На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

ІТ та постіндустріальна економіка

Більшість не вірить у постіндустріальне суспільство. Не вірить, що сфері послуг може належати панівна роль.
Олексій Геращенко

У ХХ столітті взірцем успішності було індустріальне суспільство. Сьогодні його замінило постіндустріальне суспільство, коли бренд важливіший за сам продукт. Тепер боротьба компаній розгортається не за якість, а за наше уявлення про неї.

Іще 150 років тому економіка була аграрною, країна вважалася процвітаючою за умови великого продовольчого запасу. Промислова революція ХІХ століття викликала скептичні заяви тогочасних авторитетів: вони стверджували, що всі винаходи створені лише для розвитку сільського господарства і не будуть розвиватись самостійно. Це схоже на сьогодення, коли чимало людей намагаються нівелювати цінність продуктів ІТ-галузі і самодостатність цього сектору.

Більшість не вірить у постіндустріальне суспільство. Не вірить, що сфері послуг може належати панівна роль.

Людина стає менш матеріальною

Сучасна молодь не прив’язується до матеріальних благ, як попередні покоління. Квартири, автівки, яхти більше не є пріоритетом, навіть місце проживання чи роботи вже не постійні. Кордони розмиваються, і ІТ-галузь сприяє цьому. Новою інтернаціональною мовою став «бренд».

«Криворіжсталь» – одне з найкращих промислових підприємств України – під час приватизації оцінили у $5 млрд. Це з одного боку. А з іншого – WhatsApp, іконка у нашому смартфоні вартістю $19 млрд. Різниця в тому, що в останнього відсутні верстати, десятки будівель та 52 тис. робітників.

Прибуток від касових зборів «Аватара» та «Зоряних війн» більший за річний прибуток України від врожаю пшениці.

Сьогодні «бренд» важливіший за склад продукту. Для людей реальність варта менше, за уявлення.  

Нині існує безліч можливостей для самореалізації, ти носиш свій «верстат» у голові чи у своєму девайсі і не обмежений у часі. У ХІХ столітті, коли з’явилися ткацькі верстати, ткалі трощили їх, адже залишалися без роботи. Таке саме відбувається й зараз, існує багато програм, які певним чином намагаються призупинити прогрес. Аби людей не так швидко «викидало» у реальність, касир у касі кінотеатру не потрібен в сучасному світі, це атавізм. Схожа ситуація у сільському господарстві, де сучасна техніка пришвидшила та об’єднала всі процеси для економії часу та ресурсів. Але поки що не всі готові до різких змін.  

Прогрес завжди спричиняє кризу

Ключовим ресурсом стає не земля, не вихід до моря, не побудовані підприємства, а те, наскільки вони готові переорієнтуватися, адже світ уже змінився.

29.04.2016
Що нового
Популярне