС сприяють розвитку об’єктів інтелектуальної власності та пропонують пільгові режими оподаткування доходів у вигляді роялті (плати за користування об’єктами інтелектуальної власності).

Йдемо в офшори

Поняття офшорна зона має два тлумачення. У широкому значенні – це будь-яка країна чи територія, яка дозволяє уникнути оподаткування доходів від діяльності. У вузькому значенні – це держава, яка законодавчо закріпила звільнення від оподаткування у країні реєстрації компанії за певних умов. У таких країнах зареєстрованим компаніям заборонено вести будь-яку діяльність, мати банківські рахунки, володіти нерухомістю тощо. Натомість їх не оподатковують у цій країні, вони мають закритий (непублічний) реєстр акціонерів і директорів, від них не вимагають фінансових звітів, не контролюють оплату ними статутного капіталу.

Експансія-в-Європу-Знания_маленька_5

Останнім часом багато країн ЄС розглядають статус податкової резидентності компанії, зважаючи на такі критерії, як місце ведення діяльності, місце ухвалення рішень керівництвом, резидентність керівництва, що в подальшому може спричинити визнання таких компаній податковими резидентами інших країн з відповідними податковими зобов’язаннями. Утім офшорні зони залишаються популярними через невисоку вартість утримання, нерозголошення імен власників і звільнення від оподаткування.

Законодавство класичних офшорних юрисдикцій дозволяє користуватися нульовою ставкою оподаткування лише під час ведення діяльності за межами їхніх юрисдикцій. Це і є основним критерієм для більшості інвесторів, які шукають можливості оптимізації своїх корпоративних витрат.

Експансія-в-Європу-Знания_маленька_4

Техніка безпеки

Але не варто поспішати застосовувати такі юрисдикції, оскільки є нюанси. Йдеться про корпоративний рахунок компанії. Річ у тім, що європейські банки дуже ретельно перевіряють клієнтів (їх аналізує відділ compliance), моніторять діяльність компанії, її власників, інформацію про них у жовтій пресі, а також оцінюють ступінь їхнього ризику для банку в майбутньому. Такі нюанси можуть стати підставою для відмови у відкритті рахунку. Варто наголосити і на роботі з електронними платежами. На жаль, небагато європейських банків готові співпрацювати з клієнтами, охочими отримувати перерахування онлайн. Основна вимога для таких клієнтів – наявність компанії в ЄС.

24.11.2015
Що нового
Популярне