Історія медлабораторії ДІЛА. Як війна змінила медичний бізнес та громадське здоров’я
3 серпня 2022 8 хвилин читання

Історія медлабораторії ДІЛА. Як війна змінила медичний бізнес та громадське здоров’я

Досвід#BigData#Stoprussia#ВійнавУкраїні

Про що:

Медична лабораторія ДІЛА працює на ринку вже більше ніж 20 років. Своє здоров’я їй довіряють понад мільйон пацієнтів щороку, а кількість проведених досліджень перевищує 4 млн на рік. Попри все це, медична лабораторія — це ще й складний логістичний бізнес, підтримка роботи якого під час війни вимагала рішучості та креативності від її команди.

Спеціально для Kyivstar Business Hub генеральний директор медичної лабораторії ДІЛА Олексій Бабич розказав: як вторгнення рф вплинуло на медичний бізнес в Україні, як може змінитися ринок медичних послуг через законодавчі зміни та чому міжнародним компаніям варто повчитися в українських.

Зміст

Як вдалося релокувати бізнес та швидко відновити роботу

Як ДІЛА не втратила зв’язок з клієнтами та залучила нових

Які сервіси та напрямки діяльності запустила компанія

Як війна вплине на здоров’я українців та медицину

Чому українці можуть повчити у престижних бізнес-школах

Як вдалося релокувати бізнес та швидко відновити роботу

Лабораторний бізнес — це не лише відділення для пацієнтів та виробництво, де проводять дослідження. Це перш за все складний логістичний бізнес.

Працює наступний принцип: багато філій розташовані по всій території країни та є одна велика лабораторія, до якої щодня звозять біоматеріал на аналіз. Так підтримується швидкість, єдина якість та ціна послуг. І саме тому, перші дні повномасштабної війни медична лабораторія ДІЛА тимчасово перестала працювати.

«За таким принципом побудовані найбільші світові лабораторії, і з цього випливає те, як для нас почалася війна, — пояснює генеральний директор ДІЛА Олексій Бабич, — Мости були перекриті, всюди стояли блокпости, нікуди не можна було виїхати, а довозити біоматеріал стало дуже довго. Ми не могли працювати».

Олексій Бабич, генеральний директор медичної лабораторії ДІЛА

Олексій Бабич, генеральний директор медичної лабораторії ДІЛА

Найпершим завданням для компанії було, звісно, забезпечити безпеку працівників. Тому кабінети для приймання клієнтів не відкривалися, поки не було впевненості в безпеці персоналу та відвідувачів. Не зупиняли свою діяльність лише філіали, які мали зобов’язання перед лікарськими закладами. Наприклад, весь час діяла лабораторія в лікарні «Добробут».

«Ми намагалися зробити все, щоб забезпечити безпеку виробництва. Це була досить складна робота. Тоді вже з’явилася державна програма з релокації, де можна було отримати допомогу з транспортом, логістикою. Але там були доволі великі черги, тому ми впоралися власними зусиллями. Знайшли транспорт і частину обладнання перевезли у Львів. Там і запустили виробництво. Під ризиком перебував також наш склад у Броварах. На щастя, ми встигли вивезти і його», — розповідає Олексій Бабич.

До більш звичного формату роботу медичній лабораторії ДІЛА вдалося повернутися 14 березня. Спершу запускали контакт-центр, щоб повідомити клієнтів, які здавали свої аналізи 22-23 лютого, що компанія виконає свої зобов’язання. Далі компанія визначала можливі ризики для своїх філій. Наприклад, навіть сьогодні кабінети поблизу інфраструктурних об’єктів, які можуть стати потенційною мішенню для обстрілів, не працюють.

Гендиректор компанії згадує: «Зрозуміло, що ми не працювали під окупацією. У критичних ситуаціях ми вирішили, що для нас життя та здоров’я наших співробітників більш важливі аніж гроші та існування наших кабінетів. У Харкові, Миколаєві, Чернігові та частково в Одесі ми також закрили свої філії. Там, де мали змогу, ми ремонтували відділення та поверталися до роботи».

Команда ДІЛА готує відправлення для запуску лабораторії Львова на початку березня 2022.

