11 хв читати
Головна / Новини / Тренди та аналітика / Як і куди варто інвестувати в Україні у 2023

Як і куди варто інвестувати в Україні у 2023

Як і куди варто інвестувати в Україні у 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №1
Київстар
Київстар Бізнес – надійний партнер бізнесу та держави, який допомагає у виконанні щоденних задач та оптимізації внутрішніх процесів.
21 Грудня 2022
Тренди та аналітика

Війна спонукає підприємців шукати способи, як не лише заробити гроші, але й зберегти їх. Зокрема, цьому сприяє як інфляція у 30% в Україні, так і рекордне знецінення євро у ЄС та долара у США. Це означає, що зароблені капітали будуть втрачати у вартості, якщо їх не використовувати. Тож у цьому матеріалі ми розповідаємо, що таке інвестиції в Україні та куди можна вкладати кошти у 2023 році.

 

Що таке інвестиції? Коротко про головне

Простими словами, інвестиції — це вкладення коштів у активи, які можуть принести прибуток через деякий час. Наприклад, можна придбати нерухомість, яка через кілька років зросте у ціні, а тим самим примножить капітал вкладника. Схожа стратегія щодо стартапів: інвестори обирають найбільш перспективний молодий бізнес та дають йому свої гроші, розраховуючи отримати значні дивіденди у майбутньому.

Інвестувати можна в облігації, акції компаній, земельні паї, нерухомість тощо. Але важливо розуміти, що будь-які подібні вкладення не гарантують успіх: можна не лише збільшити капітал, а і навпаки зменшити його. Саме тому одне з найголовніших правил — диверсифікація. Це техніка розподілу інвестицій між різними фінансовими інструментами, галузями та активами, щоб зменшити ризики та мінімізувати можливі втрати коштів.

Тож, які є види інвестицій? Їх розрізняють залежно від напрямку вкладення коштів, мети та ризикованості активів. Ось кілька прикладів:

 • Фінансові інвестиції — це вкладення коштів у фінансові активи, наприклад, акції компаній, криптовалюту, державні облігації тощо.
 • Капітальні інвестиції — це придбання або виготовлення матеріальних і нематеріальних активів для власного користування. Наприклад, компанія може купити обладнання, зробити капітальний ремонт, модернізувати наявні технології, щоб у довгостроковій перспективі досягти своїх бізнес-цілей.
 • Венчурні інвестиції — це вид високоризикового вкладення коштів у перспективні молоді компанії. Зазвичай у такому випадку інвестують у технологічні стартапи, які лише з’явилися на ринку.
 • Прямі інвестиції — це безпосереднє внесення коштів або до статутного фонду юридичної особи, яка в обмін на інвестицію надає корпоративні права. Часто такі інвестори хочуть мати вплив на компанію, яку вони профінансували.
 • Портфельні інвестиції — це придбання акцій, цінних паперів тощо з метою тримати відсотки або дивіденди. При цьому інвестор не долучений до керівництва компанією.

Куди і як інвестувати свій капітал, кожен підприємець може обирати самостійно або скористатися послугами біржового брокера. Так, фінансовий консультант може допомогти сформувати портфель інвестицій з потрібним балансом надійних та ризикових вкладень.

Куди можна інвестувати в Україні у 2023?

Війна та висока інфляція змушують інвесторів кардинально переосмислити можливі напрямки для вкладення коштів. Хоча Україна і змогла зупинити російську армію та звільнити велику частину окупованої у 2022 році території, воєнний стан, бойові дії та ракетні обстріли не дозволяють оцінити надійність тих чи інших інвестицій всередині країни. Тож, розглянемо ситуацію за найбільш популярними напрямками.

 • Валютні депозити

Найулюбленіший спосіб українців зберегти кошти — це перевести гривню у долари або євро. Утім, щоб зробити таку інвестицію в Україні під час війни треба пройти квест. З 24 лютого 2022 року Національний банк штучно обмежує продаж безготівкової валюти. Так, з 1 жовтня українцям дозволили купувати долари та євро на суму до 100 тисяч гривень на місяць, але ці кошти треба покласти одразу на депозит щонайменше на 3 місяці без права розірвати договір достроково. Найбільші українські банки пропонують базову ставку за депозит на рівні 0,1%.

 • Державні облігації

Облігації внутрішньої державної позики або ОВДП — це боргові цінні папери, які Міністерство фінансів України розміщує на внутрішньому фондовому ринку. Простими словами, держава бере в борг кошти у своїх громадян та українських компаній, щоб фінансувати потреби країни. ОВДП вважається надійним інструментом, адже погашення облігації у повному обсязі гарантується урядом. Зараз громадяни можуть купити військові облігації від 1000 гривень на термін від 3 місяців до 1,5 року. Прибутковість паперів — до 18,5% на рік. Придбати ОВДП можна у додатку «Дія» або у комерційному банку.

