На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Стіни, на яких ростуть гроші

Створення фітостін — нова ніша для декількох бізнесів
З кожним роком екологічність переростає з розряду моди у must have, за кілька років будинків із «живими стінами» значно побільшає.

Еконапрямок стає дедалі популярнішим у різних галузях нашого життя. Останні кілька років «зелена» тема полонила серця дизайнерів інтер’єру та ландшафту. Вони активно почали пропонувати клієнтам фітостіни та фітоелементи для оздоблення квартир та офісів. Про особливості фітодизайну та про те, кого може зацікавити такий вид бізнесу, — у нашій статті.

Ідея створення «живих стін» належить відомому французькому ботаніку Патрику Бланку. Провідний науковий співробітник Національного дослідницького центру Франції, він ґрунтовно вивчив тропічні ліси Малайзії, Індії і Таїланду та дійшов висновку, що понад 2 тис. рослин можуть вкорінюватися й жити на схилах гір з найменшою кількістю вологи, мінеральних речовин та освітлення. Саме це надихнуло його на створення вертикальних садів на стінах будівель у сучасних містах. Така ідея дуже швидко набула популярності в країнах Західної Європи, Америки, Південної та Західної Азії. В Україні перші «зелені стіни» почали створювати кілька років тому. Компаній, що надають послуги з розробки та монтажу фітостін, дуже мало (найбільші з них — квітковий кутюр’є LoraShen, компанії Fytowall, «12 дубів»). Та попри невелику кількість гравців на ринку, бізнес-ніша вже почала зростати і попит на оздоблення приміщень «живими стінами» також.

Домашній ексклюзив

Ідея прикрашати фасади надто припала до смаку власникам приватних будинків. Зазвичай встановлення «вертикальних садів» господарі новобудов замовляють разом із ландшафтним дизайном, щоб будинок гармонійно поєднувався із місцевим краєвидом. Замовляють встановлення «живих стін» і на фасади бутиків.

В Україні культура озеленення будівель перебуває в зародковому стані. Та, зважаючи на те, що з кожним роком екологічність переростає з розряду моди у must have, за кілька років будинків із «живими стінами» значно побільшає.

Окрім естетичного ефекту, «вертикальні сади» також можуть виконувати маскувальну функцію, приховуючи тріщини на фасаді, плями, обвали штукатурки, сірість бетону. Ще один плюс: жива зелень оберігає стіни від перепадів температури, продовжуючи таким чином строк їхньої міцності.

Садок в офісі

Встановлення «живих стін», або вживляння фітоелементів у інтер’єр, набирає популярності й серед власників офісних приміщень. Насамперед великих корпорацій, інтернаціональних та вітчизняних компаній, що акцентують увагу на власній соціальній відповідальності. «Вертикальний сад» дозволить розвести багато вазонів, використовуючи при цьому найменше метрів корисної площі.

Фітостіна також може стати нестандартною альтернативою перегородкам в офісах, чудовим релаксуючим та заспокійливим елементом у приміщеннях для відпочинку та кімнатах для проведення переговорів.

«Зелені стіни» також оздоблять інтер’єр ресторанів, кав’ярень, фітобарів у спортклубах та клініках.

Нескладна технологія

Основою для монтування «вертикальних садів» є металевий каркас, який може бути різним за розміром та формою. Він кріпиться безпосередньо на стіну будинку чи приміщення (із зазором 5-7 см, щоб утворилася повітряна подушка, яка убезпечить стіну від утворення грибка).

На металеву основу кріпиться тонкий шар із полімерного волокна, що має капілярну структуру, по якому протікає збагачена добривами вода. Та й самі рослини висаджують просто у волокно. Також монтується спеціальна система освітлення, що забезпечуватиме достатню кількість світла для нормального росту та розвитку рослин.

Кого зацікавить

Виготовлення та монтування «живих стін» може стати додатковим бізнесом для компаній, що пропонують послуги з ландшафтного дизайну, ремонтних робіт та оздоблення інтер’єру, для архітектурних бюро. Та, звісно, для тих, хто займається імпортом та продажем квітів і кімнатних рослин. В останніх є можливість дістати різноманітні квіти з будь-якого куточка земної кулі та знання, як правильно доглядати за ними. Перші ж мають досвід з оздоблення інтер’єру та з дизайну ландшафту, а також релевантну базу клієнтів.

