На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Енерготренди-2016

Курс на альтернативну енергетику
Найпотужніший тренд наступних років для України – скорочення обсягів споживання енергії. Це стосується усіх енергоносіїв: як для опалення, так і для отримання електроенергії, роботи транспорту

Головний тренд 2016 року – подальша відмова від вуглеводнів та розвиток альтернативних джерел енергії. З 1 січня набула чинності Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, яка, з-поміж іншого, вимагає серйозних змін щодо екології та уваги до сталого розвитку.

Тренд 1: енергозбереження

Найпотужніший тренд наступних років для України – скорочення обсягів споживання енергії. Це стосується усіх енергоносіїв: як для опалення, так і для отримання електроенергії, роботи транспорту. Найпростіший шлях економити світло – перейти на led-лампи. Для підприємств – встановлення 2- та 3-тарифних лічильників електроенергії. Утеплення та термомодернізація – необхідність, яку надалі бізнес уже не ігноруватиме.

9Роман Співак, голова правління Всеукраїнської асоціації з питань енергозбереження

Альтернативні джерела енергії в Європі дуже популярні, але не настільки, як нам це подають ЗМІ. Там застосовують лише те, що вигідно, що швидко окупиться. Справді вигідно встановлювати сонячні панелі, фотовольтаїку для освітлення та сонячні колектори для підігріву води й частково опалення. Вітрогенератори на кожному даху не поставиш. У теплових насосів кращі перспективи, але у них довший термін окупності, тому вони малопоширені. Перехід до альтернативних джерел енергії у країнах Східної Європи відбувається переважно завдяки дотаціям ЄС.

Але розраховувати на європейські гроші не варто, краще брати відповідальність на себе. Всі проекти з модернізації котелень, які я провів, запроваджувалися коштом самих людей. Можна отримати частину грошей від місцевих рад, але цього треба не чекати, а вимагати. Кошти в бюджеті є завжди, однак громаді потрібно вміти їх контролювати. 

Поєднання вітряка та сонячної панелі дозволяє ефективніше використовувати відновлювані джерела енергії

Підприємці не отримують субсидій, тож вони вже почали обліковувати газ, тепло і за можливості переходити на місцеве паливо: деревину, вугілля, торф, щепу, відходи деревообробки, пелети із соломи та макухи соняшника, очерету, енергетичну вербу тощо. Ринок ще не сформувався, на ньому продається будь-що, однак, скажімо, пелети через підвищення попиту тепер вигідно продавати в Україні, а не експортувати.

Котельні дедалі частіше переводять на альтернативні види палива та віддають в оренду підприємцям, хоча вони бажають мати справу з бюджетними установами (за опалення яких гарантовано заплатить держава), а не з багатоповерхівками.

3Порада:

Обслуговування будинків та надання послуг керівними компаніями – це актуальна галузь для середнього бізнесу. А сервісне обслуговування та ремонтні послуги – це ніша й для малих підприємців.

Тренд 2: зелена економіка

Завжди економіка України була коричневою та індустріалізованою, тому звикла використовувати ресурси неефективно. На противагу їй у світі існує зелена економіка. Це не охорона довкілля, а зміна правил щодо користування ресурсами: зупиняється зростання використання ресурсів і зменшується шкода для довкілля. Це шоста інноваційна хвиля, пов’язана з індустріальною енергетикою та нанотехнологіями (не плутати із трендом green washing – назвати продукт «зеленим» чи «органічним», аби краще продати).

2

В’ячеслав Потапенко, директор Інституту зеленої економіки

За домовленістю з ЄС Україна на озеленення економіки має витратити $50 млрд за 10 років. Це чималий обсяг робіт: від будівництва сучасних очисних споруд до запровадження нових санітарних норм і стандартів, сертифікації продукції підприємств.

В Україні працює багато європейських програм з енергетики та сталого розвитку. Наприклад, німецький інфраструктурний проект GIZ надає гранти на проведення тренінгів, підготовку документів. Програма ЄБРР надає кошти бізнесу на втілення енергоощадних програм, підвищення енергоефективності. Великий бізнес давно використовує ці можливості, у малого на це немає грошей. Середній бізнес про ці можливості знає небагато, але 2016 рік має стати переломним моментом.

$50 млрд має витратити Україна на озеленення економіки за 10 років

Напрямки розвитку зеленої економіки у світі

  1. «Озеленення», тобто трансформація наявної економіки: модернізація застарілих виробництв задля ефективного використання ресурсів.
  2. Створення нових галузей альтернативної енергетики, таких як вітро- та сонячна енергетика. Нині приріст інвестування у вітроенергетику у світі найбільший.

Друга частина огляду

19.01.2016
Що нового
Популярне