На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Мережа дитячих мрій

Досвід успішного бізнесу на продажах та дистрибуції дитячих товарів
У сімейних акціонерів більше терпіння, немає бажання робити різкі кроки. У нас усе було налаштовано на позитив.
Владислав Бурда
засновник і президент RedHead Family Corporation

RedHead Family Corporation – найбільша в Україні компанія сімейного типу в дитячому сегменті. Її бізнес охоплює найбільшу у країні мережу дитячих магазинів «Антошка», бутики провідних брендів у великих містах країни і національну дистрибуцію, на яку припадає 70% українського ринку дитячого харчування. Як вдалося створити такий бізнес і за рахунок чого він зростає?

Історія зростання

Історія компанії почалася у далекому 1994 році. «Я щойно закінчив мехмат Одеського університету і мав багато відряджень у Москву. У цей час у мене народилася дитина і моя дружина просила привозити дитяче харчування, тому що в Україні не було пропозицій. Тож я зметикував, що потрібно зараз людям, і привіз пробну партію товару. Тоді існували лише гастрономи та комісіонки. У гастроном потрапити неможливо, тож разом із магнітофонами й шубами дитяче харчування потрапило до комісіонки і продалося за три години. Я зрозумів, що це золота жила», – згадує засновник і президент RedHead Family Corporation Владислав Бурда. Він почав возити дитяче харчування, потім предмети гігієни, згодом іграшки, меблі, одяг, взуття – і охопив увесь сегмент дитячих товарів.

АНТОШКА_3

«Руді голови» сьогодні

Офіси RedHead Family Corporation відкриті у великих містах: Києві, Харкові, Дніпропетровську та Львові. У компанію входять три бізнес-сегменти:

1. національна мережа дитячих магазинів «Антошка», в якій поєднані торгові площі і зони розваг для дітей (40 магазинів «Антошка» і два ТРЦ «Мега-Антошка» в Одесі та Харкові);

2. національна дистрибуція дитячих товарів (6870 торгових точок в Україні, 107 торгових мереж). RedHead є дистриб’ютором на ексклюзивних умовах в Україні таких відомих брендів, як Nestle, Bebi, «Сады Придонья», Bubchen, BabyNova, Avent, Tolo, Meccano, Playmobil, Pali, Bebecar. Свої лідерські позиції дистрибуція RedHead утримує на ринку майже 20 років в усіх регіонах України;

3. мережа 11 дитячих бутиків Daniel (мультибрендові Daniel Boutique, галерея монобрендів Daniel Avenue у Києві, а також бутики у форматі outlet у Києві та Одесі). Близько 60% обороту дає роздріб та дистрибуція, 5% – бутики. У компанії працює 2375 осіб.

У 2014 році запустили інтернет-магазин, асортимент якого до січня 2015-го сягнув 12 000 артикулів, а середній чек склав 1150 грн.

Труднощі

«До 2000-го розвитку заважала нестача грошей на реалізацію ідей, – згадує Владислав. – З 2000 по 2008 рік бракувало кваліфікованого персоналу та офісних приміщень. Потім сталася криза – і ми знову опинилися у фазі «брак грошей».

На його думку, будь-який бізнес залежить від циклу зовнішнього середовища. Якщо економічний цикл йде на підйом, то підприємствам не вистачає фахівців, адже на них існує великий попит. А з 2008 року економіка йде спад, тож маємо нестачу капіталу та резервів. Остання криза відсікла фінансові потоки з регіонів, де упала купівельна спроможність. «Сьогодні найефективнішим видом вкладень є погашення власних кредитів», – вважає Владислав Бурда.

АНТОШКА_2

Важливі резерви

Український споживач не встигає за зростанням курсу долара, тому тренд Made in Ukraine нині стратегія виживання для компанії, вважає Бурда. «Жодним іншим способом, окрім як роботою з вітчизняним постачальником, вижити неможливо. У нас на 20% збільшилася частка українських постачальників і становить близько 50-60%. Ми диверсифікуємо ризики за рахунок того, що купуємо у наших компаній, які або тут виробляють продукцію, або самі імпортують її», – ділиться Владислав.

Водночас він наголошує, що в Україні досі відсутнє масове виробництво якісних дитячих товарів, які повністю заміняли б імпортні. Тож виробникам варто більше працювати над якістю. Підприємець говорить, що є багато постачальників, які не хочуть йти з ринку, тому намагаються тримати ціни навіть за рахунок зниження маржі.

Щодо роботи з постачальниками, то Владислав зазначає, що посилена перевірка якості потрібна тоді, коли працюєш із масовим безіменним постачальником, від якого не знаєш, чого чекати. Постачальник із хорошою репутацією на європейському ринку сам стежить за якістю, тому щодо нього жорсткі перевірки не потрібні. А якщо постачальник поставить щось неякісне, ми дамо рекламацію і це буде востаннє.

Рекламні канали

Для реклами магазинів «Антошка» та Daniel використовуються всі можливі рекламні канали: зовнішня реклама, ТВ, інтернет. Чималу увагу в компанії приділяють оформленню магазинів та вітрин. Дають багато інтернет-реклами для сайту antoshka.ua. Про рекламні акції намагаються повідомляти якнайширше.

«Зараз споживач надто чутливий до ціни, і ти не знаєш впливу конкретного каналу. Під час акцій більше трафіку, більше людей приходить, але точно сказати, який саме приріст дають борди, а який телебачення, ми не можемо», – каже Бурда. На його думку, найкраща реклама – це рекомендації уст в уста, аби їх здобути, компанія має надавати дуже якісний сервіс.

АНТОШКА_1

Що означає сімейна компанія

У 2009 році Владислав Бурда створив Асоціацію власників сімейних компаній FBN. У ній навчають власників передавати справу, а спадкоємців – бути відповідальними власниками. Для кожного спадкоємця розробляють індивідуальну програму.

«Сімейний бізнес відрізняється тим, що власники активно залучають інших членів родини до управління компанією або до інших компаній, що створюють сімейну раду директорів, – пояснює Владислав Бурда. – Потрібно зробити так, щоб сімейний бізнес для спадкоємців був привабливим. Для цього він має бути сучасним, випускати хорошу екологічну продукцію, а бізнесом у родині повинні пишатися».

Головне – вгадати покликання спадкоємця: якщо він природжений музикант, то бізнесменом не стане. Якщо покликання до бізнесу є, йому потрібно мати освіту, щонайменше п’ять років працювати деінде, перш ніж прийти у батьківську компанію. Далі він має пройти етапи у самій компанії, щоб зрозуміти суть справи і увійти до наглядової ради.

Внесок у бізнес-середовище

Владислав Бурда стоїть біля витоків багатьох інновацій українського бізнесу: запровадження процедур стратегічного планування (2003), впровадження методології Адізеса в українських компаніях (2004), проведення лідерських програм («програм прориву» Володимира Шубіна) на корпоративному рівні (1996, 2006), об’єднання власників українських сімейних компаній у Family Business Network Ukraine (2009) та проведення закритих форумів.

Співпраця з «Київстар»

Владислав Бурда: «Наш центральний офіс розташований у будівлі колишнього підприємства «Ветінструмент» (останнього заводу, побудованого за часів СРСР), яку ми перебудували під комфортний сучасний офісний центр. «Київстар» орендував у нас один із поверхів. І ми відразу почали активно співпрацювати. З 2003 року ми є корпоративними клієнтами оператора. Дуже зручно, що можна швидко отримати інформацію, не залишаючи офіс. У «Київстар» приємна команда, ми дружимо офісами».

08.06.2015
Що нового
Популярне