На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Поки ви продовжуєте вірити, ви знайдете свій шлях

Однією з найбільш важливих навичок, отриманих мною під час вивчення інженерної справи, стала здатність вирішувати завдання
Ансарi Ануше

Д-р Ануше Ансарі є співзасновницею, головою та виконавчим директором Prodea Systems. Заснувавши свою компанію, 18 вересня 2006 року вона вирушила у восьмиденну експедицію на борту Міжнародної космічної станції, ставши першою жінкою – космічним туристом. Також вона стала першим астронавтом іранського походження та першою жінкою-мусульманкою, дослідницею космосу. Під час Міжнародного симпозіуму з питань електронного урядування, який пройшов у Києві 3 червня за ініціативи «Київстар» та міжнародної групи компаній VimpelCom, Ануше дала інтерв’ю Kyivstar Business Hub.

Інтервью анлійською

Почнемо з найцікавішого. Як це – бути першою жінкою-мусульманкою у космосі?

Ануше Ансарі: Політ у космос – це неймовірні відчуття, незалежно від статі, сповідуваної релігії або походження. Це те, що назавжди змінить ваше життя та вплине на ваш погляд на світ, на ваші взаємини з цим світом та навколишнім середовищем. Ви робите повну переоцінку всього. Це дає глобальний погляд на речі, який залишається з вами на все життя, і на все, що ви робите. Після отримання такого досвіду на кожен проект, над яким я працюю, і кожну справу, якою займаюся, я оцінюю з точки зору глобальної значущості.

Які у вас були відчуття від здійснення своєї мрії?

А.А .: Мені дуже пощастило, але при цьому я переконана, що людям, які палко чого-небудь бажають та фокусуються на своїй мрії, спрямовують на її досягнення свою енергію та не втрачають віри, Всесвіт відкриє для цього всі можливості й вони зможуть знайти дорогу до своєї мрії. У більшості випадків люди занадто швидко здаються, як тільки бачать першу перешкоду, або втрачають віру, коли хтось говорить їм, що у них нічого не вийде. У таких випадках, навіть якщо в майбутньому у них з’явиться нова можливість, вони її не побачать.

Я вважаю, що поки ви продовжуєте вірити, навіть коли, здавалося б, все йде не так, зрештою, ви знайдете свій шлях. Так сталося й зі мною.

Що ви робите задля того, аби подолати обмеження у кризові часи?

А.А .: Дуже важливо зрозуміти, як найоптимальніше можна використовувати наявні ресурси та як це може допомогти вибратися з тієї ситуації, у якій ви опинилися. Для мене, наприклад, у будь-якій ситуації одним із важливих інструментів є моя освіта. Де б я не була, я завжди зможу знайти застосування тих знань, які отримала.

Я вчилася та стала інженером. І однією з найбільш важливих навичок, отриманих мною під час вивчення інженерної справи, стала здатність вирішувати завдання. Саме так я ставлюся до життя. Завжди є виклики, іноді великі, іноді – маленькі. Але я не думаю, що ми можемо розраховувати на те, ніби життя завжди буде веселим і ніколи не закінчиться. Навіть якщо зараз ви перебуваєте на вершині успіху, завжди є ймовірність, що все зруйнується. Коли сталася [Іранська] Революція, чимало людей втратили все, їм довелося починати все спочатку. Коли почалася війна [між Іраном та Іраком], люди стали гинути, втрачати домівки та все, що у них було. Але поки ви зберігаєте оптимістичний погляд на речі, вірите у майбутнє та прагнете творити, ви зможете все відбудувати наново, що би не трапилося. Ви знайдете ресурси, які вам допоможуть, ви зможете залучити у своє життя й об’єднати потрібних людей та ресурси. Зі мною це відбувалося безліч разів. І після війни в Ірані, і після того, як мені довелося наново відбудовувати своє життя у США, у новій країні, з новою для мене культурою, мовою – всім, або коли я будувала свої компанії. Ви завжди знайдете те, що вам потрібно, зможете використовувати свої ресурси, знайдете гарних партнерів, які допомагатимуть вам морально та емоційно, і зможете побудувати все спочатку.

Як країна, що розвивається, може використовувати такий спосіб мислення та застосовувати його до електронних сервісів і громадянського самовизначення?

А.А .: У минулому мені довелося провести деякий час в Україні. У Севастополі я проходила тренінг з виживання перед космічною місією. Ця країна має один великий дар – інтелектуальний потенціал. В ній живуть високоосвічені люди, які сильні в ІТ-сфері. Це ще не використаний потенціал. Нагадує маленьку рослину, яку ви лише висадили у землю. Якщо ви будете правильно піклуватися про неї, підживлювати, вона виросте дуже великим, сильним деревом. За умови правильної підтримки і підживленні з боку держави та електронних сервісів можна зростити IT-сектор і посилити дух підприємництва, який призведе до створення великої кількості нових робочих місць та розвитку інновацій. Політика держави має велике значення. Не потрібно роздавати людям гроші. Політика не вимагає великої кількості грошей. Правильні інструменти, такі, як доступ до інформації та даних, стимулюватимуть цей потенціал.

Наведіть, будь ласка, приклад недорогої політики, яка може бути корисною.

А.А .: Сьогодні в країні IT-сектор здебільшого орієнтований на аутсорсинг. У ваших людей чимало чудових ідей, але їм важко почати бізнес. Немає акценту на необхідну освіту та інструменти, які потрібні для того, аби побудувати успішний стартап. Створення умов для плекання стартапів та підприємництва допоможе розробляти продукти. У ланцюжку цінностей – це найважливіша ланка. Замість того, аби бути найманими робітниками, ви зможете у себе в країні створювати власний продукт.

З точки зору людини, яка багато разів будувала свій бізнес, що кращого може зробити уряд, аби стимулювати розвиток бізнесу?

А.А.: Існують три основні складові: 1. Реєстрація компанії. Зробіть так, щоб було дуже просто зареєструвати компанію та розпочати свій бізнес. Це можна дуже легко робити онлайн. 2. Ресурси для молодих стартаперів, аби навчати їх необхідним навичкам, коли вони будуть відкривати власну справу. Податкова політика, екологічна політика, кадрова політика та все інше, що їм потрібно знати. 3. Видача новим компаніям невеликих позик. Це мають бути не величезні, а маленькі суми. А також деякі податкові пільги протягом перших кількох років. Інші привілеї, які дозволять стартапам знизити початкові витрати.

Як за допомогою технологій можна обмежити корупцію?

А.А.: Створення захищеного ID для кожного допоможе захистити від крадіжки особистих даних та шахрайства. Але якщо говорити загалом, то це все, що сприяє прозорості та включає в себе доступність інформації. Коли інформація знаходиться у відкритому доступі для людей, коли вони можуть легко її подивитися та повністю проаналізувати, завжди знайдуться люди, які будуть одержимі ідеєю візуалізувати її для інших. Все це сприяє прозорості, за допомогою якої можна боротися з корупцією.

Ще один аспект – можливість простої взаємодії з урядом онлайн. Така взаємодія – через соціальні мережі або інші джерела – ставить держслужбовців в центр уваги, а коли ви знаходитеся у центрі уваги, ви набагато обережніше ставитеся до того, що відбувається навколо вас. Виведення інформації онлайн та відкриття доступу до неї допоможе виявити та знизити корупцію. Також важливе залучення громадян. Чим більше громадян країни щодня взаємодіють із урядом, тим більше можливостей для контролю та балансу.

 

15.06.2015
Що нового
Популярне