Як штучний інтелект може прискорити розмінування України: інтерв'ю з CEO UADamage Віталієм Лопушанським
14 вересня 2023 7 хвилин читання

Як штучний інтелект може прискорити розмінування України: інтерв'ю з CEO UADamage Віталієм Лопушанським

Досвід#Azure#MicrosoftAzure#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#ШтучнийІнтелект#ШІ#AI#Кібербезпека

Про що:

Близько 30% території України заміновано — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. На розмінування можуть піти десятки років. Щоб прискорити цей процес, стартап UADamage працює над комплексним інструментом на базі AI, який дозволить швидко й ефективно обстежувати та аналізувати території.

Ми поговорили з CEO UADamage Віталієм Лопушанським про напрямки роботи, технологічні рішення і проєкт з розмінування України.

— Як виник стартап UADamage?

Близько восьми років я займаюся проєктами, пов’язаними з AI. Два роки тому ми з колегами створили маркетплейс NeuroMarket, де можна купити штучну нейронну мережу. Але коли почалася повномасштабна війна, вирішили використати свої навички на благо країни. Так виник стартап UADamage, який зараз складається з двох команд: одна працює на проєкті з відбудови, друга — з розмінування.

Ми почали з оцифрування знищених будинків за допомогою комп’ютерного бачення, використовуючи супутникові знімки. Розуміли, що потрібно відкрити очі світові на масштаби руйнувань, які завдає ця не спровокована і не виправдана війна. Також у майбутньому ці дані слугуватимуть доказовою базою для стягнення репарацій з росіян.

Першим оцифрували Маріуполь — тоді місто було вже дуже сильно зруйновано російськими військами. Спочатку виникла проблема з отриманням супутникових зображень, бо доступ до цих даних був закритий. Але через AI-ком’юніті ми знайшли супутникові знімки Маріуполя, які волонтери використовували для побудови маршрутів, щоб евакуювати людей. Оцифрувавши ці знімки, ми змогли протестувати проєкт — це була перша версія продукту.

З останніх робіт команди напрямку по відбудові — оцифрування руйнувань на половині території Миколаївської області. Це 70 населених пунктів. Вже зараз міжнародна благодійна організація Mission East планує реалізувати в області проєкт з перероблення пошкоджених будівель на матеріали для зведення нових будинків.

— Чому вирішили запустили напрям з розмінування?

Спілкуючись на місцях з громадськістю і представниками різних держструктур, ми зрозуміли масштаб замінування територій. Через цю проблему неможливо розпочинати відбудову, навіть за наявності коштів. Спершу має проводитися саме розмінування.

Тому близько пів року тому ми з командою прийняли стратегічне рішення, що будемо займатися напрямком з розмінування. Тут також використовуємо супутникові знімки. За їхньою допомогою можна оцифрувати всю територію України. Це дозволить дати Міноборони, Мінагрополітики чи іншим структурам інформацію для розуміння масштабів і щільності піротехнічного засмічення, а також пріоритезації розмінувань у майбутньому.

Як штучний інтелект може прискорити розмінування України: інтерв'ю з CEO UADamage Віталієм Лопушанським

— Як, згідно з вашим проєктом, має відбуватися обстеження території для виявлення небезпечних об’єктів?

UADamage пропонує комплексний метод нетехнічного обстеження території, який передбачає три кроки:

1. Стратегічне планування. Беремо супутникові знімки, знаходимо всі кратери й траншеї та наносимо їх на карту. Потім поєднуємо ці дані з кадастровим реєстром і бачимо, яка ділянка замінована, а яка — ні.

2. Візуальна інспекція. Дрон з камерою фіксує всю досліджувану територію, а далі за допомогою нейронних мереж знаходимо всі небезпечні об’єкти.

Як штучний інтелект може прискорити розмінування України: інтерв'ю з CEO UADamage Віталієм Лопушанським

3. Інспекція під землею або травою. На цьому етапі потрібні різного роду сенсори — магнітометри, термокамери, георадари. Вони дають можливість знаходити заховані в траві чи закопані небезпечні об’єкти. Наприклад, термокамери дозволяють відшукувати міни під землею через різницю температур заліза і ґрунту.

Як штучний інтелект може прискорити розмінування України: інтерв'ю з CEO UADamage Віталієм Лопушанським

Поєднуючи ці технології, ми накладаємо всі шари інформації в одну систему — і отримуємо комплексний інструмент для виявлення небезпечних предметів.

Рішення для першого і другого кроку вже готові. Наразі працюємо над пристроєм для третього кроку — у фіналі хочемо отримати дрон, до якого будуть приєднані камера, сенсори, WiFi-передавачі, GPS й інші пристрої. Так зможемо опрацьовувати дані на ходу і передавати їх на базу, щоб сапери в режимі реального часу бачили координати небезпечного об’єкта, його розташування на землі чи під землею. Це рішення дозволить знаходити предмети масою від 200 г на глибині до 2-х м.

