На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Польська справа

Відкриваємо компанію у Польщі
Польські споживачі таки відрізняються від українських, аби «розкусити їх», треба пожити там і попрацювати не один рік

Намагаючись прорватися на ринок Європейського союзу, дедалі більше українських підприємців мізкують про створення компанії в одній із країн ЄС.

Раніше  ми говорили про заснування бізнесу в Німеччині. Продовжуючи тему, про переваги та особливості створення компанії у Польщі розповідає Станіслав Крикун, керівник українсько-польської консалтингової компанії KRKconsult sp. z o.o.

Починаємо реєстрацію

Зазвичай українці у Польщі реєструють компанію як ТОВ, тому що ПП може відкрити лише поляк або людина із картою поляка. Статутний капітал, необхідний для заснування компанії, становить близько 1250 євро (5 тис. злотих), тоді як, скажімо, у Німеччині — 25 тис. євро. Для реєстрації знадобиться лише один документ — паспорт.

Процес реєстрації можна організувати самому. «Коли я сам реєстрував фірму, — розповідає Станіслав Крикун, — мені допомагав друг, директор однієї бухгалтерської фірми. Я телефонував йому разів п’ятнадцять, щоб уточнити деталі. Адже потрібно добре знати мову, усі закони і бути дуже уважним». Тому експерт радить звертатися до компаній, які обіцяють заснувати фірму для клієнтів з України під ключ. Їхні послуги коштують від $350 до $1350.

€1250 статутний капітал, необхідний для заснування компанії в Польщі

Мінімальний статутний капітал зараховувати на розрахунковий рахунок не потрібно, він може бути у готівковій касі компанії. 95% компаній у Польщі обслуговують аутсорсингові бухгалтерські компанії.

Маючи доручення, заповнену анкету і копію першої сторінки закордонного паспорта, посередник зареєструє фірму за 5-7 днів. Ще якийсь час триватиме отримання свідоцтва платника ПДВ, що не заважає клієнтам розпочати бізнес. Після цього засновники (точніше члени правління) мають право просити бізнес-візу на рік (право перебувати 180 днів з 360). Коли віза буде на руках, підприємець приїздить для підписання деяких паперів та вирішення другорядних питань на кшталт відкриття рахунку, пошуку офісу тощо.

Офіс та штат

Вигідніше орендувати приміщення, ніж купувати, адже окупність комерційних приміщень становить 10-12 років. Однак, придбавши нерухомість, можна списувати зайвий прибуток на погашення платежів за кредитом або за лізингом і економити 19% на податку на прибуток. Крім того, за купівлю комерційного приміщення повертають 23% ПДВ.

Купувати чи орендувати офіс — справа особиста. Станіслав Крикун також радить орендувати приміщення. «Бізнесмен не знає наперед, якими темпами розвиватиметься його фірма. Зараз потрібен офіс на 30 кв. м, а за півроку — на 100 квадратів. Тому купівля приміщення — марні витрати на старті», — наголошує він. У Польщі ТОВ не зобов’язане мати штат співробітників, як цього вимагають у Німеччині, усі можуть працювати на аутсорсингу, чим українські бізнесмени і користуються.

^E941C5D51879DC70C79B62600061F8FAF1F94E2866A118D173^pimgpsh_fullsize_distr

За словами Крикуна, знайти працівників у Польщі легко. Якщо не захоче поляк — завжди знайдеться українець. Трудове законодавство досить суворе, але здійсненне. Під час працевлаштування робітника треба укласти різні договори, він має пройти медогляд і лікбез із безпеки і гігієни праці.

 

Облік

Підприємці переймаються питанням, чи сплачує фірма лише за своє існування. Станіслав Крикун заспокоює: ні, не платить. У Польщі немає податку до пенсійного фонду, ЄСВ та інших страхів українського роботодавця. Якщо компанія має дохід, то сплачує 19% податку від доходу. Від решти засновник, виплачуючи собі особисто дивіденди, сплачує також 19% від суми. А також, якщо зареєструвався платником, то і ПДВ. Для переважної більшості видів діяльності ПДВ становить 23%, для решти цей податок менший або відсутній. Тобто висновок такий: якщо ви нічого не заробили, то стільки ж і віддасте державі.

Ринкові особливості

Польські споживачі таки відрізняються від українських, аби «розкусити їх», треба пожити там і попрацювати не один рік. «Іноді здається, що поляки дійсно схожі на нас, а іноді — що відмінностей дуже багато. Це і уподобання щодо їжі, відпочинку тощо. Безглуздо розраховувати на те, що поляк поводиться так само, як українець», — розповідає Крикун. Тож перш ніж намагатися масштабувати бізнес у Польщу за тою самою моделлю, що в Україні, чи намагатися продавати той самий асортимент продукції, необхідно проводити маркетингові дослідження. Зазвичай українські бізнесмени для вивчення місцевого ринку користуються послугами російськомовних фахівців, що мешкають у Польщі. «Самому всю інформацію не зібрати», — упевнений Крикун.

^A1F103B1D170C01864629856026D566E5E705B13BFB115C457^pimgpsh_fullsize_distr

«Будь-який бізнесмен, який вкладає в економіку Польщі і платить податки, вважається інвестором. Допомагатимуть йому поляки чи заважатимуть — залежить від кожної людини. Немає спільного ставлення до українців — поганого або хорошого. Мабуть, місцеві мешканці ще не усвідомили, хто він такий — українець у Польщі», – Станіслав Крикун, керівник українсько-польської консалтингової компанії KRKconsult sp. z o.o. 

Приклад оподаткування у Польщі

Фірма отримала за місяць 10 тис. злотих. Після сплати 19% податків у неї на рахунку залишилося 8,1 тис. злотих.

Якщо засновник хоче цей залишок виплатити собі як дивіденд, то він спочатку сплачує податок 19% з дивіденду. В результаті він отримає 7 тис. злотих.

«Навіть рік тому не можна було й подумати, якою затребуваною буде послуга реєстрації фірми у Польщі і бізнес-імміграція»

Головні переваги відкриття фірми у Польщі

Схожість мови і менталітету. Це дає змогу легко призвичаїтися до життя там 

Низькі витрати. Останнім часом ця країна швидко розвивається, при цьому ціни не зрівнялися з цінами Заходу, тож заснувати там бізнес буде дешевше, ніж, приміром, у Німеччині

Сприятливий бізнес-клімат. Польща заохочує підприємців МСБ, правила реєстрації компанії стають дедалі зручнішими і дешевшими

“Польща — член Євросоюзу, тож польському підприємцю буде легше робити бізнес із компаніями в країнах ЄС, аніж українському”, – Дмитро Демченко, керівник ГК Gorde, яка реєструє українські компанії у Польщі.

 

10.09.2015
Що нового
Популярне