На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Робототехніка made in Ukraine

Досвід виходу на ринок Ізраїлю
Для виходу компанії, що надає послуги, на ринок Ізраїлю своїми силами потрібно щонайменше 2-3 місяці. Бажано постійно перебувати в країні під час сезону проведення виставок, а потім залишити менеджера, що володіє івритом

Торік ми писали про харківську компанію Boteon, яка створила в Україні мережу навчальних центрів для дітей з вивчення робототехніки. Як з’явилася філія Boteon у Хайфі та про особливості виходу на ринок Ізраїлю розповів засновник і CEO центру робототехніки Олексій Резніченко.

У 2014 році Олексій навіть не думав відкривати за кордоном навчальний центр, а вирушив до Ізраїлю, щоб знайти замовлення для свого конструкторського бюро. «Послуги з автоматизації та робототехніки, які надає Boteon, у нас мало затребувані. Тому я шукав ринки збуту. Ізраїль співпрацює з Україною та віддає чимало розробок на аутсорсинг в українські IT-компанії, тож подумав, що й ми знайдемо там свого клієнта», – так підприємець опинився на Землі обітованій.

4
Олексій Резніченко, засновник і СЕО центру робототехніки Boteon

Вивчення ринку

Він почав вивчати ринок і шукати контакти. Відвідував різноманітні заходи, виставки, а також збори Beertech – це спільнота людей, які захоплюються технікою, стартаперів. Вони збираються у пабах, куди запрошують виступити досвідчених бізнесменів, щоб обговорити різні питання. Підприємцям-новачкам теж надають слово: вони розповідають про свої проекти та кого хочуть долучити до них.

Олексій познайомився зі співробітниками національного музею науки в Хайфі (MadaTech), де у відділі Education зібрано багато зразків роботів Nao, Tespian, Lego, і дізнався, що в Ізраїлі робототехнікою на базі Arduino, як вони, займаються одиниці.

Успіхом для Олексія було потрапити на відкриття FabLab – всесвітньої мережі лабораторій з обладнанням для самостійного виготовлення техніки, 3D-принтерами, яку спонсорує Wagner Family. Познайомився з керівником лабораторії Томом Софером, розповів йому про центри робототехніки Boteon і домовився про проведення безкоштовних майстер-класів та презентації навчального курсу.

Ціну курсів в Ізраїлі поставили високу принципово – 300 шекелів ($80) за 4 заняття на місяць, що в 1,3 рази більше вартості інших гуртків (танці, карате, математика). Для порівняння: заняття в Києві – 600 грн, у Харкові – 500 грн на місяць

«На інформацію про безкоштовний захід відгукнулися кілька волонтерів (це поширена практика в Ізраїлі, такий запис додають до резюме, що враховується під час працевлаштування). Вони відкорегували наші дії, допомогли з перекладом уроків і презентацій на іврит», – розповідає Резніченко.

Відразу завозити своє обладнання було нерозсудливо, хотіли спочатку подивитися на попит. Тому скористалися інфраструктурою FabLab, де є фрезерний і лазерний верстати з ЧПК (числове програмне керування), близько 30 принтерів Makerbot, принтер за технологією фотолітографії, роботи Lego, Nao, Tespian та інші іграшки місцевих умільців. Привезли тільки свої набори Arduino.

1

Натомість Олексій домовився навчити викладачів FabLab працювати з роботами Arduino: як не дивно, але цю відому платформу тут ще не освоїли. «В Україні мало практичної  робототехніки, але для дітей її вивчення доступне у таких гуртках, як наші, на виставках і на великій кількості безкоштовних заходів. В ізраїльських школах від минулого року запровадили робототехніку як предмет, але вивчають максимум Lego», – каже підприємець.

На презентацію курсу зібралося 70 зацікавлених батьків із дітьми. Можна було починати працювати.

