На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Про інструменти міжнародної податкової оптимізації

Одна з основних проблем української компанії-члена МНГ — це відсутність доступу до інформації (як зовнішньої, так і внутрішньої).
Одна из основных проблем, с которой может столкнуться украинская компания-член МНГ, — это отсутствие доступа к информации (как внешней, так и внутренней).
Екатерина Максютина

Трансфертне ціноутворення (далі ТЦ) — це реалізація товарів або послуг взаємозалежними особами — компаніями-членами мультинаціональної групи (МНГ) — за внутрішніми, відмінними від ринкових, цінами. Це дозволяє перерозподіляти загальний прибуток МНГ на користь компаній, що розташовані у країнах із нижчими податками. Це найпростіша та найпоширеніша схема міжнародного податкового планування, мета якої — мінімізація податків.

Уперше поняття трансфертного ціноутворення виникло у Сполучених Штатах близько 50 років тому. У розвинених країнах, таких як США або Велика Британія, надходження у державний бюджет від застосування норм трансфертного ціноутворення складають мільярди доларів.

Запровадження в українському законодавстві поняття «трансферне ціноутворення» — це крок уперед на шляху до деофшоризації доходів МНГ.

Нормам про трансфертне ціноутворення в Україні лише півтора року. І вони повністю відповідають міжнародній практиці і загальному тренду в податковій галузі. До речі, їх основою були рекомендації Світового банку щодо вдосконалення законодавства про трансферне ціноутворення.

Найбільш актуальними юрисдикціями для податкової оптимізації були і залишаються Кіпр, Британські Віргінські острови, Швейцарія (кантон Цуг), а також країни, що надають пільги зі сплати податків з доходів, отриманих від використання прав на об’єкти інтелектуальної власності, так звані IP Box Regime. До таких, серед інших, належать Ірландія, Нідерланди, Мальта, Люксембург.

Під час реалізації більш ніж 200 проектів на українському ринку ми зустрічали різні об’єми операцій між членами МНГ. Деякі є несуттєвими, інші, навпаки, перевищують сотні мільйонів гривень.

Також не варто забувати про імідж держави. Дотримання норм про ТЦ здатне вивести Україну на інший рівень сприйняття як потенційними інвесторами, так і урядами інших держав. Ми дуже сподіваємося на якнайшвидший початок практики укладення договорів про ціноутворення між українськими податковими органами і податковими органами інших юрисдикцій. Це може стати новою сторінкою застосування податкового законодавства в Україні.

Підводне каміння ТЦ

Підводного каміння чимало, особливо якщо компанія стикається з трансферним ціноутворенням уперше. Одна з основних проблем української компанії-члена МНГ — це відсутність доступу до інформації (як зовнішньої, так і внутрішньої).

Далеко не всі компанії групи безперешкодно надають необхідну інформацію одне одному. Ви можете намагатися запитувати інформацію від материнської компанії про рівень її рентабельності, а вам просто не нададуть таких даних. Брак комунікації між членами МНГ призводить до того, що українські компанії подекуди не можуть самостійно визначити наявність у них пов’язаних осіб, оскільки не мають інформації про частки володіння корпоративними правами членами МНГ.

Іншою проблемою є відсутність зовнішньої інформації — йдеться про наявність спеціалізованих баз даних, які використовують для розрахунку ринкових інтервалів рентабельності компаній у різних секторах економіки. Зазвичай доступ до таких баз коштує не одну тисячу доларів, а то й десятки тисяч. У таких випадках компанії замовляють ці дослідження у консультантів.

Зважаючи на досвід, хочу наголосити, що підготовку документації щодо ТЦ і обґрунтування підходів щодо визначення цін у контрольованих операціях слід починати заздалегідь. Бажано приділити цьому питанню перший квартал, півріччя поточного року і дотримуватися виробленої стратегії протягом року. У такому разі ризики донарахувань за результатами року істотно знижуються.

20.04.2015
Що нового
Популярне