На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Творці роботів

Олексій Резніченко, засновник Центру робототехніки «Ботеон», втілив дитяче захоплення роботами у життя і побудував на ній бізнес.
Зараз інтелект можна було б продавати дорого, особливо в Європу. Це дало б можливість швидко окупити витрати. Я дуже розраховую саме на такий розвиток подій
Алексей Резниченко
основатель Центра робототехники "Ботеон"

Харківський Центр робототехніки «Ботеон» Олексія Резніченка має три напрямки діяльності: навчальний центр з робототехніки, конструкторське бюро і багатофункціональний інтернет-ресурс. Як працює бізнес, він розповів журналу «Твій номер» №10/2014, який мобільний оператор «Київстар» випускає для малого і середнього бізнесу.

робот1

Навчальний центр

Найбільш розвинений напрям натепер — навчальний центр з робототехніки, в рамках якого розроблена багаторівнева освітня програма «Робототехніка та мехатроніка». Програма об’єднує кілька навчальних курсів, зокрема віддалений, і призначена для школярів Robokid, студентів Botbase і випускників Roboprofessional віком від 7 до 30 років. «Ми навчаємо робототехніці, програмуванню, інформатиці, логіці. Майже вся програма складена так, щоб пов’язати дисципліни з навчальним процесом у школі та виші. У нас школяр або студент може поставити реальні фізичні експерименти. Це допомагає засвоювати матеріал, дає розуміння, як застосовувати наукові знання на практиці, підтримує інтерес до навчання», — говорить Олексій Резніченко. Вартість навчання на курсах — від 350 грн на місяць (чотири уроки по дві години).

Полегшують навчальний процес спеціально розроблені конструкторські набори для кожного рівня. Набір розрахований на річний період навчання і містить самі уроки, а також інструкції та комплектуючі для самостійного збирання невеликих роботів, наприклад, робота-охоронця, який може переносити предмети з місця на місце, виконувати функції нічника, будильника і навіть поливати квіти. Вартість набору — 2 200 грн. У разі навчання на курсах набір надається учневі тимчасово без додаткової оплати.

Також фахівці компанії розробили дистанційний навчальний курс Boteon Education. Його особливість у тому, що він є готовим інструментом для створення власного навчального центру. «Це готовий бізнес для викладачів, — говорить Олексій. — Ми розробили навчальний курс, створили набори, оформили, поклали в коробочку. Викладач купив 5-10 таких коробочок, поставив у своєму кабінеті. Далі він набирає дітей та проводить уроки за нашою програмою».

Олексій Резніченко розуміє, що оплатити відразу покупку такої кількості наборів викладачі не зможуть, тому він розробив спеціальну схему. «Припустімо, одразу викладач платить за один набір, а ми йому даємо усі десять. Після набору групи і початку занять, він щомісяця погашає борг з прибутку, який отримує від ведення курсів. Період погашення може тривати до року. Після повного розрахунку набори стають власністю викладача, і він може заробляти на них не один рік. Ми також не в програші, оскільки отримуємо свій прибуток», — говорить він. Слабке місце цієї схеми в нестабільному курсі гривні, коливання якого можуть нівелювати весь дохід. Ціна, зафіксована в доларах, може стати непідйомною для викладачів і батьків учнів.

Надалі Олексій планує укласти договори на продаж наборів для кабінетів фізики у школах. На його думку, якщо не звичайні школи, то ліцеї та гімназії можуть дозволити собі таку покупку.

Крім того, цей дистанційний курс дає можливість компанії продавати франшизу на відкриття навчальних центрів в інших містах.

robot2Конструкторське бюро

Другий напрямок діяльності компанії «Ботеон» — конструкторське бюро, яке займається розробкою на замовлення роботизованих пристроїв будь-якої складності. Загалом витрати на обладнання лабораторії конструкторського бюро склали близько $20 000. Що стосується замовників, то, за словами підприємця, українських компаній серед них майже немає. «Ботеон» активно співпрацює з декількома компаніями зі Словаччини.

Зараз інтелект можна було б продавати дорого, особливо в Європу. Це дало б можливість швидко окупити витрати. Я дуже розраховую саме на такий розвиток подій

Одна з останніх цікавих розробок бюро — робот-масажист. «Це лежак із двома руками і відеокамерою. За допомогою камери розпізнається тіло людини: контури, центр, окремі частини, м’язи, жир, кістки тощо. Надалі планується не тільки відеорозпізнавання, але й тактильні датчики, які будуть розташовуватися на руках «масажиста», — розповідає Олексій. Ці пристрої дадуть можливість роботу самостійно визначати вид і тривалість масажної процедури, зважаючи на отримані дані про жирові відкладення, м’язову масу. «Ми прагнемо повної автоматизації процесу: людина прийшла на процедуру, одразу завантажилася вся інформація: що йому робили минулого разу, які зміни відбулися, що потрібно робити зараз. В ідеалі наш робот має стати більш універсальним і розумним масажистом, ніж людина», — говорить підприємець.

Існує російська компанія, яка також працює в цьому напрямку, але в «Ботеона» є всі шанси закінчити унікальну розробку раніше. Головна складність — пошук коштів для продовження дослідження. Натепер фінансування повністю лежить на плечах підприємця. Однак він розуміє, що самостійно витягнути проект не зможе. Це спонукає до пошуку  інвесторів. За його розрахунками, на перший етап, який передбачає виготовлення найпростішого прототипу і його випробування, потрібно близько $10 000 і місяць часу. Другий етап — розробка виробничого ТЗ і робочого прототипу вимагає ще стільки ж грошей і 3-4 місяців. Третій етап — доопрацювання програмної частини для подальшого вдосконалення. Його тривалість і необхідний обсяг коштів залежать від складності та амбітності поставлених завдань.

«Спочатку ми хотіли займатися наукою заради науки, але рано чи пізно доводиться йти у комерцію», — наголошує Олексій.

Інтернет-ресурс

Третій напрямок діяльності компанії — інтернет-ресурс boteon.com, на якому в безкоштовному доступі викладені онлайн-уроки з програмування, проектування, схемотехніки. Цей напрямок розвинений гірше, ніж два інших, але підприємець робить на нього ставку. «Я хочу зробити ресурс рівня habrahabr.ru (найбільша в рунеті спільнота, що займається в індустрії високих технологій. — Ред.), але у сфері робототехніки. Весь необхідний для цього функціонал у нас є. Однак наповнення та розкручення вимагає серйозної роботи, а на це немає ні часу, ні фінансів».

Монетизація

Натепер найбільш монетизований напрямок діяльності компанії — навчальний центр.

Навчальні програми і конструкторські набори — це масовий продукт. Десятеро їх придбали — ми гарантовано отримали певну суму. А дохід від конструкторського бюро нестабільний і залежить від наявності/відсутності замовлень, які шукати досить складно.

Просування

Для просування своїх послуг на ринку «Ботеон» бере участь майже у всіх виставках, присвячених високим технологіям у різних країнах. В Україні їх немає. Щоб вирішити цю проблему і привернути увагу якомога більшої кількості людей до робототехніки, підприємець сам зайнявся організацією заходів. «Торік у Харкові ми влаштували День робототехніки. Запросили колег із Луганська, Києва, Харкова. Кількість людей, що прийшли, потішила. Було багато дітей. Ми переконалися, що інтерес є, тож цього року  плануємо повторити захід», — каже підприємець.

20.03.2015
Що нового
Популярне