На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Ресурсний стан потребує контролю емоцій

Якщо ви чуєте у собі лише песиміста – будь-яке рішення буде невдалим на 100%.
Оксана Семенюк

Щодня кожен з нас потрапляє у сотні ситуацій, які викликають позитивні чи негативні емоції. Будь-яка ситуація провокує нас до зміни емоційного стану. Боротися з цим не має сенсу, але контролювати можна.

Наш звичайний стан – ресурсний, або out of the box, коли ми сповнені сил, креативу та бажання спілкуватися. На противагу цьому – стан нересурсності, або  inside the box, коли ми нічого не хочемо та закриваємося в собі.

Inside the box автоматично провокує до self-talk. Внутрішній діалог відбувається між двома голосами: минулого і майбутнього. Перший говорить нам, що «всі погані», другий – «все буде погано». Головне у цьому діалозі – вчасно почути голос реаліста, його факти та пояснення, до яких ми приходимо через навідні запитання. Якщо ви чуєте у собі лише песиміста – будь-яке рішення буде невдалим на 100%.

Self-talk часто приводить нас до «пасток» розуму. Такі «пастки» викликані нашим попереднім досвідом, страхами та упередженнями.

        пастка-хвилювання (постійне уникання ризиків, острах);

        пастка-для когось (робити те, що кажуть, не думаючи про власні інтереси);

        пастка-жертва (недовіра до всього, навіть до себе та відкладання роботи);

        пастка-критик (сумніватися в усьому, уникати експериментів та постійно когось звинувачувати);

        пастка-підлесник (робота для схвалення, а не для результату).

Стан out of the box викликає робота з нашими сильними сторонами. Щоб їх зрозуміти, існує проста формула: «те, що у мене добре виходить» + «те, до чого лежить серце». Оскільки те, що добре виходить, може не подобатися, а те, до чого лежить серце, не виходить, потрібно комбінувати ці позиції.

Наші сильні сторони пов’язані з нашими цінностями. Турбота, сім’я, дружба – на таких цінностях ми будуємо всі свої рішення. Якщо для мене важлива турбота, сильна сторона – будувати стосунки з іншими. Саме тому під час зміни напрямків роботи варто зважати на свої цінності. Але не треба припиняти експериментувати, адже це надійний спосіб дізнатися про свої сильні та слабкі сторони.

  • Цікавий метод для пізнання своїх емоцій: створити два графіки подій (від підліткового віку). Один – коли ви відчували, що все виходить і вам подобається те, що ви робите. Другий – коли ви не могли ефективно працювати, вас щось дратувало. Зважаючи на ці графіки, можна провести аналіз емоцій, які тоді домінували, і зрозуміти, чому згодом ви ухвалювали відповідні рішення .

Ситуації, які найбільше впливають на наш стан, називаємо просто – змінами. Часто люди надають цьому слову негативного забарвлення, але набагато продуктивніше сприймати зміни як можливості. Збудувати новий спосіб мислення – наша головна можливість, яку ми зазвичай використовуємо тільки на рівні задуму. Щоб реалізувати цей задум, треба пройти два етапи: усвідомити мету (не через «треба», а для себе) та спланувати дії (механіку змін, варіанти підходу до ситуацій).

При цьому (як під час планування змін, так і під час їхнього втілення) варто зважати на баланс трьох речей: me, us, it – «що це для мене?», «що це для інших?», «що ми маємо досягти?». Якщо баланс порушиться, то ресурсності роботи також не варто чекати.

Наші емоції – ключ до нашої ресурсності. І що краще ми зможемо розуміти свої емоції, розрізняти та регулювати їх, то ефективнішою буде наша робота.

27.04.2016
Що нового
Популярне