На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Whistle blowing: як подолати корпоративне зло?

Наразі цей матеріал доступний лише російською. Ми працюємо над тим, щоб додати українську версію. Перепрошуємо за тимчасові незручності.


У 2002 році журнал Time визнав персонами року жінок, які проінформували суспільство про серйозні порушення законодавства у компаніях, де вони працювали. Шерон Уоткінс та Сінтія Купер розповіли про афери в корпораціях Enron та WorldCom, після чого в організаціях почалися серйозні проблеми і врешті-решт вони оголосили себе банкрутами.
Є таке поняття, як whistle blowing. Термін походить зі спорту і першочергово асоціювався зі свистком судді у випадку порушень правил. Сьогодні whistle blowing – це інструмент, який використовують для сповіщення громадськості про зловживання і порушення у великих компаніях.
Використання даного інструменту яскраво продемонстровано у фільмі «Свой человек» (оригінальна назва Insider), що заснований на реальних подіях першої половини 90-х років минулого століття.
Головний герой фільму – Доктор Джеффрі С. Уайганд (Рассел Кроу) займає посаду віце-президента з досліджень і розвитку третьої за величиною у США тютюнової компанії Brown & Williamson. Там він працює над створенням більш безпечного типу цигарок з метою поліпшення протипожежної безпеки продукції та зменшення ракових захворювань серед курців.
Під час своєї роботи доктор Уайганд дізнається таємницю, яку тютюнова компанія продовжує приховувати від міжнародної громадськості вже протягом тривалого періоду. Керівництво Brown & Williamson розуміє, що safer cigarettes, проект над яким працює Уайганд, йде врозріз з їхніми планами, тому звільняють відповідального співробітника.
На Уайганда випадково виходить Лоуел Бергман (Аль Пачіно), продюсер популярного телешоу і починає вести переговори стосовно ексклюзивного інтерв’ю для телепередачі «60 хвилин», яку дивиться ціла Америка. Тиск на Уайганда починає зростати – спочатку колишній роботодавець погрожує залишити його cім’ю без страховки і компенсацій, а згодом навіть розправою над родиною. Але Уаганд не може мовчати і таки дає інтерв’ю для популярної телепередачі.
Пропоную переглянути цей уривок з фільму:
Згодом доктор Уайганд дає свідчення у суді проти Brown & Williamson, і це спричиняє великий суспільний резонанс. Як наслідок – тютюнова галузь Америки несе багатомільярдні збитки і потрапляє у кризу, яка докорінно перевертає дану індустрію.
Фільм «Insider» розкриває роль і можливості whistle blowing у боротьбі проти бізнес-гіганта Brown & Williamson.
Уявіть – спочатку процвітає одна компанія, далі процвітає ціла галузь. Вона утаємничує від суспільства важливу інформацію, яка може нашкодити або вже нашкодила великій кількості людей. Завдяки необмеженим ресурсам індустрія стає на стільки могутньою і непереборною, що жодна скарга чи судовий позов на компанію не здатні похитнути її позицію на ринку. Внутрішньо корпоративним гравцям йти проти таких гігантів дуже не просто – з’являється корпоративне регулювання, політичний тиск і навіть загроза власному життю. Постає питання – як перемогти таке корпоративне зло?
Такі практики як whistle blowing оздоровлюють і розвивають суспільство. Незалежно від того, скільки у компанії грошей і який статус вона займає, усі рівні перед законом, який є нормою, витвореною громадою. Whistle blowing – це той механізм, який здатний притягнути до відповідальності наймогутніші організації, які ведуть нечесну гру зі своїми споживачами, партнерами, інвесторами чи державою.
Потрібно усвідомлювати, що whistle blowing призводить до складного затяжного у часі судового процесу, який не завжди виграє whistle blower. Інша справа, що у розвинутих суспільствах є механізм захисту whistle blowing, тому люди йдуть на ризик. Але, так чи інакше, страждають обидві сторони – як організація, так і сам позивач.
Якщо в компанії таки трапився whistle blowing, це свідчить про недостатньо проактивну позицію організації, оскільки внутрішньо організаційні проблеми створили серйозні проблеми для репутації організації, які можуть стати фатальними для її подальшого розвитку.
Світ прямує до побудови відкритої системи і рух до закритої системи стає дорожчим для всіх. Компанії не повинні допустити цього, але не шляхом закритості інформації, а шляхом своєї проактивності у пошуку етичних рішень. Сучасний рівень стратегічного управління дозволяє це зробити.

15.06.2013
Що нового
Популярне