Agile: як гнучкі методи змінюють бізнес

12 березня 2025

6 хв.

Agile: як гнучкі методи змінюють бізнес

Про що:

61% опитаних IT-компаній використовують Agile, щоб розробляти програмне забезпечення та оптимізувати роботу команд. Agile-підхід можна зустріти в маркетингу, фінансах та логістиці, виробничих компаніях і навіть в армії. Як впровадити його для вашого бізнесу та чи варто це робити — у матеріалі.

Зміст

Agile: що це та чому про нього говорять

Agile, Scrum та Kanban: яка різниця

Переваги та недоліки методології

Хто може використовувати Agile

Як бізнесу застосувати Agile: приклади

Поради тим, хто планує використовувати Agile в бізнесі

Agile: що це та чому про нього говорять

Agile-менеджмент — це методологія, що допомагає управляти проєктами або розробляти продукт швидко, гнучко, з можливістю вносити зміни на кожному етапі.

Як все почалося? Метод Agile (з англійської перекладається як «еластичний» або «рухливий», українською іноді використовується слово «еджайл») почали розробляти ще в 1990-х роках. У 2001 році групою програмістів був написаний Agile-маніфест, що містить головні цінності еджайлу:

  1. Люди та їхні взаємодії важливіші за процеси та інструменти.
  2. Продукт важливіший за вичерпну документацію.
  3. Співпрацювати з клієнтом важливіше, ніж узгодити контракти.
  4. Бути готовими до змін важливіше, ніж дотримуватися початкового плану.

У маніфесті також вказані 12 принципів Agile-менеджменту, що залишаються актуальними сьогодні. Вони пояснюють, як працювати гнучко, адаптуватися до змін, та постійно покращувати продукт. 

Деякі з них:

  • головна мета — задовольнити замовника, і для цього треба постійно і швидко забезпечувати йому цінні продукти;
  • учасники проєкту та замовники мають працювати разом;
  • мотивація команди важлива, тому потрібно надати їй необхідні ресурси та середовище;
  • кращі архітектурні рішення та дизайни народжуються в самоорганізованих командах.

Agile, Scrum та Kanban: яка різниця

Agile — це загальна назва методології. Scrum та Kanban — це конкретні набори правил та практик, які реалізують принципи Agile.

У Scrum-підході команда формується з фахівців, що необхідні для роботи над конкретним проєктом — зникає необхідність комунікувати з іншими відділами. Проєкт розбивається на короткі етапи-спринти, що тривають від кількох днів до місяця. Кожен спринт має чітко визначені задачі та ціль. Команда щоденно оговорює плани та задачі, а кожен учасник знає, як просувається проєкт, та може запропонувати зміни на будь-якому етапі. Перейти до наступної ітерації можна тільки тоді, коли завершено попередню. Зміни постійно тестуються. Умови роботи мають бути максимально комфортними для кожного учасника команди. 

Kanban-підхід використовує спеціальні дошки, щоб візуалізувати процес і дати працівникам можливість відстежувати роботу над проєктом у реальному часі.

Самоорганізовані команди, короткі та зрозумілі цілі та постійні тести продукту — це і є Agile.

Переваги та недоліки методології

Основна перевага Agile — це гнучкість. Метод дозволяє швидко реагувати на зміни у вимогах, ринкових умовах або зворотний зв'язок від клієнта, та адаптувати продукт на будь-якому етапі. Завдяки регулярним тестам продукту, будь-які помилки можна виявити ще до того, як вони стануть серйозною проблемою. 

В результаті — ризики мінімізуються, продукт постійно змінюється на краще, голоси всіх учасників команди почуті, завдяки чому немає непорозумінь. Клієнти активно залучені в процес розробки, та отримують продукт, що відповідає їхнім очікуванням.

А як щодо недоліків? Через вимогу до гнучкості складно довгостроково планувати бюджет і результати, особливо у великих компаніях. Також Agile залежна від самоорганізації команди — того, як люди вміють ухвалювати рішення, комунікувати, прислухатися до думки інших та співпрацювати.

Хто може використовувати Agile

  • IT-компанії. Аби швидко та ефективно розробляти сайти, додатки та платформи.
  • Маркетологи. Щоб швидко тестувати та оптимізувати рекламні кампанії.
  • Фінанси та банки. Agile допомагає запустити нову послугу та адаптувати її до потреб клієнтів.
  • Виробництва. Інженери, менеджери з якості, постачальники та виробничі команди можуть використовувати принципи Agile, щоб впроваджувати нові процеси та інструменти, реагувати на зміни в попиті тощо.
  • Освітні заклади. Щоб адаптувати навчальні програми до актуальних вимог, зробити онлайн-курс більш інтерактивним, швидко реагувати на зворотній зв’язок.

Метод можна використовувати у будь-яких випадках, де важлива гнучкість та командна робота, і є можливість розбити проєкт на етапи.

Як бізнесу застосувати Agile: приклади

Цікавий приклад Agile — адаптована модель, яку використовував музикальний стримінговий сервіс Spotify. Довгий час spotify model була предметом обговорень — вважалося, що компанія має понад 100 команд, які працюють повністю автономно, та називаються «племенами», «загонами», «розділами» і «гільдіями», залежно від того, як саме управляється кожна. Проте, самі Spotify стверджують, що постійно тестують та шукають нові способи управляти процесами, тож як саме це працює сьогодні, знають тільки працівники компанії.

В Україні Agile використовується в сотнях компаній, в IT і не тільки. Так, наприклад, Нова Пошта не тільки працює за методом еджайл, але й навчає, як це робити, у своїй Школі бізнесу.

А як щодо Agile в армії? Ось тут можна почитати історію українського айтівця Дмитра Ярмака, який став командиром роти та впроваджував ретроперспективи в ЗСУ.

Поради тим, хто планує використовувати Agile в бізнесі

  1. Почніть з малого — одного проєкту чи команди.
  2. Постійно збирайте зворотний зв'язок на щоденних stand-up, щотижневих мітингах, зустрічах, на яких ви плануєте спринт та підбиваєте підсумки. 
  3. Залучайте замовника та майбутніх клієнтів — регулярно тестуйте продукт та адаптуйте його під потреби ринка.
  4. Використовуйте інструменти, що допомагають управляти процесами — JIRA, Trello, Asana та інші.
  5. Інвестуйте в навчання та розвиток працівників. Визнавайте та цінуйте внески кожного учасника команди.
  6. Експериментуйте — пробуйте різні підходи та адаптуйте Agile під потреби вашої компанії.

Одне з основних правил Agile — ухвалювати рішення швидко, і при цьому важливо спиратися на цифри та аналітику, а не припущення.Тут допоможе Big Data-рішення від Київстар — інструменти, що допомагають аналізувати цільову аудиторію та локації, залучати клієнтів та розвивати бізнес.

Big Data-рішення для бізнесу

Big Data та аналітика

Big Data-рішення для бізнесу

Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу — аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.

Зміст

Agile: що це та чому про нього говорять

Agile, Scrum та Kanban: яка різниця

Переваги та недоліки методології

Хто може використовувати Agile

Як бізнесу застосувати Agile: приклади

Поради тим, хто планує використовувати Agile в бізнесі

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.