На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Податкові зміни-2016

Основні податкові новели
Якщо до 2016 року ЄСВ, який сплачували «спрощенці», становив 34,7% від мінімальної зарплати, то тепер мінімальний внесок застрахованої особи знизився до 22%

Попри оголошені косметичні поправки у Податковому кодексі України, на представників малого та середнього бізнесу цьогоріч чекає багато змін, адже всі нововведення  набули чинності 1 січня 2016 року. Що треба знати підприємцю або директору фірми, розповідає податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська.

ФОП на спрощеній системі

Фізособам-підприємцям необхідно врахувати зміни в умовах роботи на спрощеній системі, а також щодо порядку розрахунку та сплати єдиного соціального внеску.

Для I-II груп «спрощенців» умови роботи не змінилися. Межа доходу для них становить 300 тис. грн і 1,5 млн грн відповідно, ставка єдиного податку – 10% і 20% від мінімальної зарплатні. Мінімальна зарплата на 01.01.2016 року становить 1378 грн, тож щомісячний платіж за єдиним податком складе 137,80 грн і 275,60 грн для I і II груп єдиного податку відповідно. Термін сплати податку той самий, авансом до 20 числа поточного місяця.

1
Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу kievbusinesscentre.com.ua

Для підприємців та юридичних осіб III групи ЄП тепер знижена максимальна межа доходу. Якщо до 2016 року суб’єкт міг працювати на спрощеній системі оподаткування у межах 20 млн грн, то зараз межа його доходу становить 5 млн грн.

Для підприємців III групи ЄП підвищилися ставки єдиного податку: для платників ПДВ ставка єдиного податку становить 3% (було 2%), для тих, хто не є платником ПДВ – 5% (було 4%).

Змінився також розмір єдиного соціального внеску. Якщо до 2016 року ЄСВ, який сплачували «спрощенці», становив 34,7% від мінімальної зарплати, то тепер мінімальний внесок застрахованої особи знизився до 22%. А щомісячний платіж за ЄСВ складе 303,16 грн (мінімальна зарплата + 1378 грн х 22%, Таблиця 1).

2

Касова дисципліна

Правила використання касових апаратів не змінилися для «спрощенців». Тому в 2016 році, як і раніше, представникам I групи платників ЄП їх не потрібно застосовувати, а II-III груп – якщо їхній річний дохід (як у готівковій, так і безготівковій формі) не перевищив 1 млн грн.

Якщо ж доходи підприємця перевищили цей обсяг, він не має права працювати без касового апарата або зобов’язаний приймати оплату за свої товари і послуги тільки у безготівковій формі.

Юридичні особи. Єдиний податок

Як уже йшлося вище, ставки єдиного податку з 2016 року зросли на 1%, а обсяг доходу платника єдиного податку знизився до 5 млн грн (Таблиця 2).

Зверніть увагу, залишається відкритим питання про те, чи можуть платники єдиного податку III групи з доходом за 2015 рік понад 5 млн грн (але не більше 20 млн грн) претендувати на право бути «спрощенцями» цьогоріч. На думку більшості фахівців, проблема відсутня: оскільки річний дохід «спрощенця» починає відраховуватися з 1 січня щороку заново, і якщо він торік дотримувався правил, то в 2016-му також працює на «спрощенці», але з дотриманням нових умов. Якщо такий підприємець досягне граничного обсягу доходу для цього року (5 млн грн), він перейде на сплату податків на загальній системі оподаткування, а також зареєструється платником ПДВ, якщо він таким не був.

4

Однак, на думку експертів КЦПРБ, таке пояснення не є очевидним. П. 292.16 ст. 292 Податкового кодексу України передбачає, що право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови не перевищення упродовж календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників ЄП. Оскільки відповідальність за порушення умов перебування на спрощеній системі дуже серйозна, Олександра Томашевська рекомендує бізнесу у разі сумнівів спрямувати запит до податківців для отримання письмової консультації.

Податок на прибуток підприємств

Для платників податку на прибуток з 01.01.2016 року встановлено квартальний звітний період. Як і раніше, подаватимуть звітність один раз на рік лише новостворені підприємства, сільгоспвиробники, а також підприємства з річним доходом до 20 млн грн згідно з даними фінансової звітності.

Ставка податку на прибуток залишилася незмінною – 18%, хоча щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відтепер не сплачуються. Однак тим, хто платив авансові внески торік, треба буде сплатити до 31 грудня 2016-го авансовий внесок у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали цього року. Розрахунок такого авансового внеску подається у податковій декларації за три квартали 2016 року.

Оподаткування зарплати найманих працівників

Базова ставка ПДФО з 01.01.2016 року підвищилася і становить 18%. Ставка ЄСВ знижена до 22% і залишилася тільки щодо нарахувань на фонд оплати праці, а відрахувань із зарплатні працівників тепер немає. Військовий збір 1,5% у податковому законодавстві залишився.

Сумарне навантаження на фонд оплати праці працівників знизилося: якщо раніше всі відрахування становили близько 55% від зарплатні, то з 01.01.2016 року відсоток «зарплатних» податків знизився загалом до 41,5%. Ці зміни, на думку уряду, мають стимулювати легалізацію тіньових зарплат українців.

Ставка ЄСВ знижена до 22% і залишилася тільки щодо нарахувань на фонд оплати праці, а відрахувань із зарплатні працівників тепер немає

ПДВ та бюджетне відшкодування

Межа для обов’язкової реєстрації платником ПДВ не змінилася – 1 млн грн. Ставка цього податку також залишилася попередньою – 20%, для фармацевтичної галузі – 7%, для окремих господарських операцій, які стосуються експорту та міжнародних перевезень – 0%.

Тепер запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу не є підставою для анулювання реєстрації платником ПДВ (вилучено з тексту ПКУ пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 ПКУ).

1 млн грн – межа для обов’язкової реєстрації платником ПДВ

База оподаткування ПДВ самостійно виготовлених платником податку товарів/послуг має бути не нижче рівня звичайних цін (раніше було формулювання «не нижче собівартості») (п. 188.1 ст. 188 ПКУ). Нагадаємо, що «звичайність» цін визначається ст. 39 ПКУ.

Вилучений п. 200.5 ст. 200 ПКУ щодо відсутності права на бюджетне відшкодування для суб’єктів, які були зареєстровані платниками ПДВ менше 12 календарних місяців, а також з обсягами оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців, які менші за суму заявленого бюджетного відшкодування. Тепер такі суб’єкти можуть претендувати на бюджетне відшкодування на загальних підставах.

3

Що стосується системи електронного адміністрування ПДВ, то внесено зміни у формулу визначення суми для реєстрації податкових накладних. Додано показник «Овердрафт» – це сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованого до сплати в бюджет за останні 12 звітних місяців. Овердрафт збільшуватиме показник «Накл» у системі. Тобто якщо платник податку регулярно сплачує ПДВ до бюджету (а не «проїдає», скажімо, раніше сформований податковий кредит), він отримає невеликий бонус до суми, що дозволяє реєструвати податкові накладні в системі електронного адміністрування ПДВ.

Слід додати, що всі ці податкові новели є тимчасовими, оскільки податкову реформу фактично перенесли на 2016 рік. Тому Kyivstar Business HUB і надалі стежитиме за змінами.

03.02.2016
Що нового
Популярне