Інтернет речей — галузь, яка швидко розвивається та проникає в наше життя на різних рівнях: від спрощення побуту до оптимізації заводів і фабрик. Одне з базових понять цієї технології — IoT-платформа. Що таке IoT-платформа, як вона працює, навіщо потрібна, а також у чому відмінність платформ IoT і М2М Connectivity Management — у матеріалі.
IoT-платформа — серце системи Інтернету речей
Щоб зрозуміти, що таке IoT-платформа, розберемося з основами: як працює Інтернет речей. Концепція Internet of Things передбачає пристрої, пов’язані між собою через мережу інтернет, які збирають дані та обмінюються ними.
Зміст
IoT-мережі найчастіше будуються на технології міжмашинної взаємодії (M2M — Machine-to-Machine). До мережі можуть під’єднуватися IoT-пристрої та/або M2M SIM-карти в «розумних» девайсах (M2M Connectivity). Разом вони працюють найефективніше, але для керування пристроями та SIM-картами потрібні різні платформи: для техніки — IoT-платформа, а для M2M SIM-карт — платформа М2М Connectivity Management.
Базова IoT-система містить такі компоненти:
- обладнання — з’єднані через інтернет пристрої: сенсори, датчики, виконавчі механізми;
- підключення — канали, через які пристрої обмінюються інформацією між собою або з хмарним сховищем, а також отримують команди;
- програмне забезпечення — аналітичний модуль, який отримує від пристроїв дані, аналізує їх і видає команди на виконавчі механізми, залежно від налаштувань, встановлених користувачем;
- хмара — сховище інформації;
- інтерфейс користувача — спосіб взаємодії, доступ для користувача до IoT-системи.
Яке місце в цьому списку займає IoT-платформа? Це фактично серце системи. Платформа Інтернету речей — посередник між фізичними пристроями й центром, інструмент для віддаленого доступу, контролю пристроїв системи та керування ними. Основне призначення платформ для Інтернету речей — змусити розрізнені датчики й механізми працювати як єдиний пристрій і виконувати закладені користувачем вимоги, а також інформувати про позаштатні події чи про результати виконаних дій.
Відмінні риси IoT-платформи
Ринок IoT-платформ зростає ледь не так само швидко, як і сама галузь Інтернету речей. Однак на цьому ринку поки немає очевидних монополістів — через різні сфери застосування і відповідно різні вимоги до платформи. Тому, щоб зрозуміти, яка платформа Інтернету речей потрібна конкретному бізнесу, варто звернути увагу на такі характеристики:
- Масштабованість. З’єднати під контролем кілька девайсів розумного будинку або контролювати датчики на величезній фермі — цей параметр визначає, скільки пристроїв контролює платформа. «Просунуті» варіанти варіюють кількість підключених пристроїв і дають змогу згодом масштабувати систему відповідно до потреб користувача.
- Багатофункціональність — можливість на одній платформі відпрацьовувати сценарії автоматизованого керування різними типами пристроїв для різного бізнесу. Наприклад, на одній платформі можуть обслуговуватися «розумні» лічильники, для яких вона прогнозує обсяги споживання ресурсів і контролює витоки; автомобільні датчики, за допомогою яких страхові компанії визначають score-бал для манери їзди водія; системи автоматизованого поливу для фермерів та інші різнорідні за своєю функціональністю рішення.
- Зручність у використанні. IoT-платформа має бути простою і зрозумілою для користувача. Також цей критерій має значення під час додаткового налаштування системи та визначає гнучкість API-інтеграції та керування вихідним кодом.
- Сумісність та інтеграція. Одна платформа об’єднує пристрої з різними типами апаратних і програмних протоколів зв’язку.
- Розгортання — публічне хмарне сховище або доступ на локальний сервер для більшої конфіденційності.
- Безпека даних. Збереження інформації — критикований елемент у концепції Інтернету речей. Тому важливі характеристики IoT-платформи — контроль доступу користувачів, шифрування інформації, що передається, право власності на оброблені дані.
Центр керування IoT від Київстар — рішення для бізнесу
Скористатися перевагами нових технологій для бізнесу вже можна і в Україні. Центр керування IoT — це платформа М2М Connectivity Management для керування SIM-картами в пристроях у режимі онлайн. Платформа Jasper розроблена компанією Cisco для глобального ринку, інтегрована в мережу Київстар і підтримує всі технології передачі даних (Internet, SMS, CSD та Voice). Вона вже працює в 84 країнах із понад 160 мільйонами пристроїв.
Центр керування IoT дає змогу користувачеві:
- дистанційно керувати SIM-картою, її трафіком, тарифними планами й послугами;
- отримувати статистику SIM-карт і оптимізувати роботу на основі отриманих даних;
- контролювати витрати пристроїв через особистий кабінет.
Центр керування IoT Jasper (Cisco) від Kyivstar — це не тільки зручно, але й вигідно: можна використовувати всі технології без доплати за них, а також змінювати тарифний план у будь-який момент через особистий кабінет. Підключити платформу можна як на новий номер, так і на наявний.