Методи просування

Одним із найбільш ефективних інструментів для просування продукції з розробки та монтування фітостін є реклама в інтернеті — банери, інформація на онлайн-дошках оголошень, контекстна реклама. Також дієвим та ефективним каналом просування є соціальні мережі. Створення групи, в якій можна буде презентувати свій товар та послуги й вести там регулярну рекламну та інформаційно-просвітницьку кампанію, а також комунікація з наявними та потенційними клієнтами дозволить з мінімальними фінансовими та ресурсними витратами отримати максимальний ефект. Оскільки цільова аудиторія таких послуг є активним «мешканцем» соціальних мереж.

Також чималі бонуси щодо просування продукції може принести участь у спеціалізованих виставках. Це дасть можливість налагодити співпрацю з компаніями, які в майбутньому могли б стати дистриб’юторами продукції (студії дизайну, архітектурні бюро тощо), а також напряму вийти на кінцевого споживача.

фитостены_2

Переваги фітоконструкцій:

  • знезараження приміщення;
  • очищення атмосфери приміщення від виробничого пилу та газів; 
  • іонізація та зволоження повітря;
  • поглинання шуму;
  • задоволення інстинкту турботи.

Вартість найдешевшої «базової» версії стартує від $120.

 

Фітостіна (від англ. phytowall), або як її ще називають «жива стіна», «зелена стіна», «вертикальний сад», – це декоративне оздоблення стін живими рослинами.

Обслуговування фітостін

Зазвичай обслуговування фітостін включає наступний перелік послуг: щотижневий виїзд спеціалістів на об’єкт, огляд/фотографування «живої стіни», ведення щоденника спостереження, підгодовування рослин добривами, вимірювання рівня РН у ґрунті, вимірювання рівня освітлюваності, підливання води, профілактичні роботи, перевірка обладнання та автоматики, за необхідності заміна рослин та їх пересадження. Місячне обслуговування «живої стіни» коштує 10% від її вартості.

На чому заробляти

1. Продаж фітостін з наданням послуг із монтажу та подальшого обслуговування.

Що для цього потрібно? Стати дистриб’ютором виробників «зелених стін» (поки що таких в Україні мало). Орендувати приміщення, де можна було б розмістити різноманітні зразки фітостін.

І, звісно, найняти продавців та фахівців із монтування та обслуговування «живих стін».

Розмір інвестицій — до 300 тис. грн. Вартість фітостін коливається від 2 до 4 тис. грн за 1 кв. м залежно від рослин, які створюватимуть «живу стіну», освітлювального обладнання, матеріалу конструкції тощо.
Маржинальність — 20-30%.

2. Виробництво та монтування «вертикальних садів».

Це найбільш витратний, але й найбільш прибутковий напрямок бізнесу. Що для цього потрібно? Оренда приміщення для виготовлення та зберігання фітоконструкцій різного розміру та форми. Штат спеціалістів з монтажу, продажу та обслуговування «живих стін». Співпраця з фітодизайнером, який підбиратиме рослини (дуже важливо для «вертикальних садів» підібрати рослини з однаковим способом догляду) і створюватиме композиції.

Розмір інвестицій — до 500 тис. грн. Вартість фітостін коливається від 2 до 4 тис. грн за 1 кв. м. Маржинальність — від 40%.

Додатковою послугою може бути виготовлення фітокартин та фітомодулів (фітопанелей) — уніфікованих портативних конструкцій, рослини в яких ростуть та розвиваються гідропонним способом (у штучному середовищі, без ґрунту).

3. Обслуговування готових фітостін.

Фахівці мають відвідувати клієнтів, в яких встановлювали такі конструкції, перевіряти обладнання, стан ґрунту та рослин. І за потреби вносити відповідні корективи та зміни, а також замінювати рослини, що почали засихати, на нові. Такий напрямок зацікавить компанії, в яких основний бізнес пов’язаний із розведенням, закупівлею та продажем квітів і кімнатних рослин.

Що для цього потрібно? Вивчити особливості конструкції фітостін, принцип роботи системи поливу та вживляння рослин у конструкцію.
Інвестиції мінімальні — закупівля рослин та добрив (що і так є в основному бізнесі), а також оплата фахівцям, що доглядатимуть за фітостінами.

Вартість послуг — до 1000 грн/міс. Маржинальність — до 50%.

20.04.2014
Що нового
Популярне