На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

З потяга до справи

Гранти на початок власної справи для переселенців
ПРООН не надає грантів на підготовку бізнес-плану та навчання, тоді як МОМ підтримує саме таке цільове використання коштів.

Бути переселенцем – це не означає жити в гуртожитку і отримувати допомогу з безробіття. В Україні працюють кілька міжнародних місій та десятки громадських організацій, які допомагають внутрішньо переміщеним особам (ВПО), навчають їх основам підприємницької діяльності та надають гранти на запуск власного бізнесу.

Програми ЄС

Другий рік поспіль Європейський Союз фінансує проекти, спрямовані на підтримання, перенесення або започаткування власної справи переселенцями. Сума фінансування складає 358 тис. євро в рамках програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Найактивніше працюють програми для ВПО у таких містах, як Вінниця, Чернівці, Херсон, Тернопіль та Миколаїв.

«Проект «Центр адаптації переселенців та підприємців із зони АТО та Криму у Вінницькій області» розпочав свою діяльність у липні 2015 року і розрахований на 12 місяців, – розповідає Інна Загнітко, менеджер з комунікації проекту. – Активна фаза реалізації розпочалася 1 жовтня цього року, зараз триває пошук компаній та підприємців-переселенців, які підпадають під його дію. Термін реалізації проекту – до 25 липня 2016 року, тобто іще можна встигнути отримати кошти».

Фінансування здійснює Європейський Союз (90%), решта 10% – кошти обласного бюджету

Переселенці до Вінницької області отримують:

1) часткову компенсацію юридичним та фізичним особам-підприємцям, які здійснювали підприємницьку діяльність у зоні проведення АТО та у Криму, витрат на обслуговування кредитів (до 14% річних щомісяця), отриманих в українських банках для організації та/або відновлення підприємницької діяльності у Вінницькій області. Гранична сума можливої компенсації еквівалентна 15 тис. євро;

2) відшкодування витрат на підготовку бізнес-планів підприємцям, які переїжджають до Вінницької області. Бюджет компенсації на одного претендента складає близько 2 тис. євро.

1

Програми МОМ

Міжнародна організація з міграції (МОМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародного розвитку Великої Британії активно сприяє самозайнятості переселенців у містах України. У вересні-жовтні відбулися набори груп, тренінги із самозайнятості та основ підприємництва у Києві, Одесі, Львові, Вінниці, Харкові, Святогірську, Краматорську, Хмельницькому, Житомирі, Черкасах, Запоріжжі, Дніпропетровську та Херсоні.

Учасники за підтримки професіоналів розробляють бізнес-плани для отримання грантів на придбання обладнання для старту власної справи або на відвідування професійних курсів. «У Києві приймання заявок завершилося, на 150 місць маємо 230 заявок, – розповідає Віра Поровська із Жіночого консорціуму України. – Активна фаза навчання розпочнеться на початку листопада». Перших підприємців матимуть наприкінці першого кварталу 2016 року.

$800-15000 гранти на власну справу від МОМ

За словами Тетяни Баєвої, голови правління ХОГО Подільський центр «Гендерна рада», у Хмельницькому заявки вже прийняли, після тренінгів у разі захисту бізнес-планів учасникам нададуть фінансову підтримку в розмірі $2,5 тис. на закупівлю обладнання для розвитку бізнесу. У Кам’янці-Подільському надають гранти на суму $900 для реалізації бізнес-ідеї. «Майже 20% групи – це місцеві мешканці», – наголошує Тетяна.

У Сумах проект розпочався ще влітку, і перші підприємці чекають на закупівлю обладнання на суму $800. «Охочих отримати грант було чимало, більше 70, але коли дізналися, що треба навчатися азам фінансової грамотності і що кошти не нададуть готівкою, лишилося близько 50 тих, хто справді хоче розпочати бізнес, – ділиться Едуард Глоба, голова правління Професійної ліги соціальних працівників Сумщини. – Бізнес-плани після навчання розробили 37 переселенців, а захистили їх – 32».

3

Серед підтриманих у Сумах бізнес-ідей – пошиття одягу, виготовлення сиру, вирощування свиней, саджанців, виготовлення меблів, будівництво модульних будинків, торгівля.

«Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі» реалізує проекти самозайнятості у 12 містах України від весни цього року, це понад 800 учасників проекту», – розповідає координатор Вікторія Булавіна. Бізнес з нуля розпочали більше 550 осіб, отримавши гранти по майже 650 євро. Нині закінчується набір нових груп у Святогірську та Одесі. Стежити за новими проектами можна на сайті проекту.

Програми ПРООН

Програма розвитку ООН не перший рік надає гранти для започаткування та/або відновлення підприємницької діяльності. У вересні стартувала програма з підтримки ВПО, які мешкають у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Одеській, Полтавській, Харківській областях, та мешканців Донецької та Луганської областей з підконтрольних Україні територій. Програму фінансує уряд Японії, бюджет проектів складає $11,32 млн, з яких $1,67 млн – гранти для розвитку підприємництва.

Програму адмініструють благодійні фонди «Творчий центр ТЦК» та «Горєніє», а також Всеукраїнська організація зі справ вимушених переселенців.

Кошти гранту можна використати на придбання обладнання для виробництва товарів, забезпечення інструментами для надання послуг, збільшення штату персоналу, розширення бізнесу, оренду приміщень для виробництва товарів та надання послуг, забезпечення ресурсами для виробництва товарів та надання послуг, купівлю франшизи з відповідним обладнанням, придбання ліцензій та дозволів, якщо цього потребує підприємницька діяльність.

Сума грантів залежить від кількості створених бізнесменом робочих місць: від 75 тис. грн (самозайнятість) до 225 тис. грн (4 робочі місця). Щоб отримати цей грант, підприємці мають зробити власний внесок у реалізацію проекту (грошима, працею, наданням обладнання, приміщення тощо) у розмірі не менше 25% вартості проекту.

$1,67 млн – загальна сума грантів на початок бізнесу від ПРООН

«У Дніпропетровську для шахтарів взагалі немає роботи, тож завдяки програмам ПРООН та МОМ пройшли тренінги із самозайнятості понад 900 осіб, більшість захистили бізнес-плани, отримали гранти, щоб розпочати власну справу, – розповідає менеджер фонду «Горєніє» Інесса Мазур. – Працюють як фізичні особи-підприємці: надають послуги перукарські, з манікюру, прибирання, шевства, кравецтва, будівництва».

Вона наголошує, що МОМ працює із тими людьми, які ще нічого не знають про бізнес, допомагає їм визначитися, знайти бізнес-ідею, а програми ПРООН спрямовані на тих, хто вже має бізнес-план, продумав маркетинг та рекламу.

2

Проект «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми ВПО в Україні» проводить тренінги з розвитку навичок підприємницької діяльності та надає гранти на розвиток бізнесу у Харківській, Дніпропетровській, Київській, Запорізькій, Одеській, Полтавській областях та на тих територіях Донеччини та Луганщини, які підконтрольні Україні.

Фонд «Відродження»

Програма «Новий відлік» від літа працює у Києві, Харкові, Львові та Одесі. «Ми відрізняємося від програм ПРООН, МОМ тим, що упродовж 2,5 місяців проводимо повноцінний бізнес-курс: навчаємо плануванню, маркетингу, запрошуємо успішних представників бізнесу», – розповідає керівник проекту в Одеській області Олександр Славський. ВПО пройшли інтенсивний бізнес-курс, захистили бізнес-плани, і тепер триває надання грантів: від 30 тис. до 100 тис. грн на кожного. Гроші можна витрачати на оренду, закупівлю обладнання та матеріалів, веб-дизайн сайту.

30-100 тис. грн – гранти від фонду «Відродження»

В Одесі більшість бізнес-проектів стосувалися сфери послуг: харчування, виготовлення чебуреків та граноли, доставка харчів, пошиття одягу та сумок, дитяча школа розвитку, скеледром. Подали 162 заявки, гранти отримали лише 14. Обирали тих, хто створює робочі місця для переселенців.

Тож для внутрішньо переміщених осіб можливостей розпочати власну справу сьогодні більше, ніж будь-коли. Умова лише одна: бажання та офіційна реєстрація.

13.11.2015
Що нового
Популярне