Близько 30% території України заміновано — більше, ніж у будь-якій іншій країні світу. На розмінування можуть піти десятки років. Щоб прискорити цей процес, стартап UADamage працює над комплексним інструментом на базі AI, який дозволить швидко й ефективно обстежувати та аналізувати території.
Ми поговорили з CEO UADamage Віталієм Лопушанським про напрямки роботи, технологічні рішення і проєкт з розмінування України.
— Як виник стартап UADamage?
Близько восьми років я займаюся проєктами, пов’язаними з AI. Два роки тому ми з колегами створили маркетплейс NeuroMarket, де можна купити штучну нейронну мережу. Але коли почалася повномасштабна війна, вирішили використати свої навички на благо країни. Так виник стартап UADamage, який зараз складається з двох команд: одна працює на проєкті з відбудови, друга — з розмінування.
Ми почали з оцифрування знищених будинків за допомогою комп’ютерного бачення, використовуючи супутникові знімки. Розуміли, що потрібно відкрити очі світові на масштаби руйнувань, які завдає ця не спровокована і не виправдана війна. Також у майбутньому ці дані слугуватимуть доказовою базою для стягнення репарацій з росіян.
Першим оцифрували Маріуполь — тоді місто було вже дуже сильно зруйновано російськими військами. Спочатку виникла проблема з отриманням супутникових зображень, бо доступ до цих даних був закритий. Але через AI-ком’юніті ми знайшли супутникові знімки Маріуполя, які волонтери використовували для побудови маршрутів, щоб евакуювати людей. Оцифрувавши ці знімки, ми змогли протестувати проєкт — це була перша версія продукту.
З останніх робіт команди напрямку по відбудові — оцифрування руйнувань на половині території Миколаївської області. Це 70 населених пунктів. Вже зараз міжнародна благодійна організація Mission East планує реалізувати в області проєкт з перероблення пошкоджених будівель на матеріали для зведення нових будинків.
— Чому вирішили запустили напрям з розмінування?
Спілкуючись на місцях з громадськістю і представниками різних держструктур, ми зрозуміли масштаб замінування територій. Через цю проблему неможливо розпочинати відбудову, навіть за наявності коштів. Спершу має проводитися саме розмінування.
Тому близько пів року тому ми з командою прийняли стратегічне рішення, що будемо займатися напрямком з розмінування. Тут також використовуємо супутникові знімки. За їхньою допомогою можна оцифрувати всю територію України. Це дозволить дати Міноборони, Мінагрополітики чи іншим структурам інформацію для розуміння масштабів і щільності піротехнічного засмічення, а також пріоритезації розмінувань у майбутньому.
— Як, згідно з вашим проєктом, має відбуватися обстеження території для виявлення небезпечних об’єктів?
UADamage пропонує комплексний метод нетехнічного обстеження території, який передбачає три кроки:
1. Стратегічне планування. Беремо супутникові знімки, знаходимо всі кратери й траншеї та наносимо їх на карту. Потім поєднуємо ці дані з кадастровим реєстром і бачимо, яка ділянка замінована, а яка — ні.
2. Візуальна інспекція. Дрон з камерою фіксує всю досліджувану територію, а далі за допомогою нейронних мереж знаходимо всі небезпечні об’єкти.
3. Інспекція під землею або травою. На цьому етапі потрібні різного роду сенсори — магнітометри, термокамери, георадари. Вони дають можливість знаходити заховані в траві чи закопані небезпечні об’єкти. Наприклад, термокамери дозволяють відшукувати міни під землею через різницю температур заліза і ґрунту.
Поєднуючи ці технології, ми накладаємо всі шари інформації в одну систему — і отримуємо комплексний інструмент для виявлення небезпечних предметів.
Рішення для першого і другого кроку вже готові. Наразі працюємо над пристроєм для третього кроку — у фіналі хочемо отримати дрон, до якого будуть приєднані камера, сенсори, WiFi-передавачі, GPS й інші пристрої. Так зможемо опрацьовувати дані на ходу і передавати їх на базу, щоб сапери в режимі реального часу бачили координати небезпечного об’єкта, його розташування на землі чи під землею. Це рішення дозволить знаходити предмети масою від 200 г на глибині до 2-х м.
