На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Сімейно-трудова мотивація

Як мотивувати себе і команду на ефективну роботу в новорічний період
Створюючи власний бізнес, бажають більше свободи, але отримують як привілеї, так і тягар відповідальності

Традиційно святкування Нового року в нашій країні починається в середині грудня, а закінчується не раніше тринадцятого січня. Це час, коли більшість не має бажання активно працювати. Як мотивувати себе і команду на ефективну роботу в цей період, розповів бізнес-тренер Євген Гетьманчук.

Сімейно-трудові паралелі

Структура бізнесу часто повторює будову сім’ї. На прикладі родини і розглянемо ситуацію з мотивацією.

4
Євген Гетьманчук, бізнес-тренер

Одразу визначимо, хто виконуватиме роль батьків. Звісно, власники бізнесу. Це вони намагаються зробити так, щоб усі були щасливими у межах виділеного бюджету. Вони розуміють, що немає Діда Мороза і Снігуроньки, крім них самих, що мандарини не ростуть на ялинці та іншу правду життя. І не сумнівайтеся в тому, що ваші підлеглі обов’язково спроектують на вас роль тата чи мами і охоче чекатимуть від вас дій.

Топ-менеджмент – це старші діти. Вони допомагають господарювати, доглядають за молодшими, навчають їх і делегують їм свої обов’язки. Можуть сперечатися з батьками, вважати себе розумнішими за них, вони перевершують своїх «предків» за багатьма параметрами. Дорослі, розумні і сильні, а в самостійне плавання ще не вирушили. Салат наріжуть і подарунки куплять – за списком, в рамках виділених коштів, після попереднього узгодження. Хочуть самостійності. Не люблять, коли батьки цікавляться їхніми справами. Однак відповідальність у складних ситуаціях радо делегують батькам.

Молодший менеджмент – це молодші діти. Вони можуть робити усе. Щоправда, не завжди якісно. Легко відволікаються. Без контролю мало що доводять до кінця. Вони більше орієнтовані на процес, а не на результат. За ними треба постійно пильнувати. Єдиний спосіб їхнього виховання і навчання – це особистий приклад. Вони інтуїтивно відчувають різницю між деклараціями і дійсністю. Виховати у них любов до продажів і повагу до клієнта не вийде, якщо ти сам не володієш цими навичками.

2

Кого і як мотивувати

Уся сім’я в зборі, і вам потрібно діяти. Причому діяти по-різному. Молодші вимагатимуть від вас визнання і винагороди. І не завжди йдеться про гроші. Їм хочеться бути причетними до того, що відбувається за участі батьків. Важливо бути поміченими. Вони обожнюють змагання з різними призами. Ще раз наголошу: вартість не має значення.

Інша річ – старші діти. Вони розуміють цінність грошей і хочуть більше. З ними краще домовлятися, пропонуючи відсотки від продажів і бонуси. Також їх задовольнять статусні іграшки та аксесуари. Мотивовані на досягнення конкретних результатів. Зацікавлені в розвитку. Можуть проявляти амбіційний запит – більше відповідальності. Тому батькам доведеться поморочитися.

1

А що ж робити самим батькам? Насправді ви самі найскладніша категорія для мотивації. Все залежатиме від чесності перед самими собою. Треба відповісти на запитання: чого хотілося, коли створювали сім’ю, тобто бізнес? Грошей, влади, свободи, сексу, чогось іще? Це бажання залишилося головним чи трансформувалося у щось інше?

Річ у тім, що зазвичай власний бізнес створюють тому, що працювати на інших більше не можуть і не хочуть. Бажають більше свободи, однак водночас отримують як привілеї, так і тягар відповідальності. Тож рано чи пізно вам доведеться визнати, що найбільш мотивований і відповідальний співробітник у вашому бізнесі – це ви.

Для збереження мотивації на належному рівні вам іноді доведеться звірятися зі своїм внутрішнім компасом, переймаючись такими питаннями: отримую я задоволення від свого бізнесу? Якою бачу власну справу через рік, три, п’ять? Що для досягнення мети в майбутньому я роблю сьогодні?

3

Вам потрібно зізнатися, чи не виникало у вас почуття байдужості до улюбленої справи упродовж останнього місяця? Якщо так – настав час змінюватися. Хоча можна і не змінюватися. Адже виживання не є обов’язком, а лише особистим вибором.

11.01.2016
Що нового
Популярне