На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Наука і бізнес

Як монетизуються відкриття українських учених
Компетенції ученого і технологічного підприємця різні. Не можна очікувати від науковців, що вони будуть успішними бізнесменами

Про потенціал науки в Україні, нові розробки світового рівня та співпрацю науковців і бізнесменів розповіла Ольга Крупська, президент Фундації національного розвитку та інновацій NDI Foundation, яка розвиває інфраструктуру інновацій та технологічну економіку в Україні, активно просуваючи на ринок наукомісткі проекти НАНУ.

Які напрямки української науки відповідають світовому рівню?

Українська наука має сильні наукові школи, прикладні розробки та науково­технічну базу світового рівня з таких напрямків:

 • наноструктур та нанотехнологій;
 • імунобіотехнології, біосенсорики та молекулярної діагностики;
 • біотехнології рослин і біофізики;
 • кріобіології і кріомедицини;
 • нейрофізіології;
 • мікро- та оптоелектроніки;
 • зварювання (електронно- та іонно-променевих технологій, лазерних технологій);
 • композиційних матеріалів;
 • виробництва синтетичних алмазів та інших надтвердих матеріалів;
 • одержання сплавів різних металів тощо.

У яких галузях української науки інновації не лише створюються, але й успішно застосовуються?

Прикладом побудови високотехнологічної галузі на базі українських ноу-хау є трубна галузь, у якій запроваджено виробництво безшовних труб і вибудувано вертикально інтегровані трубні холдинги, що успішно конкурують із зарубіжними виробниками. Або наведу приклад виробництва технологічного зварювального обладнання: завод, який випускає устаткування на основі технології Інституту зварювання імені Патона, уже має замовлення на найближчі п’ять років.

крупская
Ольга Крупська, президент Фундації національного розвитку та інновацій NDI Foundation

Які інновації та в яких галузях готові до комерційного використання і шукають інвесторів?

Вітчизняна наука має великий потенціал і багато розробок світового рівня, наприклад, у галузях фармацевтики та медицини. Приміром, є унікальні проекти біосенсорів, які дають можливість проводити ранню неінвазивну діагностику складних захворювань. Є локальні проекти з молекулярної діагностики, різноманітні тест-системи. При цьому в Україні відсутні власні тест-системи серійного виробництва. Вітчизняні вчені розробили унікальні біотехнологічні та наноматеріали для медицини – гідрогелеві пов’язки для загоєння складних ран і опіків, сорбційні матеріали для тяжких уражень шкіри, біосумісні ендопротези, остеотропні біоматеріали (спеціальні біосумісні матеріали та протези повністю відновлюють кісткову тканину). Є унікальні продукти для фармації – препарати для використання в онкології, вірусології, а також кардіопротектори.

Також українські науковці розробили нанокомпозити для цілеспрямованої доставки ліків у зону пухлини або ураження. Це прорив у медицині, адже таких ноу-хау немає у жодній світовій фармацевтичній корпорації. Варто відзначити розробку зі зварювання живих тканин, аналогів якій немає у світі. Її використання дозволяє уникнути крововтрати та ускладнень після операцій (яких в Україні провели вже понад 150 тис.). Та головне, що у зварному шві після операції поновлюються нервові з’єднання і кровопостачання, а це неможливо при використанні хірургічних ниток, навіть тих, які розсмоктуються самі.

маленькая2

Чи існує попит серед закордонних інвесторів на розробки українських учених?

За 23 роки незалежної України нас використовували як сировинний ресурс інтелекту і технологій. І зарубіжні інвестори, і галузеві гравці цікавилися українськими науковими розробками, але їх зазвичай вивозили за кордон, а не створювали високотехнологічні виробництва в Україні. За цей час, за даними статистики, з країни виїхали понад 5 тис. учених, більшість з яких вищої категорії. Це неабиякі втрати інтелектуального потенціалу нашої держави.

Чи співпрацює українська наука з вітчизняним бізнесом як замовником та інвестором? Як активізувати впровадження нових технологій у комерційну діяльність?

Сьогодні потрібно займатися менеджментом нових технологій, оскільки учені не вміють презентувати свої досягнення як інвестиційні пропозиції. Утім, на нашу думку, цим повинні займатися не науковці, а менеджери нових технологій. І ми сприяємо залученню усіх можливих учасників цього процесу до участі у заходах NDI Foundation. Основний формат – експертні круглі столи з розробниками, бізнесменами та інвесторами галузі. Така форма співпраці вже довела свою ефективність.

Відео з прес-конференції «Налагодження взаємодії між наукою та бізнесом в Україні. Перспективи та виклики»

Чому серед українських стартаперів мало учених

 • Більшість розробок вітчизняних науковців стосуються ресурсомістких галузей, приміром, важкої промисловості, машинобудування, оптоелектроніки. Для запуску таких проектів у серійне виробництво потрібні мільйонні інвестиції.
 • Компетенції ученого і технологічного підприємця різні. Не можна очікувати від науковців, що вони будуть успішними бізнесменами.
 • Інтелектуальна власність на розробки належить державі, тобто права на їхнє використання оформлені на організації, на базі яких створювалися винаходи.
23.11.2015
Що нового
Популярне