На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Житло із конопель

Як заробляти на зведенні екобудинків
Ми не боїмося конкуренції і готові ділитися своїми знаннями з усіма. Ми готові співпрацювати з будівельниками, архітекторами та громадами. А заробляти будемо на продажу наших матеріалів

Якщо кілька років тому словосполучення «екологічно чистий» було радше модною тенденцією, то сьогодні для багатьох – це важлива умова життя. Українці хочуть «еко» їсти, пити і жити. І саме екобудинки з технічних конопель почав будувати цьогоріч для киян Сергій Коваленков, власник компанії Hempire. Ця інноваційна технологія припала до смаку мешканцям столиці: компанія вже працює над реалізацією шести проектів. У планах – вихід на всеукраїнський ринок.

Чому коноплі

Конопляна костриця (деревна частина стебла), вапно, вода, людина і спеціальна добавка з мінералів, яку Сергій Коваленков жартома називає «п’ятий елемент», – ось п’ять основних компонентів технології екоутеплення будинків за допомоги технічних конопель. І якщо для нашої країни – це інноваційна технологія, то в Європі унікальні властивості цього природного матеріалу використовують у цивільному будівництві з 1980-х.

3

Одна з переваг конопляної костриці перед традиційними будівельними матеріалами – це її гігроскопічність. «Річ у тім, що костриця конопель – це дуже пористий матеріал, який може увібрати вологи в чотири рази більше своєї маси. Тобто стіни з конопель поглинають, а потім випускають зайву вологу назовні. Адже вологість – критичний компонент у будівництві чи утепленні. Вам холодно або жарко через підвищену вологість, а не через температуру повітря. Приміром, бетон дуже добре утримує вологу всередині приміщення, тому в наших квартирах часто взимку буває холодно, а влітку – жарко», – пояснює Сергій.

$5 тис. початкові інвестиції у бізнес

Конопляні ж стіни служать своєрідним паропроникним термосом, який досить швидко акумулює тепло і зберігає його протягом чотирьох-п’яти годин після відключення обігрівальної установки (а це дуже важливо, враховуючи нинішнє зростання цін на енергоносії). Також вони не містять небезпечних токсинів.

Технологія

Сергій Коваленков упевнений, що незабаром усі охочі звести власний конопляний екобудинок зможуть зробити це самостійно, використовуючи матеріали Hempire. «Ми не боїмося конкуренції і готові ділитися своїми знаннями з усіма. Ми готові співпрацювати з будівельниками, архітекторами та громадами. А заробляти будемо на продажу наших матеріалів», – говорить він.

1

Попри простоту технології зведення конопляних будинків, тут теж є свої камені спотикання. Через які, за словами підприємця, в середині 80–90-х перечепилися французькі будівельники. «Тодішній бум на конопляні екобудинки призвів до появи на ринку безлічі непрофесійних фірм, які експериментували із сумішами на око і зводили житло із порушенням технології. Як наслідок – стіни починали тріскатися. І досі дуже складно переконати французів у тому, що проблема не в технології, а в тих, хто не вміє її використовувати. Адже тут важливі сотні нюансів: від якості конопель та вапна до їхньої пропорції. Приміром, сьогодні ми використовуємо лише імпортне вапно, тому що українське якісне ще не знайшли», – пояснює Коваленков.

Екоуніверситети

Що і в яких пропорціях змішувати, Сергій протягом п’яти років навчався по всьому світу. Закінчивши у 2006 році Карлтонський університет (м. Оттава, Канада) за фахом «цивільне будівництво», він чотири роки керував будівельними проектами у багатьох країнах, поки не потрапив до Австралії.

1 рік – період окупності бізнесу

«Я дуже люблю розповідати цю історію. У 2010-му я пройшов співбесіду в одній австралійській компанії з проджект-менеджменту і отримав робочу візу. Коли я приїхав до Австралії, виявилося, що людина, позицію якої мені запропонували, передумала звільнятися. Так я опинився без роботи на узбережжі океану. Однак згодом випадково познайомився з людьми, що займаються виробництвом технічних конопель. Вони саме починали зводити будинок і запросили мене приєднатися. Після набутого досвіду я вже не захотів повертатися у традиційне цивільне будівництво», – ділиться Коваленков.

4

Потім були Швейцарія і знову Австралія, де він п’ять років пропрацював у компаніях, що займаються технологіями екоутеплення та зведення будинків за допомоги технічних конопель і вапна. Спочатку звичайним робітником, а потім і на позиції керівного менеджера. А в лютому цього року вирішив заснувати власну справу в рідній Україні.

Організація бізнесу

Сьогодні, за словами Коваленкова, на ринку України працюють близько 15 компаній, які застосовують ті чи інші технології екоутеплення та екобудівництва. Тому ринок поки що далекий від заповнення. Та й поріг входження в нього порівняно невисокий. За словами Сергія, сума інвестицій у його компанію склала близько $5 тис. Кошти пішли на створення спеціального міксера, будівельної опалубки, розробку власної мінеральної добавки та оренду складів. До кінця цього року Коваленков планує вийти на рівень окупності.

Однак основними своїми інвестиціями підприємець вважає п’ятирічний досвід у галузі технологій екоутеплення, набутий на Заході. Сьогодні, на його думку, потрібно брати участь у максимальній кількості тематичних семінарів, тренінгів, виставок і конкурсів. Адже поки що в Україні про технології екоутеплення та екобудівництва мало хто знає. Тому найкращий спосіб їхнього просування – заходи, на яких усі охочі могли б отримати не лише теоретичну базу, а практичні поради.

На конкурсі бізнес-рішень для сталого розвитку від ПРООН «СТАЛО» компанія Hempire отримала приз від «Київстар» за інноваційність.

Співпраця з «Київстар»

Скільки себе пам’ятаю, я завжди користувався «Київстар». Навіть якщо втрачав номер за межами України, після повернення купував новий пакет оператора. Було дуже приємно, коли на конкурсі «СТАЛО» нам вручили подарунковий пакет на безкоштовний 3G-інтернет на три місяці.

26.11.2015
Що нового
Популярне