 • Нерухомість

Нерухомість була королевою серед інвестицій до повномасштабної війни. За даними INSPI Development, приблизно третина покупців купували дві й більше квартир у новобудовах, щоб згодом їх продати. Так, придбавши житло на етапі «котловану», можна було отримати дохідність у 30-50% за 3-4 роки. Утім, зараз такі відсотки не приваблюють через високі ризики: попит на нерухомість в Україні у 10 разів нижчий за довоєнний. Проте саме будівництво називають однією зі сфер бізнесу, яка буде найактивніше розвиватися після завершення війни. Тому цей напрямок залишиться у топі інвестицій і надалі.

 • Земля

У липні 2021 року держава відкрила ринок землі в Україні, а отже кожен українець може продати або купити сільськогосподарські паї. Наразі придбати землю можуть лише фізичні особи з обмеженням у 100 гектарів. З 2024 року ринок відкриється і для юридичних осіб. Поріг входження для приватних інвесторів є досить невеликим — це ціна однієї ділянки, яка може бути 5-6 тисяч доларів. Перевага такої інвестиції в Україні у тому, що землю майже неможливо знищити, а за умови перемоги у війні та входження країни до ЄС її вартість суттєво зросте.

Як і куди варто інвестувати в Україні у 2023, автор Київстар | Kyivstar Business Hub, зображення №2

Зростання ціни на землю після відкриття ринку землі у європейських країнах. Дані Eurostat. Джерело: tvoekolo.com.ua

 • Криптовалюта

Україна у 2022 році увійшла до ТОП-3 країн за обсягами використання криптовалюти. Проте це не означає, що віртуальні активи стали популярними серед українських інвесторів. Навпаки вартість біткоїна, головної валюти у криптосвіті, впала за рік на понад 75%. Ці обставини роблять цей напрям інвестицій одним з найбільш ризикових, адже майже неможливо передбачити розвиток цього ринку та є велика ймовірність втратити вкладені кошти. Фінансові консультанти радять вкладати у криптоактиви не більше 10% від інвестиційного портфеля.

 • Іноземні цінні папери

Купівля акції Apple або Spotify просто у смартфоні могла б стати реальністю для кожного українця у 2022. Так, рік розпочався зі справжнього буму додатків для інвестицій від українських компаній та банків. Проте російське вторгнення змусило Нацбанк обмежити більшість валютних операцій. Тож, сьогодні інвестувати в іноземні цінні папери можуть лише ті, хто мають кошти на закордонних рахунках. Для цього варто буде скористатися послугами іноземних брокерів. Водночас навіть такі вкладення можуть не виправдати себе: світова економіка переживає рецесію, а отже вартість акцій компаній буде найближчим часом падати. Але прогнозується, що американський фондовий ринок у довгостроковій перспективі зростатиме, якою б не була ситуація.

 • Стартапи

Навіть під час війни активно розвиваються українські венчурні фонди, які інвестують у стартапи на західних ринках. Зокрема, можна долучитися до інвестиційних клубів та за підтримки фінансових консультантів скласти свій портфель. У такому разі «вхідний квиток» починається від 10 тисяч доларів. Варто пам’ятати, що це високоризикові активи, адже успішними стають лише 10% з усіх стартапів. Найбільш популярні напрямки для інвестицій у 2023 році — це компанії у сфері цифрового здоров’я, фінтеху, мобільності, відновлюваної енергії.

 • Альтернативні інструменти

Найбільш контрольованими та успішними інвестиціями в Україні для підприємців можуть бути вкладення у власний розвиток. Наприклад, у модернізацію технологій, розвиток своєї мережі, навчання співробітників тощо. Така інвестиція зможе у перспективі повернутися більшою кількістю задоволених клієнтів та стабільним прибутком для компанії.

Наприклад, корисні сервіси для розвитку бізнесу в Україні навіть під час війни пропонує Київстар. Серед них є інструменти для комплексного кіберзахисту ІТ-систем, хмара Microsoft Azure, Віртуальна мобільна АТС, Big Data-рішення для маркетингу тощо.

Водночас успішність будь-яких вкладень зростає пропорційно до перемог української армії у війні, тому в інвестиційному портфелі у 2023 році почесне місце безперечно мають займати внески на ЗСУ.

Теги
Підписатись на розсилку