Очікуємо, що комплексний інструмент буде готовий до кінця осені, якщо вдасться залучити інвестиції, а також знайти нове обладнання.

— У чому переваги такого дослідження території?

Збір даних про замінування за допомогою AI — це структурований і надійний процес, який значно прискорює дослідження території.

Уявімо, як пошуком мін займаються сапери. Використовуючи міно- або металошукачі, вони перевіряють кожен клаптик землі. За один день один сапер може пройти до 100 кв. м. Якщо він знайде міну, її необхідно знешкодити — це займає від однієї до двох годин. А якщо потрібно дослідити кратер на полі, процес може зайняти весь день, бо треба знайти й зібрати всі уламки вибухового об’єкта.

Це довгий, рутинний і небезпечний процес. Тому ми й працюємо над тим, щоб мати сучасні інструменти для пошуку вибухових предметів як на землі, так і під нею. Це дозволить прискорити процес дослідження територій навіть не в 10, а в 100 разів.

— Що потрібно для реалізації вашого проєкту?

Робота над нейронними мережами потребує багато ресурсів. І щоб прискорити розвиток платформи, нам потрібна допомога партнерів у різних напрямках. Один з ключових — апаратне забезпечення для обчислювальних потужностей. Цей запит наразі закриває Microsoft у співпраці з Київстар — надають нам ресурси Azure Cloud.

Крім того, у рамках партнерства Київстар допомагає побудувати простішу архітектуру для збереження й опрацювання даних. Ми йдемо до того, щоб зберігати тільки оцифровані дані — пошкоджені будинки чи заміновані території. Тобто не тримати на сервері або в хмарі великі об’єми усіх використовуваних супутникових даних, а оцифровувати їх за допомогою ресурсів Azure і «підчищати» загальний обсяг опрацьованої інформації.

У співпраці з Київстар ми також підвищуємо безпеку платформи UADamage. Зокрема, реалізовуємо такі заходи:

  • Двофакторна авторизація на кожних кроках, де користувач має авторизуватися на платформі.
  • Логування на всіх процесах, які пов’язані з чутливими даними. Це потрібно, щоб ми знали, хто і коли оцифрував конкретний знімок.Так ми зможемо побудувати в майбутньому автоматизовану систему, яка буде слідкувати за всіма небезпечними подіями на платформі. Наприклад, якщо користувач завантажуватиме усі супутникові знімки, система відреагує — умовно, заблокує його.
Кібербезпека темна

Кібербезпека

Рішення для кібербезпеки бізнесу

Інструменти, які комплексно захистять IT-інфраструктуру, сервіси та хмарні рішення компанії від кіберзагроз різних типів.

— Чому ви використовуєте хмари?

Хмари в поєднанні з фізичними серверами дозволяють диверсифікувати ризики.

У нас є загальні хардверні сервери, де розташовані нейронні мережі, але безпосередньо запуск мереж може відбуватися на будь-якому хмарному ресурсі. Наразі ми використовуємо Azure Cloud, бо його потужності дадуть нам можливість масштабуватися.

Крім того, хмари — це гарантія захисту даних. Бо поверх фізичного «заліза» потрібно додатково організовувати кілька рівнів безпеки.

І що також важливо — хмару обслуговує провайдер, тому це зручніше для компанії. Клауд не потребує постійного нагляду зі сторони команди. Ми можемо збільшувати або зменшувати використання хмарних ресурсів, залежно від поточних потреб.

Хмари та зберігання даних темна

Хмарна інфраструктура

Microsoft Azure від Київстар

Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.

— Ви згадали про масштабування — як плануєте розширятися у майбутньому?

Ми збираємося об’єднуватися з іншими подібними стартапами, які займаються проєктами з розмінування. Пропонуємо співпрацювати тим, хто планує тестувати сенсори, використовувати AI тощо. У UADamage уже є багато напрацювань і ми вважаємо, що варто ділитися даними, щоб спільно створювати щось дійсно ефективне та прискорювати роботу над розмінуванням нашої країни.

Також плануємо масштабуватися за межами України — допомагати іншим країнам нашими технологіями.

Досвід#Azure#MicrosoftAzure#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#ШтучнийІнтелект#ШІ#AI#Кібербезпека

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#RTK-система#ТочнеЗемлеробство
#Київстар#ВійнавУкраїні#RTK-система#Stoprussia#Stoprussianagression#РосійськоУкраїнськаВійна
#RTK-система#Бізнес-рішення#Технології
#RTK-система#Київстар
#Геоаналітика#Heatmap#ТаргетованіРозсилки#ADWISOR#BigData
#ВійнавУкраїні#Рішення#Технології#РосійськоУкраїнськаВійна
#Технології#RTK-система#Бізнес-рішення
#IOT#Київстар#Рішення#IOTISKYIVSTAR

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новин та отримайте промокод на Київстар ТБПідпишіться на розсилку