На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Співробітники віртуальні – гроші реальні

Дані, отримані під час дослідження GfK Ukraine та «Бітрікс24», дозволяють прогнозувати, що до 2017 року кожен десятий співробітник в Україні не ходитиме в офіс.
За результатами дослідження, у найближчі два роки на Україну чекає стрімке зростання дистанційної зайнятості. Уже до 2017 року близько 35% компаній матимуть віртуальні робочі місця.

Межа між офісною і віддаленою роботою згладжується, тож працедавці дедалі частіше відмовляються від обов’язкової присутності підлеглих в офісі. Сервіс «Бітрікс24» разом із GfK Ukraine досліджував поточну ситуацію та перспективи розвитку ринку дистанційної зайнятості в Україні, наявні інструменти для організації та контролю таких співробітників, а також можливий економічний ефект.

В опитуванні брали участь понад тисяча компаній малого, середнього та великого бізнесу з усіх регіонів України. Тож маємо такі результати: рівень дистанційної зайнятості становить 21%, серед них більшість компаній зосереджена у Києві – 33%. Найбільше віддалених працівників у ритейлі, телекомунікаційній галузі, ІТ, у промислових та будівельних компаніях.

Частка дистанційних офісних працівників складає близько 7%. Кожен такий співробітник, який має все необхідне програмне забезпечення, заощадив компанії за рік близько 17 тис. грн.

Продуктивний зиск

Майже 90% опитаних керівників, які активно використовують дистанційних співробітників, вважають, що віддалена робота дає відчутні вигоди:

           високий професіоналізм і результативність без повсякденного контролю з боку роботодавця;

           скорочення витрат на оренду, організацію робочого місця, відрядження тощо;

           підвищення продуктивності праці завдяки можливості працювати без відриву від виробництва під час відрядження, хвороби, виїздів на виробничі об’єкти;

           збільшено можливості для наймання;

           підвищення мобільності та оперативності, можливість гнучкого підходу до формування графіка роботи, що дозволяє поліпшити якість обслуговування клієнтів.

Зарплатна залежність

Водночас розмір зарплати, який компанії встановлюють для дистанційних співробітників, у 73% опитаних організацій не залежить від того, в офісі працює співробітник чи ні, а у 5% компаній дистанційні працівники отримують навіть більше, ніж офісні. Зазвичай це зумовлено тим, що більшість віддалених співробітників – це висококласні професіонали (78%).

хаб битрикс

І лише 10% підприємств пропонують зарплату дистанційним співробітникам меншу, ніж стаціонарним (у компаніях підозрюють, що підлеглі не завжди використовують робочий час за призначенням).

Джерела економії – відсутність чи зниження витрат на:

           оснащення робочих місць офісним обладнанням та ПЗ (близько 10 тис. грн на одного співробітника на рік);

           оренду робочих місць (близько 7200 грн на одного співробітника завдяки вартості оренди робочого місця (≈ 4 кв. м) за ставкою близько 150 грн/кв. м);

           на оплату праці через розширення географії наймання; оптимізація податків.

Хоча компанії і наголошують на чималій саме грошовій економії, цей критерій не є основним для тих, хто лише планує впроваджувати дистанційну зайнятість. Для них важливо знайти постійних виконавців на епізодичну роботу, розширити географію наймання або знайти висококласних фахівців, тобто використовувати дистанційну зайнятість для масштабування бізнесу.

Актуальна лопата

Для організації ефективної віддаленої роботи використовують різноманітне програмне забезпечення: від набору різних інструментів для вирішення окремих завдань до комплексних систем, що дозволяють в одному сервісі об’єднати всі необхідні функції. Такі рішення компанії часто розробляють самостійно або замовляють. 

1 (3)

Для контролю та одержання завдань спеціалізоване ПЗ застосовують 44% керівників, при цьому 88% серед опитаних не контролюють робочий час віддалених співробітників, хоча для цього є усі технічні можливості.

Популярний софт:

           системи роботи з поштою і документами онлайн (використовують 56% опитаних компаній);

           IP-телефонія (24%);

           сховище даних (16%);

           корпоративна соціальна мережа (15%);

           месенджери (15%);

           системи керування проектами та CRM (10%).

Також на ринку існує низка комплексних сервісів, що дають можливість отримати аналогічний набір можливостей для будь-яких компаній.

93% респондентів задоволені наявними ІТ-інструментами. Щодо можливого покращення, то респонденти передусім називали «надійність і захищеність зберігання і передання даних» та «швидкість роботи».

Прийдешність

За результатами дослідження, у найближчі два роки на Україну чекає стрімке зростання дистанційної зайнятості. Уже до 2017 року близько 35% компаній матимуть віртуальні робочі місця.

Це станеться завдяки підприємствам, які ще не використовували дистанційний формат роботи (25% опитаних), і компаніям з частковою віддаленою зайнятістю (46%). Саме останні активно планують її впровадження і зважають на переваги такої роботи.

Кількість дистанційних співробітників зростатиме завдяки працівникам відділу фінансів у малому бізнесі, а на середніх і великих підприємствах – завдяки системним адміністраторам та програмістам. На третьому місці – дистанційний менеджмент. В IT- та телеком-секторах очікується максимальне зростання дистанційної зайнятості – до 48%.

  • «Дослідження засвідчило, що керівники компаній упереджені щодо дистанційної роботи. Вони переймаються насамперед порушенням інформаційної безпеки компанії. Крім того, їм не до вподоби відсутність контролю робочого часу та втрата ефективних комунікацій всередині компанії. Вони вважають, що існує ризик позбутися корпоративного духу, культури та цінностей компанії. Але насправді використання сучасних інформаційних інструментів зміцнює комунікаційні можливості співробітників і дає їм звичні робочі інструменти в новому соціальному форматі», – резюмує Дмитро Суслов, директор українського офісу «1С-Бітрікс».

08.04.2016
Що нового
Популярне