На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Перспективи розвитку електронного документообігу

Понад 80% представників бізнес-структур вважають, що впровадження СЕД допомагає створити єдине інформаційне середовище, підвищити якість роботи співробітників і скоротити витрачений час персоналу
Виталий Мороз

Питання впровадження СЕД (системи електронного документообігу) і ЮЗД (електронного документа, що містить електронний цифровий підпис і печатку) як альтернативи паперового документообігу в ритейлі надто актуальне, оскільки сьогодні майже всі великі торговельні мережі впроваджують EDI (Electronic Data Interchange). Перший документ, який рітейлери переводять в електронний формат, це «Замовлення на поставку товарів» (ORDERS). Потому впроваджують документ від постачальників – «Підтвердження замовлення» (ORDRSP). Зважаючи на наш досвід, запуск лише цих двох документів на 99% гарантує виконання замовлення.

Щодо впровадження таких електронних документів, як «Повідомлення про відвантаження товарів» (DESADV) та «Повідомлення про приймання товарів» (RECADV), можна стверджувати, що завдяки їхньому запуску час на приймання товару скорочується на 60%. При цьому відсутні помилки ручного введення!

Це перші кроки, за якими зазвичай іде стратегічний перехід з паперового документообігу на електронний, юридично значущий.

Наступним етапом у розвитку СЕД в Україні буде перехід в інші галузі: держсектор, e-commerce, фінустанови тощо. І перші кроки в цьому напрямку вже зроблені. Так, з 1 липня 2015 запустили електронне адміністрування ПДВ. За даними ДФС України, станом на ранок 01.07.2015 в системі електронного адміністрування зареєстровані 71 тис. податкових накладних та 2,5 тис. розрахунків коригування на суму 435 млн грн і 16,8 млн грн відповідно.

Іншим важливим моментом під час впровадження електронного документообігу в ланцюжку «держава – населення» є боротьба з корупцією. При переході на електронний обмін даними в рази зменшується вплив людського фактора завдяки автоматизації процесів. Більше не потрібно стояти в черзі в держустановах, «домовлятися» з людьми про те, щоб вам надали ту чи іншу послугу швидше. Тобто зникає необхідність у послугах «посередників», а значить, і можливість впливати на остаточне рішення.

Впровадження СЕД у фінансовому секторі можна розглянути на прикладі банків. Світовий досвід демонструє, що функції СЕД давно вийшли за рамки звичайного документообігу та розширилися до системи управління корпоративною інформацією. Йдеться про інтеграцію з CRM-системою, з можливістю доступу через веб-браузер, з системою інтернет-банкінгу тощо. Це означає, що в нашій країні – чималий потенціал для розвитку СЕД.

Щоб оцінити перспективи подальшого розвитку електронного документообігу не лише для рітейлу, а й інших бізнес-напрямків в нашій країні, звернімося до міжнародного досвіду і даних досліджень.

Так, у країнах Східної Європи рівень проникнення EDI та ЮЗД становить менше 15%. Що свідчить про те, що цей ринок перебуває на стадії становлення і буде рости у найближчі 10-20 років. Тому я переконаний, що майбутнє за повсюдним впровадженням системи електронного документообігу в усіх сферах бізнесу, взаємодією з державою і впровадженням послуг для населення.

17.11.2015
Що нового
Популярне