На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Українці в Польщі

Досвід переведення бізнесу з українського ринку на польський
Поляки добре знають свої права і користуються цим, тому ми вибагливі до всіх кандидатів

Ми поцікавилися в українських бізнесменів, які зареєстрували бізнес у Польщі і почали там працювати, які труднощі їм довелося подолати.

Чи важко розібратися у польському законодавстві та оподаткуванні, який бізнес-клімат у країні, як вивчали ринок, шукали персонал і офіс, а також скільки часу та грошей потребує реєстрація фірми у Польщі і чи можливо це зробити самостійно, читайте у статті.

Солоденькі сеанси спіритизму

На момент створення бізнесу засновники карамельної LOL&POP навіть не мріяли про Європу. У 2015 році власниця компанії Олена Токар управляла кондитерськими вже в декількох містах України і вийшла зі своєю продукцією на польський ринок.

Обережно: посередник!

Ми звернулися до однієї компанії в Україні, яка пропонувала послуги з реєстрації бізнесу в Польщі, і уклали з нею договір на створення ТОВ. Якби повернути час назад, я б вибрала іншу фірму або зробила б усе самостійно. Ми вибрали реєстрацію компанії через інтернет. Це дуже поширена процедура у Польщі, вона швидка і зручна. Однак ми не знали, що статут компанії на сайті місцевого держоргану – це лише приклад. Він не  передбачав таких важливих для підприємства речей, як збільшення статутного капіталу, можливості внесення готівки для поповнення статутного капіталу та низки інших, які надалі допомагатимуть підтримувати життєдіяльність компанії.

€240 або 1000 злотих коштувало відкриття фірми самотужки

Далі статут треба посвідчувати нотаріально. Жоден держорган не буде з вами спілкуватися без нотаріально засвідченого статуту. Однак фірма, до якої ми звернулися, не проінформувала нас про це. Вона також зареєструвала основним видом діяльності абсолютно не той, який ми з ними обговорювали. І замість виробництва карамелі нашим бізнесом виявилися сеанси спіритизму, ремонт взуття, сайти знайомств та інші, до яких ми не мали жодного стосунку. Утім, з’ясували це лише після отримання документів, коли приїхали до Польщі.

Усе це, звісно, можна виправити. Але створення статуту та засвідчення його у нотаріуса – процедура не з дешевих. Внесення кожної зміни до загального реєстру також коштує грошей і може затягнутися.

Візові зволікання

Щодо віз, то ситуація складна. Це пов’язано з дуже великим потоком українців, що виїжджають до Польщі. Польське законодавство через це посилило вимоги, тому процедура тепер триваліша. На підставі зареєстрованого ТОВ ми отримали візу до Польщі типу D (вона вважається національною і дає право на ведення господарської діяльності). Але за цим документом не можна перебувати на території Польщі і ЄС понад 6 місяців протягом року. Візу ми отримали упродовж тижня. Утім, щоб знайти дату для запису, нам довелося довго моніторити сайт візового центру.

polkapolk1

Людські ризики

Зараз ми активно працюємо над питанням персоналу. Знайти хороших працівників – завдання не з легких, і не лише у Польщі. Вимоги трудового законодавства дуже жорсткі стосовно роботодавця. Працівник майже завжди правий. А поляки добре знають свої права і користуються цим, тому ми вибагливі до всіх кандидатів, адже вони можуть створити певні ризики. У нашому бізнесі ми не можемо покрити все аутсорсингом. Але в інших галузях це можливо. Проте контроль має бути постійним.

А от бухгалтерський облік ми віддали на аутсорсинг. У Польщі це звичайна річ. Це дуже зручно, головне, вибрати таку компанію чи індивідуального бухгалтера, яким ви довіряєте, оскільки за неправильні дані відповідати доведеться вам. І якщо щось піде не так, то потім розбиратимуться з бухкомпанією. Але спочатку відповідач саме ви.

Особливості ринку

Ринок вивчали самостійно, адже маю 9-річний досвід роботи маркетологом. Поляки харчуються зазвичай їжею швидкого приготування. Хоча є й такі, які стежать за своїм харчуванням і здоров’ям – в Україні таких людей набагато більше. Також варто наголосити на тому, що поляки ніколи не економлять на дітях. Я жодного разу не бачила, щоб дитині у чомусь відмовили. Чи то морозиво, чи то цукерки, чи то іграшка. Це дуже класно, що у батьків є можливість балувати своїх дітей.

Вартість «роботи над помилками» LOL&POP

€1600 коштує реєстрація фірми (процедура онлайн) через компанію-посередника. Тривалість – до трьох тижнів. Свідоцтво платника ПДВ ми отримали через два місяці.

€325 — вартість створення нового статуту та засвідчення його у нотаріуса (без вартості послуг перекладача, з іноземцями працюють спеціальні перекладачі – tłumaczprzysięgły. Зазвичай з ними треба домовлятися заздалегідь, вартість години їхньої роботи коштує від 30 євро). На це йде близько тижня. Але свій новий статут необхідно вичитувати дуже уважно і відразу враховувати все, що вам може знадобитися. Це краще віддати на опрацювання фахівцям.

€90 обійдеться внесення змін до загального реєстру. Тривалість – близько 2-3 місяців. Наші документи розглядають вже місяць.

polkapolk2

 

«Щодо оподаткування, то з цим ще доведеться розбиратися, оскільки ми лише починаємо свою діяльність. Але повернення ПДВ виглядає дуже просто. Також простими є процедури зі встановлення касових апаратів і ведення звітності за ними», – Сергій Пшеничний, власник квіткової майстерні FLORISTE (створена у Києві у 2012 році)

Квіти для своїх

Я вважаю, що Євросоюз відкриває нові горизонти і нові можливості для бізнесу. Тому ми зареєстрували компанію у Польщі.

Польський ринок ми вивчали самі та за допомоги колег із Кракова. Будемо застосовувати ту саму бізнес-модель, що й в Україні. Польські споживачі оцінять нашу різнопланову пропозицію квітів і композицій. Крім того, купівельна спроможність там вища, ніж у нас. Ми, насамперед, націлені на емігрантів з України, людина відчуває енергію «своїх» рук, підтримує «своїх» людей. У Польщі ми запропонуємо свій асортимент з України і ще кілька сюрпризів. Робота з квітами і з усім, що їх оточує, – це величезний ринок збуту, а також колосальне поле для діяльності.

польша

 

“На 20% прямі поставки квітів із Голландії у Польщу дешевші, ніж в Україну”, – Сергей Ступкин, владелец автосервиса SVIK Sp PLUS. z o.o. (создан в Кракове в 2014 году) 

Автосервіс самотужки

Компанію у Польщі я створив рік тому, в Україні також є такий вид бізнесу. Під час реєстрації фірми особливих труднощів не було. Фірму мені допоміг відкрити товариш із Варшави, через інтернет, а все інше (податкова, статистика, банк тощо), я робив сам. Без знання мови це тривало близько тижня. Відкриття коштувало близько 1000 злотих (240 євро). А щодо посередників, які відкривають «під ключ», то це дуже дорого і немає сенсу. Багато чого можна зробити самому, а якщо не знаєш мови, то можна найняти перекладача (студента, наприклад).

Райського життя тут немає. Гроші заробити нелегко. Система оподаткування дуже схожа на українську, хіба що тут працює відшкодування ПДВ тощо. Облік веде бухгалтерська фірма. Приміщення орендував, шукав в інтернеті, без агенцій. Зараз у мене працює один українець і один поляк, якого шукав довго, близько 2,5 місяців. 

11.09.2015
Що нового
Популярне