На сайті здiйснюються технічні роботи, у зв'язку з чим можливе некоректне відображення статей. Просимо вибачити за тимчасові незручності.

Заробіток на захисті довкілля

Економіка та фінанси клімату: найближче майбутнє
Компанії, які бажають отримати інвестиції, вийти на IPO і залишитися конкурентоспроможними, повинні перейти на нові принципи: екологічність, соціальну відповідальність та управління

Підписавши угоду про асоціацію з Євросоюзом, Україна зобов’язалася дотримуватися Директив ЄС щодо боротьби зі зміною клімату та підвищення енергоефективності. Від 2016 року зміни торкнуться і бізнесу, і муніципалітетів, і населення. Про це розповідає власник компанії BFSE, що працює в галузі фінансів довкілля, Андрій Гонта.

Фінанси довкілля – це комплекс рішень, спрямованих на стимулювання відмови від традиційних джерел енергії, переходу економіки на новий рівень – зелену економіку з ощадливим використанням природних ресурсів. Сталий розвиток і зниження впливу людини на довкілля – новий етап технологічної революції, який змінює індустріальну епоху.

Економіка довкілля, або зелена економіка, у світі існує більше 45 років. Від впровадження Федерального закону про чисте повітря і чисту воду в США створюються ринки, де головними товарами є дозволи на викиди, на забруднення і використання води.

3

Повітря і вода – найдорожчі ресурси на планеті. Питна вода у майбутньому коштуватиме дорожче, ніж сьогодні нафта. На Заході усі великі компанії, зокрема Microsoft та Google, інвестують у ринок води. В Австрії створено Н2О-маркет, де продаються контракти на воду.

«Торгівля дозволами на викиди парникових газів, або вуглецевий ринок, – новий глобальний ринок, який створюється сьогодні і охопить весь світ до 2020 року. Кіотський протокол-2, рішення Паризької конвенції, які підписала більшість країн, наберуть чинності незабаром. Система торгівлі сертифікатами на викиди парникових газів уже працює у США (Каліфорнія), Канаді (Квебек), ЄС, Китаї та Казахстані», – розповідає Андрій Гонта.

Україна планує ухвалити найближчим часом закон про вуглецевий ринок, триває підготовка для створення такої системи торгівлі викидами, очікується, що ринок запрацює 2017 року.

2

Принцип роботи системи простий: компаніям встановлюють ліміти на викиди парникових газів. Хто перевищує свої зобов’язання – повинен придбати дозволи на це, а хто інвестує у чисте виробництво і скорочує викиди – матиме сертифікати і може продавати їх, отримуючи додатковий прибуток. Компаніям, які ігнорують купівлю дозволів і не інвестують у чисте виробництво, слід чекати на великі штрафи. Завдання системи торгівлі – підвищити вартість дозволів, щоб у компаній в усьому світі з’явився стимул інвестувати у чисте виробництво, альтернативну енергетику та енергоефективність.

За словами Андрія Гонти, компанії, які бажають отримати інвестиції, вийти на IPO і залишитися конкурентоспроможними, повинні перейти на нові принципи: екологічність, соціальну відповідальність та управління (Environmental, Social, Governance – ESG). «Більшість досі не розуміє, що збільшення прибутку компаній супроводжувалося погіршенням екологічних і соціальних показників, а в рамках принципів ESG зростання цих показників виходить на перший план під час ухвалення інвестиційних і стратегічних рішень. Українському бізнесу треба усвідомити ці процеси й зробити все можливе для створення системи торгівлі викидами парникових газів та інших суміжних ринків», – зауважує експерт.

Традиційний малий бізнес на кшталт «купи – продай», розрахований на миттєву вигоду, не має майбутнього. Проблема нинішнього підприємця в тому, що він «вариться» у власній справі і йому ніде дізнатися і ніколи шукати інформацію про шляхи розвитку економіки. Однак підприємництво залишиться найкращим способом самозайнятості для самостійних людей, які бажають змінювати себе і світ навколо

Приклад BFSE

Андрій Гонта, фінансист за фахом, зацікавився ринком кліматичних фінансів ще 2008 року, тоді й створив компанію BFSE. Обрав нішу консалтингу та освіти у галузі фінансів довкілля.

«Завдання BFSE – донести до економічних фахівців різних рівнів (від студентів до економістів департаментів і топ-менеджерів корпорацій) знання про новий етап розвитку економіки, забезпечити освітню базу для створення стратегії розвитку компанії», – пояснює фахівець.

Він проти того, аби українські стартапи продавали свій інтелектуальний ресурс задешево, хоче, щоб створювали комплексний продукт в Україні і під українським брендом. Торік BFSE відкрила Центр ESG Economics, у якому студентів навчають жити в Україні як частині глобального світу, а також проводять навчальні тренінги для журналістів, корпоративних і муніципальних фахівців щодо економіки довкілля та фінансів соціального впливу.

1

Зараз Андрій Гонта бере участь у створенні інтернет-платформи Green Trade House, яка має на меті надати споживачам різних галузей діяльності і різного рівня доходів можливість замовити будь-яку технологію з альтернативної енергетики з усього світу, поставити питання безпосередньо виробнику та пройти курс навчання.

Зелена економіка для МСБ

Перед українськими підприємцями стоїть нагальне завдання усвідомити переваги нової економіки довкілля та підладитися під неї. Наприклад, у Німеччині виробляють та активно продають вуглецевонейтральні або екологічно дружні продукти. Зростає попит на обладнання для відновлюваної енергетики. Виробники пропонують екологічно чисте, органічне харчування. Створюється інфраструктура для електромобілів. Багато стартапів працюють над системами «розумного будинку». Усе це найближчим часом буде і в Україні.

Крім того, малий бізнес може взятися за роботу з приватними господарствами: розробляти маркетингову стратегію, проводити юридичні та навчальні консультації щодо викидів парникових газів, екологічно чистих продуктів, енергозбереження тощо.

4

Усі процеси переходу до зеленої економіки потрібно починати з виховання у споживача розуміння необхідності економії і раціонального використання природних ресурсів. Потім доносити вигоди альтернативної енергетики: наприклад, те, що купуючи сьогодні дорогі сонячні панелі, завтра споживач забезпечить себе дешевою енергією.

В Україні уже припустилися помилок, які доведеться виправляти. Приміром, пояснювати, що брати кредити і встановлювати пелетні котли марно. Це відхід від дорогого газу прямо зараз, але надалі такі котли не окупляться, адже деревина і вторсировина лише дорожчатимуть, крім того, це не екологічно.

09.03.2016
Що нового
Популярне