На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Перенаселення Землі: прогнози та ризики

Щосекунди ціна на українську землю збільшується паралельно приросту населення у світі.
Ирина Паламар

Який зв’язок між чорноземом і його роллю для населення планети? Аналітики твердять про продовольчу безпеку, оскільки чисельність жителів Землі продовжує зростати: у кінці 2015 року вона складе майже 7,346 млрд осіб, а у 2050-му, за прогнозами, — 9,6 млрд. Приріст населення відбудеться переважно за рахунок країн Африки і Азії, на які припаде майже 90% збільшення чисельності землян у період з 2015 по 2050 рік. У цілому приріст населення на 40% відбудеться за рахунок збільшення жителів у найменш розвинених країнах світу. За прогнозами експертів, у 2015 році швидкість приросту населення планети становитиме 226 334 людини в день.

Таким чином, глобальні процеси перенаселення у першу чергу вплинуть на ринок землі, а деякі країни неминуче опиняться у ролі сировинних придатків, щоб компенсувати зростаючі потреби світового населення. Розуміючи ці світові тенденції, вже зараз найбільші світові компанії скуповують за безцінь орні землі у бідних країнах, які не в змозі їх обробити.

Ведеться багато дебатів з приводу вартості української землі. Проте, оцінюючи її, важливо враховувати, що в той час як приріст населення збільшується, земельний ресурс, навпаки, виснажується, що веде до його скорочення.

Роль України в глобальній продовольчій безпеці

Знайомлячись зі статистикою такого швидкого зростання населення, у мене перед очима відразу ж виникає своєрідний «лічильник», який щомиті збільшує вартість землі в геометричній прогресії. Незабаром чорнозем стане новим «чорним золотом» — саме він убезпечить людей від продовольчої кризи в майбутньому.

Україна — стратегічна країна щодо продовольчої безпеки для всього світу і є глобальним годувальником для стрімко зростаючого населення планети. І це не гучні слова, вони підкріплені фактами.

Територія України на 70% складається з сільськогосподарських земель, у тому числі на 44% — з унікального родючого чорнозему. Це майже третина всього світового запасу чорнозему (близько 27%)! Наша країна також лідирує серед країн Європи за площею орних земель на людину — 7189 га/чол.

Іншими словами, Україна володіє безцінним природним ресурсом, наявність якого має величезне значення в умовах швидкого зростання світового населення і невідворотної, у зв’язку з цим, продовольчої кризи.

Земельна реформа

Повертаючись до не проведеної за останні 13 років земельної реформи і можливого скасування мораторію на продаж землі в Україні, підкреслю кілька аспектів. Зараз відсутній чіткий механізм визначення вартості землі, тож продавати її в такій ситуації — це злочин перед народом і майбутніми поколіннями українців. Сьогодні середньостатистичний українець не може дозволити собі таку покупку, а вітчизняні підприємці, що перенесли потрясіння після настання валютної кризи, теж мають проблеми з фінансами. Для іноземних компаній не створено певного алгоритму, який законодавчо регламентував би таку операцію. Відповідно, незрозумілий кінцевий бенефіціар.

У найближчому майбутньому вартість української землі як цінного активу суттєво зміниться — вона зросте у зв’язку зі збільшенням населення, а до цього часу необхідно розробити і впровадити ефективну земельну реформу, засновану на позитивному досвіді країн Євросоюзу.

Наприклад, у Данії та Німеччині держава регулює купівлю та оренду землі, довіряючи її тільки кваліфікованим фермерам з урахуванням рівня підготовки і досвіду, сільськогосподарської діяльності як основного джерела доходів, місця проживання. У Швейцарії, Іспанії і Франції, Данії, Німеччині, Італії і Португалії земельним законодавством регулюється недопущення надмірної концентрації землі в одних руках або її дроблення тощо.

Найближчі сусіди, такі як Росія, Молдова, Литва, Угорщина та Грузія, ще не завершили земельну реформу, але їхній процес регулювання земельного ринку більш цілісний. Це або вільний ринок землі для підвищення рівня сільськогосподарського виробництва, або соціальне забезпечення сільського населення.

У будь-якому випадку успішних і пізнавальних прикладів достатньо, щоб не поспішати пускати з молотка народне надбання, безцінну родючу землю, яка дісталася нам у спадок як найбільший дар. Наша земля, наш золотий чорнозем здатний прогодувати ще не одне покоління українців і гарантувати Україні важливу роль у забезпеченні продовольчої безпеки у світі.

Нам потрібно виробити розумну і ефективну земельну стратегію і тільки після цього відкривати вільний ринок землі.

25.06.2015
Що нового
Популярне