Команда ДІЛА готує відправлення для запуску лабораторії Львова на початку березня 2022.

Як ДІЛА не втратила зв’язок з клієнтами та залучила нових

Завдяки тому, що ДІЛА змогла вчасно релокувати виробництво та склад з реагентами, компанія зазнала не так багато прямих збитків. Обстрілами пошкодило кабінети, але персонал, обладнання та препарати вдалося зберегти. Проте з початком повномасштабної війни у лабораторії стало менше клієнтів, говорить Олексій Бабич:

«У перші два місяці до нас менше зверталися. А зараз ми маємо трохи більше ніж половину звичного потоку клієнтів, на які ми розраховували до війни. І я вважаю, що це непогано».

Міграція українців також вплинула на компанію. Лабораторію дуже добре знають у Києві та ще у кількох великих містах на Сході та Півдні країни. Через війну основні клієнти ДІЛА переїхали за кордон та на Захід країни. Водночас у Київ приїхали переселенці зі Сходу.

«У нас кабінетів дуже багато, а люди нас не знають. І тут ми за допомогою Київстару змогли про себе розказати – розіслали SMS з інформацією про себе, що ми працюємо і де саме, про наші акції. Незнайомі з нами люди змогли до нас прийти. А наші наявні клієнти, які переїхали, дізналися, де шукати наші кабінети на Заході країни. Така співпраця дала потрібний результат », — коментує Олексій Бабич.

Дані та аналітика темна

Дані та аналітика

Big Data рішення для бізнесу

Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу - аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.

Які сервіси та напрямки діяльності запустила компанія

Зміни підштовхнули компанію швидше запускати сервіси, які раніше були лише в планах. Найперше, медперсонал ДІЛА почав консультувати онлайн пацієнтів та лікарів щодо інтерпретації результатів досліджень та з інших суміжних питань у сфері ендокринології, гінекології, терапії тощо.

«Ми розуміли, що з початку війни виникли дуже великі міграційні процеси. Виїхало багато лікарів, хтось залишився в окупації, інші виїхали за кордон. Також населення почало переїздити, а у нас дуже багато українців потребують постійної медичної допомоги або постійного медичного спостереження. І тому ми організували консультування нашими силами. Це не телемедицина, але за найпоширенішими питаннями вони могли консультувати», — пояснює гендиректор медичної лабораторії ДІЛА.

Компанія не залишалася й осторонь підтримки країни та людей: допомагала фінансово та логістично співробітникам, у яких були пошкоджені будинки, які потрапили в окупацію або які ховалися від обстрілів у підвалах. Підтримує ЗСУ та територіальну оборону. Зокрема, ДІЛА робить безплатні або з великою знижкою лабораторні дослідження для деяких шпиталів, військових частин та ТРО. Ще компанія перераховує 10 гривень з кожного замовлення на потреби армії — нещодавно ДІЛА перерахувала пів мільйона гривень на Байрактари, які планував купувати фонд Сергія Притули.

Виїзд до військової частини для взяття матеріалу на дослідження.

Виїзд до військової частини для взяття матеріалу на дослідження.

Як війна вплине на здоров’я українців та медицину

Попит на послуги медичних лабораторій змінюється. До 24 лютого основними клієнтами ДІЛА були жінки репродуктивного віку та їхні діти.

«Зараз це більше люди, які приїхали з інших регіонів й давно не досліджували свій стан, плюс стреси й не було доступу до медичних препаратів. Але щойно буде перемога, то жінки почнуть вертатися, демографія знову буде змінюватися. А значить і запит на відповідні дослідження», — коментує зміну попиту Олексій Бабич.

Зокрема через війну в Україні буде багато викликів саме для громадського здоров’я, вважає гендиректор ДІЛА. Через стрес у багатьох українців «полетів» гормональний фон, є нестача вітаміну D, загострилися хронічні захворювання. І якщо перші місяці на це могли не звертати увагу, то зараз здоров’я багатьох сигналізує про проблеми.

