На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Як діяти агровиробникам у кризовій ситуації

Наразі цей матеріал доступний лише російською. Ми працюємо над тим, щоб додати українську версію. Перепрошуємо за тимчасові незручності.


За останні місяці на ринок тваринництва України істотно вплинули два чинники: несприятлива епізоотична ситуація в Європі, спричинена спалахом африканської чуми свиней, а також конфлікт між Україною та Росією, що призвів до взаємних санкцій РФ та Євросоюзу.
Зокрема, у червні-липні були зафіксовані нові спалахи африканської чуми свійських свиней у низці населених пунктів Польщі, Литви, Латвії та Білорусі. Це призвело до заборони імпорту свинини з Європи до України.
Внутрішній ринок
Для українських тваринників ця ситуація є сприятливою, оскільки імпорт дешевого м’яса з Європи міг би завадити вітчизняним виробникам. А ті обсяги експорту, які призначалися для поставок у Росію, зможуть частково заповнити дефіцит внутрішнього ринку споживання в Україні. Для вітчизняних тваринників це унікальний шанс закріпитися на внутрішньому ринку за відсутності конкуренції.
Зовнішній ринок
Натепер Україні потрібно збільшувати експорт. Набагато вигідніше постачати продукт із доданою вартістю – м’ясо, борошно тощо, ніж сировину, приміром, пшеницю, кукурудзу. Саме так чинять розвинуті країни. Також перспективним є налагодження економічних контактів з Азією та Близьким Сходом, де багато дефіцитних ринків, зацікавлених у взаємовигідній співпраці. Серед таких регіонів і країни з дефіцитним ринком споживання. Насамперед Японія, яка за невеликих обсягів споживання лідирує в світі за імпортом свинини – 1,248 млн тонн КВО свинини (за 2013 рік було вироблено 1,305 млн тонн свинини, а спожито – 2,553 млн тонн).
Також існують такі дефіцитні щодо споживання м’яса країни, як Південна Корея, яка 2013 року імпортувала 400 тис. тонн свинини (обсяг споживання та виробництва – 1,598 і 1,21 млн тонн відповідно). У світі ще чимало дефіцитних ринків, де населення динамічно зростає (Індія, Малайзія, країни MINT – Мексика, Індонезія, Нігерія, Туреччина). Одне слово, аграрний потенціал України може принести користь і нашій країні, і всьому світу. Насамперед потрібно скористатися кормовою та виробничою перевагами, щоб заповнити дефіцит власного ринку (2013 року Україна імпортувала 220 тис. тонн свинини), а потім налагодити взаємовигідні відносини з Євразією.
Є ще Китай, де вирощують понад 51% усіх свиней у світі і одночасно споживають найбільше свинини. Імпорт свинини у КНР 2013 року становив 750 тис. тонн, а у 2014-му, за попередніми підрахунками, цей показник через збільшення доходів на душу населення і споживчого попиту зріс до 56,95 млн тонн. Проте щодо КНР є одне питання: будь-яке партнерство погоджується лише на рівні держапарату, який контролює і промисловість, і міжнародний бізнес.
Я впевнена, що діючи грамотно й патріотично, ми зможемо зробити вагомий внесок у вирішення глобальної продовольчої кризи.

01.12.2014
Що нового
Популярне