Продовжуємо розповідати, як бізнесу працювати з базами даних (БД). І у цьому матеріалі поділимося детальніше інформацією про реляційні БД. Вони використовують мову запитів Structured Query Language (SQL). Як саме SQL забезпечує ефективне управління даними?
Зміст
Що таке SQL?
Ми не можемо говорити про SQL, не згадуючи про реляційні бази даних. Нагадаємо, що це таке.
Реляційна база даних є способом організації та збереження даних компанії у структурованому форматі. Це як таблиці з рядками й стовпцями у Microsoft Excel. Реляційні БД допомагають зберігати інформацію про клієнтів, товари, угоди тощо, а також проводити аналітику, створювати звіти та забезпечувати цілісність даних. Оскільки інформація в реляційних базах даних зберігається в таблицях, стовпцях і рядках, єдиний спосіб, яким компанії можуть отримати до неї доступ, — це мова запитів, сумісна з такими таблицями. І тут на допомогу приходить SQL.
Широкий вибір повністю керованих реляційних баз даних пропонує, зокрема Microsoft Azure від Київстар: MySQL, MariaDB, PostgreSQL та інші.
«Якщо SQL схожа на Microsoft Excel, чому я не можу користуватися виключно Excel, а маю також працювати з реляційними БД?» — запитаєте ви.
Тому що існує головна відмінність між SQL і Microsoft Excel. Полягає вона в їхніх основних призначеннях. Так, SQL — це мова програмування, яка розроблена для роботи з великими обсягами даних. Натомість Microsoft Excel — це програма для створення та редагування електронних таблиць, яка зазвичай використовується для роботи з меншими обсягами даних. Тобто, ці два інструменти невзаємозамінні, а можуть використовуватися кожен під свої завдання.
Також, щоб об’єднати та ефективніше аналізувати дані з реляційних та нереляційних БД компанії, використовують сервіс — Дата-платформа від Київстар. Це рішення допоможе працювати зі звітністю, дослідженнями та моделюваннями. Щоб почати роботу з Дата-платформою, замовляйте консультацію на сайті.
Консолідуйте й аналізуйте дані з різних джерел, автоматизуйте звітність, будуйте прогнозну аналітику та розвивайте моделювання.
Хто і чому вигадав мову Structured Query Language?
Мова SQL створена у 1970-х роках дослідниками IBM для підтримки потреб внутрішніх систем компанії. Зокрема, цьому посприяв вчений Едгар Франк «Тед» Кодд. На той час бізнес користувався ієрархічними БД, які були досить негнучкими. Скажімо, щоб отримати будь-яку інформацію з такої бази даних, необхідно було написати цілу комп’ютерну програму. Тому більшість даних були недоступні для працівників, які не мали навичок у програмуванні.
Щоб розв’язати цю проблему, Кодд публікує дослідницьку статтю, де пропонує абсолютно нову ідею — моделювання даних за допомогою таблиць. Так працювати з БД у повсякденній роботі стало набагато легше.
Наприклад, якщо є таблиця «Клієнти» і таблиця «Замовлення», можна створити зв’язок між ними, щоб відстежувати, які замовлення належать кожному клієнту.
Читайте також «Переваги та приклади PaaS для бізнесу»
Тож, Кодда часто називають прабатьком мови SQL, яка з роками стала галузевим стандартом та перетворилася на необхідний інструмент для бізнес-аналітики у багатьох сферах. Наприклад, у ритейлі SQL використовується для управління продажами та прогнозування попиту. Банківські установи та страхові компанії використовують SQL для управління фінансовими даними, обліку транзакцій, аналізу ризиків тощо. В медицині — для керування записами пацієнтів.
Приклад SQL-запиту
INSERT INTO patients (first_name, last_name, date_of_birth, gender)
VALUES (‘Василь’, ‘Галушко’, ‘1965-05-15’, ‘Чоловіча’)
де,
SQL також дедалі частіше використовують у рекламних кампаніях, оскільки він може допомогти проаналізувати результативність активностей, з’ясувати цільові демографічні показники, поведінку споживачів, а потім відповідно підібрати ефективні маркетингові інструменти. Це зручно, наприклад, для Netflix, Linkedin, Amazon, Instagram та інших.
У чому користь SQL для бізнесу?
Визначимо деякі з переваг SQL:
З іншими інструментами для бізнесу ви можете ознайомитися на нашому сайті Київстар Бізнес.