«Люди сиділи в метро, у підвалах, вони не отримували з сонцем вітамін D, а він дуже важливий для профілактики онкозахворювань, діабету, кардіопатологій тощо. Також через стрес виникає багато захворювань. Скажімо, цукровий діабет 2-го типу, патологія щитоподібної залози. У багатьох людей були дуже погані санітарні умови там, де вони ховалися від обстрілів. А тому можуть бути спалахи інфекції, туберкульозу, гепатиту А», — говорить Бабич.

Співробітниці медичної лабораторії ДІЛА. Відділ гематології.

Співробітниці медичної лабораторії ДІЛА. Відділ гематології.

Важливо, щоб з такими викликами боролася сильна та підготовлена медична система в Україні. Але зараз в Олексія Бабича є побоювання, що держава може скасувати здобутки медичної реформи та повернутися до централізованого управління.

«Я вважаю, що до війни реформа системи охорони здоров’я, можливо, і не так швидко розвивалася, але це був правильний шлях. І головне, що у нас було забезпечено – приватний та комунальний сектори в нашій галузі стали рівні. Принаймні, не було адміністративної дискримінації приватних закладів Зараз обговорюється стратегія розбудови системи охорони здоров’я. І в першій частині все, як треба, прописано, а далі по пунктах — є розбіжності», — ділиться Олексій Бабич.

Гендиректор ДІЛА також сподівається, що після перемоги вибудується система, яка буде регулювати сама себе. Корупція мала б зменшуватися, а збережені кошти спрямовані на таку медичну допомогу, яка б не робила банкрутом сім’ї при важких захворюваннях. А це можливо лише за співпраці держави та приватного сектора.

Історія медлабораторії ДІЛА. Як війна змінила медичний бізнес та громадське здоров’я

Чому українці можуть повчити у престижних бізнес-школах

Економічні кризи, нестабільність та навіть війна не почалися 24 лютого в Україні. Саме тому компанії, які працюють на ринку понад 20 років, уже можуть адаптуватися до майже будь-яких умов, впевнений Олексій Бабич:

«Компанії ДІЛА — 25 років. Ми пережили дуже багато викликів. Був і кінець 90-х, криза та девальвація у 2008 році, криза 2014 року. Ми пережили попередників до 2013 го року, коли була не лише дуже велика корупція, але і спроби рейдерських захватів. Тому зараз ми переживемо й цю економічну кризу. Українські підприємці уже можуть в престижних міжнародних бізнес-школах викладати курс ризик менеджменту й управління компаніями у кризових умовах».

Ставлення до кризи як до просто ще одного виклику допомагає сьогодні компанії втілювати свою головну місію — надавати якісно свої послуги клієнтам попри усі негаразди. Генеральний директор медичної лабораторії ДІЛА резюмує:

«Ми не економимо на якості. Це для нас був завжди пріоритет. Українець може прийти до нас й отримати якісне лабораторне дослідження, а завдяки цьому покращити своє здоров’я. А також для нас важливо, що робота будь-якого бізнесу — це функціонування економіки держави, це гроші для працівників і їхніх родин, це податки, які допомагають нам перемогти. І дуже добре й круто, що є українське волонтерство та міжнародна допомога, але бізнес має працювати там, де це можливо».

Досвід#BigData#Stoprussia#ВійнавУкраїні

Зміст

Як вдалося релокувати бізнес та швидко відновити роботу

Як ДІЛА не втратила зв’язок з клієнтами та залучила нових

Які сервіси та напрямки діяльності запустила компанія

Як війна вплине на здоров’я українців та медицину

Чому українці можуть повчити у престижних бізнес-школах

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#BigData#КейсКлієнта#Бізнес#БігДата#Microsoft365#Офіс365
#КейсКлієнта#ДІЛА#ПортретКлієнта
#BigData#MicrosoftAzure#Cybersecurity#БігДата#ПортретКлієнта#ТригерніРозсилки
#Київстар#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia
#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression
#Azure#MicrosoftAzure#Microsoft365#Офіс365#ХмарніРішення#ХмарніСховища#Технології#Розвиток#Бізнес
#ADWISOR#BigData#Look-alike#ШтучнийІнтелект#Інновації
#IOT#ІнтернетРечей#Медицина#IOTISKYIVSTAR

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новин та отримайте промокод на Київстар ТБПідпишіться на розсилку