Очікуємо, що комплексний інструмент буде готовий до кінця осені, якщо вдасться залучити інвестиції, а також знайти нове обладнання.
— У чому переваги такого дослідження території?
Збір даних про замінування за допомогою AI — це структурований і надійний процес, який значно прискорює дослідження території.
Уявімо, як пошуком мін займаються сапери. Використовуючи міно- або металошукачі, вони перевіряють кожен клаптик землі. За один день один сапер може пройти до 100 кв. м. Якщо він знайде міну, її необхідно знешкодити — це займає від однієї до двох годин. А якщо потрібно дослідити кратер на полі, процес може зайняти весь день, бо треба знайти й зібрати всі уламки вибухового об’єкта.
Це довгий, рутинний і небезпечний процес. Тому ми й працюємо над тим, щоб мати сучасні інструменти для пошуку вибухових предметів як на землі, так і під нею. Це дозволить прискорити процес дослідження територій навіть не в 10, а в 100 разів.
— Що потрібно для реалізації вашого проєкту?
Робота над нейронними мережами потребує багато ресурсів. І щоб прискорити розвиток платформи, нам потрібна допомога партнерів у різних напрямках. Один з ключових — апаратне забезпечення для обчислювальних потужностей. Цей запит наразі закриває Microsoft у співпраці з Київстар — надають нам ресурси Azure Cloud.
Крім того, у рамках партнерства Київстар допомагає побудувати простішу архітектуру для збереження й опрацювання даних. Ми йдемо до того, щоб зберігати тільки оцифровані дані — пошкоджені будинки чи заміновані території. Тобто не тримати на сервері або в хмарі великі об’єми усіх використовуваних супутникових даних, а оцифровувати їх за допомогою ресурсів Azure і «підчищати» загальний обсяг опрацьованої інформації.
У співпраці з Київстар ми також підвищуємо безпеку платформи UADamage. Зокрема, реалізовуємо такі заходи:
- Двофакторна авторизація на кожних кроках, де користувач має авторизуватися на платформі.
- Логування на всіх процесах, які пов’язані з чутливими даними. Це потрібно, щоб ми знали, хто і коли оцифрував конкретний знімок.Так ми зможемо побудувати в майбутньому автоматизовану систему, яка буде слідкувати за всіма небезпечними подіями на платформі. Наприклад, якщо користувач завантажуватиме усі супутникові знімки, система відреагує — умовно, заблокує його.
— Чому ви використовуєте хмари?
Хмари в поєднанні з фізичними серверами дозволяють диверсифікувати ризики.
У нас є загальні хардверні сервери, де розташовані нейронні мережі, але безпосередньо запуск мереж може відбуватися на будь-якому хмарному ресурсі. Наразі ми використовуємо Azure Cloud, бо його потужності дадуть нам можливість масштабуватися.
Крім того, хмари — це гарантія захисту даних. Бо поверх фізичного «заліза» потрібно додатково організовувати кілька рівнів безпеки.
І що також важливо — хмару обслуговує провайдер, тому це зручніше для компанії. Клауд не потребує постійного нагляду зі сторони команди. Ми можемо збільшувати або зменшувати використання хмарних ресурсів, залежно від поточних потреб.
— Ви згадали про масштабування — як плануєте розширятися у майбутньому?
Ми збираємося об’єднуватися з іншими подібними стартапами, які займаються проєктами з розмінування. Пропонуємо співпрацювати тим, хто планує тестувати сенсори, використовувати AI тощо. У UADamage уже є багато напрацювань і ми вважаємо, що варто ділитися даними, щоб спільно створювати щось дійсно ефективне та прискорювати роботу над розмінуванням нашої країни.
Також плануємо масштабуватися за межами України — допомагати іншим країнам нашими технологіями.