Про що:
Ми вже писали про реляційні БД (SQL), а сьогодні поговоримо про нереляційні бази даних (NoSQL). Які можливості надає цей інструмент для бізнесу — далі у матеріалі.
Зміст
Що таке NoSQL?
Типи баз даних NoSQL
Приклади нереляційних баз даних
Основні переваги NoSQL для бізнесу
Що таке NoSQL?
NoSQL (Not Only Structured Query Language) — мова неструктурованих запитів, яку використовують нереляційні бази даних. Такі БД працюють з різноманітними форматами великих обсягів неструктурованої інформації без чітких зв’язків між собою. NoSQL також називають Not Only SQL, Not SQL або NoREL.
Чи може NoSQL повністю замінити реляційні бази даних? Ні. У певних випадках організації розгортають обидва типи БД разом, оскільки ці рішення здатні доповнювати одне одного та не є взаємозамінними. Зокрема, компанії з різних галузей покладаються на бази даних NoSQL для роботи зі своїми хмарними службами, вебдодатками тощо.
Типи баз даних NoSQL
Типи NoSQL класифікуються відповідно до моделі, тож їх можна згрупувати у поширені категорії: ключ-значення, колонка, документ та графи.
- Ключ-значення У цій категорії, яка належить до простої архітектури БД, інформація зберігається як ключ і значення. Наприклад, комбінація може складатися з ключа «Місто» з пов’язаним значенням «Київ» або ключа «Покупець» та значенням «Дем’ян». Такі поєднання часто використовуються для кошиків на вебсайтах електронної комерції.
- Колонка Тут бази даних NoSQL працюють зі стовпцями як в таблиці, але при цьому кожен з них обробляється незалежно та не структуровано. Для прикладу, одна колонка може називатися «Назва магазину», інша колонка може називатися «Адреса магазина», третя «Графік роботи» — і в кожній з них свої значення. Крім того, кожна колонка може мати різну кількість полів. Тобто згодом ви можете вказати, скажімо, у першому стовпчику нові значення, при чому не додавати їх в інші.
- Документ Завдяки цій категорії зберігання та пошук даних відбувається у форматі пари ключ-значення. Однак значення зберігаються як документ у форматі JSON або XML. Так, наприклад, якщо в реляційній базі даних колекція наукових робіт буде розділена на текст в одній таблиці, інформацію про автора в іншій, то у NoSQL такі дані зберігатимуться з власною структурою та полями.
- Графи Цей тип бази даних в основному використовується для таких напрямків, як логістика. Тут дані можуть мати різні зв’язки та взаємозв’язки: який покупець з якого магазину який товар замовляв. Це зручно, щоб, наприклад, аналізувати та використовувати інформацію для розробки, скажімо, персоналізованих пропозицій.
Щоб консолідувати дані з реляційних та нереляційних БД підприємства та якісніше їх аналізувати, можна користуватися Дата-платформою від Київстар. Замовляйте консультацію з експертом на нашому сайті.
Big Data та аналітика
Дата-платформа від Київстар
Рішення для консолідації та аналізу даних з різних джерел, автоматизації звітності, створення прогнозної аналітики та моделювання.
Приклади нереляційних баз даних
Прикладами NoSQL є Azure Cosmos DB або Azure Table Storage від Microsoft Azure:
- Azure Cosmos DB — це глобально розподілена база даних, розроблена для побудови високопродуктивних додатків, які працюють у режимі реального часу. Сервіс підтримує кілька моделей даних, як-от документи, ключ-значення, колонки та графи. Ви можете використовувати ту модель, яка найкраще відповідає вашим потребам.
- Azure Table Storage — це служба, яка зберігає нереляційні структуровані дані у хмарі: інформація про користувача вебдодатка, адресні книги, інформація про пристрій або інші типи метаданих. Підтримує модель сховища ключ-значення. Забезпечує можливість резервного копіювання і відновлення даних, що дозволяє захистити вашу інформацію.
Хмари та зберігання даних
Microsoft Azure від Київстар
Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.
Основні переваги NoSQL для бізнесу
Ось деякі з переваг NoSQL для бізнесу:
- Гнучкість. Навіть якщо компанія має справу з великою кількістю користувачів і величезними обсягами даних, нереляційні БД не вимагатимуть, щоб інформація була добре структурована, аби її проаналізувати. NoSQL може опрацьовувати будь-які дані з однаковою швидкістю та легкістю.
- Автоматична реплікація. У разі будь-якої помилки NoSQL забезпечує високу доступність до даних, оскільки реплікує останню відому узгоджену версію.
- Глобальні масштаби. Сучасні бази даних NoSQL можуть забезпечити роботу з інформацією на глобальному рівні. Так, наприклад, Microsoft Azure дає змогу зберігати й обробляти дані у понад 100 дата-центрах у 60+ регіонах світу.
Читайте також нашу статтю «Як бізнесу працювати з реляційними та нереляційними базами даних».
Додайте коментар