Реєстрація компанії в Ізраїлі – нескладна процедура, яка тривала менше тижня і коштувала близько 150 шекелів ($38). Я разом із другом спершу відкрив Small business зі щорічним оборотом до 80 тис. шекелів (близько $21 тис.), який не сплачує податки

Організація бізнесу

Знайти російськомовного консультанта в Ізраїлі легко. А ось проблема зручного приміщення постала відразу. Пропонували орендувати у нижньому місті, а потрібно було влаштувати захід у спальному густонаселеному районі. Насилу знайшли приміщення в «Матнасі» з погодинною оплатою (мережа муніципальних дитячих освітніх центрів на кшталт колишніх будинків піонерів). Але там не було навіть комп’ютерів! Довелося везти свої з України.

Потім почали шукати викладачів. Діяли через групу російськомовної діаспори Хайфи на Facebook. Достукатися до студентів, які говорять на івриті, виявилося складно. Зрештою вести курси стали хлопці 28-30 років, які приїхали з СНД і вже володіють івритом.

«Зі співробітниками в Ізраїлі обов’язково слід укласти трудові договори. Якщо ті отримують гонорар готівкою, все одно слід видати чек, а вони видають квитанцію про отримання», – каже Олексій.

3

Необхідні ресурси

«Для виходу компанії, що надає послуги, на ринок Ізраїлю своїми силами потрібно щонайменше 2-3 місяці. Бажано постійно перебувати в країні під час сезону проведення виставок, а потім залишити менеджера, що володіє івритом. Треба забезпечити підтримку з основного офісу англійською, підготувати сайти, постійно працювати з розсилками потенційним клієнтам, можна також використовувати дошки фрилансу відразу в якості компанії, звісно», – ділиться досвідом підприємець.

Витрати на цьому етапі (без урахування оренди офісу та оплати праці менеджера) для двох людей на три місяці складуть не менше $5 тис. Слід враховувати, що Ізраїль – країна недешева. Проїзд у міському автобусі коштує майже 7 шекелів (близько $2), квартира – від $500/міс. у Хайфі та $1 тис. у Тель-Авіві, харчування – близько $250/міс. Переліт МАУ в обидва кінці $250, «ЕльАль» – $200.

Податки в Ізраїлі для бізнесу складають до 25% від прибутку, ПДВ 17%. Звітність за рік подають у травні

Особливості комунікації з клієнтами

Найкращим засобом комунікації з потенційними клієнтами, за словами підприємця, є Facebook: вдається поширювати рекламу дешево, іноді навіть безкоштовно. При цьому пости англійською майже не привертають уваги, пости російською залучають російськомовну аудиторію.

Першу групу дітей набрали одразу після презентації курсів у FabLab. Їх навчають російською мовою від осені 2015 року. Розклеювали оголошення перед «Матнасом», де проходять курси. А от шлях до шкіл для тих, хто не знає івриту, закритий. Для набору цих груп запускають таргетовану рекламу в Facebook і контекст на Google.

2

«Люди в Ізраїлі привітні, готові спілкуватися і допомогти, особливо іноземцеві. Так, наприклад, на виставці в Тель-Авіві я познайомився з менеджером фірми Festo, ми потоваришували. Алекс знайшов контакти для конструкторського бюро за своєю базою клієнтів, познайомив з декількома фірмами», – ділиться Резніченко.

Він наголошує, що знати іврит в Ізраїлі дуже важливо, крім того, треба мати контакти та зв’язки: за інших рівних умов або навіть якщо ви перевершуєте конкурента за якостями, виберуть протеже.

$26 – це більше 100 шекелів за пару – зарплатня викладача в Ізраїлі

Роботоплани

У Boteon розуміють, що попит на навчання робототехніці на івриті буде високим, тому шукають викладачів, які володіють мовою.

Крім навчального центру, Олексій Резніченко планує створити на його базі FreeLab з вільним доступом до обладнання для досвідченого виробництва, робіт, комплектів Intel RealSense, Intel Galileo, Intel Edison. Зберуть великих роботів, що привертають увагу.

Також конструкторське бюро продовжує працювати над проектами для ізраїльських замовників. Вже у березні на виставці InnoTech (Київ) покажуть нового роботизованого інвалідного візка, якого готують на зарубіжний ринок.

«Основні уторговані ресурси я переспрямую та інвестую в навчальний центр і розвиток лабораторій в Україні», – ділиться підприємець.

16.02.2016
Що нового
Популярне