На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Персональніше нікуди

Ценность теста в том, что ДНК человека в течение жизни не меняется, именно поэтому достаточно сдать анализ один раз в жизни.

Персоналізована медицина в Україні робить лише перші кроки. У перспективі – індивідуальний рецепт від старості і всіх хворіб.

У сучасній лікарській науці є напрям, який вважається найперспективнішим – персоналізована медицина. Уявіть: ви приходите до лікаря, здаєте всього один аналіз і отримуєте практично повну картину того, чим можете захворіти, як краще лікуватися, чого категорично не можна вживати і що допоможе прожити до глибокої активної старості без проблем. Завдяки все більшого поширення секвенування генома ця процедура стає доступною для всіх. Дослідники, що працюють в американської біотехнологічної компанії 23andMe, яка спеціалізується на ДНК-дослідженнях, ще в 2014 році заявили, що перевірили 1 млн осіб. А в Ісландії створена спеціальна лабораторія, яка вивчає спадковість практично всієї 300-тисячного населення країни.

lab
У 2008 році швейцарець Ден стоїчно став одним з перших, хто отримав свою генну карту на комерційних засадах. Обійшлася ця затія в $ 350 тис. Зараз же ціни куди більш демократичні: розшифровка генома обійдеться в $ 250, а часткова і того менше. Дослідження спадковості відомо досить давно – в Україні ще з 1980-х популярна діагностика можливих спадкових захворювань у вагітних. Дане обстеження дозволяє знизити ризик народження дитини з патологією, однак такі консультації не мають нічого спільного з генної медициною.

Напрямки руху

Наявність розшифровки генів в карті пацієнта відкриває приголомшливі можливості для розвитку медицини. Наприклад, фармакологічні компанії проводять дослідження метаболізму у людей з різними варіантами генів. Новий напрямок отримало назву фармакогенетика. Завдяки йому відсоток пацієнтів, які постраждали через неправильного дозування ліків, знижується. Приклад: популярний засіб проти тромбозів призначають в стандартній дозі. Вчені ж прийшли до висновку, що, при наявності певного варіанту комбінації генів, її потрібно знижувати через ризик внутрішньої кровотечі. Тепер щоб отримати індивідуальну дозування ліків, в США потрібно показати генну карту. Створено навіть сайт, де можна ввести свої особисті параметри та модифікації певних генів і отримати індивідуальний рецепт. Такий «особистий» тренд почав проникати і в Україні – на деяких препаратах почали друкувати примітки до дозуванні з урахуванням генотипу.
Більшість генетичних досліджень, які пропонують українські лабораторії, націлені на виявлення захворювань. У США ж набирає обертів новий підхід – формування здорової дієти і зниження ризиків для здоров’я. Все просто: відсилаєш аналіз, платиш гроші, а через деякий час отримуєш розшифровку з рекомендаціями. Наприклад, що при дотриманні певної дієти і контролі за змінами в організмі можна уникнути розвитку діабету.
Це новий напрямок – нутрігенетика – на думку вчених, знизить кількість пацієнтів з діабетом в найближчі кілька років, а в більш віддаленому майбутньому і зовсім зможе запобігти цьому захворюванню.
При цьому профілактичні методи можуть бути різними – як індивідуальна дієта, так і корекція способу життя, і навіть ліки, які відтермінують або попередять розвиток захворювання.

Українські реалії

В Україні персоналізована медицина поки знаходиться в зародковому стані. Генетики говорять, що проблема в тому, що населення не знає про такий підхід, а лікарі поки що не готові його масово впроваджувати. Однак все більше компаній вкладають гроші в розвиток індивідуального підходу. Багато лікарів просять вагітних здавати всі необхідні генетичні аналізи для запобігання вад розвитку плоду, і генна консультація стає вже не просто збором інформації про те, чим хворіли родичі пари.
Стартап Myhelix, який зараз проходить інкубацію в 1991 Open Data Incubator, має намір істотно змінити підхід до персоналізованої медицини в Україні. Генетики Руслана Шадріна і Дарія Лосєва вирішили: «Якщо не ми, то хто?» – І взяли в свої руки процес впровадження нутрігенетікі в нашій країні. «Ми хочемо зробити медицину більш індивідуальною по відношенню до пацієнта, заснованої на аналізі його генотипу. Нам цікаво розвивати напрямок лайфстайл-медицини, яка базується на персональному підході до дієти, спорту та профілактики захворювань.
Профілактика – це один з інструментів здорового довголіття.

Myhelix_DR
І все це завдяки можливостям генетичного паспорта », – каже Дарія Лосєва.
Myhelix повинен запуститися вже восени. У першому пакеті послуг, який мають намір запропонувати генетики, будуть розглядатися 6 генів. «Процедура проста: робите зішкріб паличкою в роті, відправляєте нам, ми віддаємо в лабораторію – і через деякий час ви отримуєте опис своїх генів з індивідуальними рекомендаціями», – розповідає Руслана Шадріна. Наприклад, так можна дізнатися, як людина засвоює Омега-3 жирні кислоти, добре чи переносить молоко та інші продукти.
Коштувати таке дослідження буде недешево за українськими мірками – 1750 гривень Руслана пояснює, що ціна продиктована дорожнечею реагентів для дослідження, які не виробляються в Україні. Крім того, українські лабораторії використовують методи, які дозволяють проводити аналіз по одному гену.
Цінність тесту в тому, що ДНК людини протягом життя не змінюється, саме тому досить здати аналіз один раз в житті.
«Завдяки оптимізації та науковим розробкам генетичний аналіз стає все більш дешевим, і ми сподіваємося, що незабаром отримання генетичного паспорта стане доступним для всіх українців», – припускає Дарія.

12.08.2016
Що нового
Популярне