Про що:

Ми вже писали про реляційні БД (SQL), а сьогодні поговоримо про нереляційні бази даних (NoSQL). Які можливості надає цей інструмент для бізнесу — далі у матеріалі.

Зміст

Що таке NoSQL?

Типи баз даних NoSQL

Приклади нереляційних баз даних

Основні переваги NoSQL для бізнесу

Що таке NoSQL?

NoSQL (Not Only Structured Query Language) — мова неструктурованих запитів, яку використовують нереляційні бази даних. Такі БД працюють з різноманітними форматами великих обсягів неструктурованої інформації без чітких зв’язків між собою. NoSQL також називають Not Only SQL, Not SQL або NoREL.

Чи може NoSQL повністю замінити реляційні бази даних? Ні. У певних випадках організації розгортають обидва типи БД разом, оскільки ці рішення здатні доповнювати одне одного та не є взаємозамінними. Зокрема, компанії з різних галузей покладаються на бази даних NoSQL для роботи зі своїми хмарними службами, вебдодатками тощо.

Типи баз даних NoSQL

Типи NoSQL класифікуються відповідно до моделі, тож їх можна згрупувати у поширені категорії: ключ-значення, колонка, документ та графи.

  • Ключ-значення У цій категорії, яка належить до простої архітектури БД, інформація зберігається як ключ і значення. Наприклад, комбінація може складатися з ключа «Місто» з пов’язаним значенням «Київ» або ключа «Покупець» та значенням «Дем’ян». Такі поєднання часто використовуються для кошиків на вебсайтах електронної комерції.
  • Колонка Тут бази даних NoSQL працюють зі стовпцями як в таблиці, але при цьому кожен з них обробляється незалежно та не структуровано. Для прикладу, одна колонка може називатися «Назва магазину», інша колонка може називатися «Адреса магазина», третя «Графік роботи» — і в кожній з них свої значення. Крім того, кожна колонка може мати різну кількість полів. Тобто згодом ви можете вказати, скажімо, у першому стовпчику нові значення, при чому не додавати їх в інші.
  • Документ Завдяки цій категорії зберігання та пошук даних відбувається у форматі пари ключ-значення. Однак значення зберігаються як документ у форматі JSON або XML. Так, наприклад, якщо в реляційній базі даних колекція наукових робіт буде розділена на текст в одній таблиці, інформацію про автора в іншій, то у NoSQL такі дані зберігатимуться з власною структурою та полями.
  • Графи Цей тип бази даних в основному використовується для таких напрямків, як логістика. Тут дані можуть мати різні зв’язки та взаємозв’язки: який покупець з якого магазину який товар замовляв. Це зручно, щоб, наприклад, аналізувати та використовувати інформацію для розробки, скажімо, персоналізованих пропозицій.

Щоб консолідувати дані з реляційних та нереляційних БД підприємства та якісніше їх аналізувати, можна користуватися Дата-платформою від Київстар. Замовляйте консультацію з експертом на нашому сайті.

Дані та аналітика

Дані та аналітика

Дата-платформа від Київстар

Рішення для консолідації та аналізу даних з різних джерел, автоматизації звітності, створення прогнозної аналітики та моделювання.

Дізнатися більше

Приклади нереляційних баз даних

Прикладами NoSQL є Azure Cosmos DB або Azure Table Storage від Microsoft Azure:

  • Azure Cosmos DB — це глобально розподілена база даних, розроблена для побудови високопродуктивних додатків, які працюють у режимі реального часу. Сервіс підтримує кілька моделей даних, як-от документи, ключ-значення, колонки та графи. Ви можете використовувати ту модель, яка найкраще відповідає вашим потребам.
  • Azure Table Storage — це служба, яка зберігає нереляційні структуровані дані у хмарі: інформація про користувача вебдодатка, адресні книги, інформація про пристрій або інші типи метаданих. Підтримує модель сховища ключ-значення. Забезпечує можливість резервного копіювання і відновлення даних, що дозволяє захистити вашу інформацію.
Хмарна інфраструктура

Хмарна інфраструктура

Microsoft Azure від Київстар

Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.

Дізнатися більше

Основні переваги NoSQL для бізнесу

Ось деякі з переваг NoSQL для бізнесу:

  • Гнучкість. Навіть якщо компанія має справу з великою кількістю користувачів і величезними обсягами даних, нереляційні БД не вимагатимуть, щоб інформація була добре структурована, аби її проаналізувати. NoSQL може опрацьовувати будь-які дані з однаковою швидкістю та легкістю.

  • Автоматична реплікація. У разі будь-якої помилки NoSQL забезпечує високу доступність до даних, оскільки реплікує останню відому узгоджену версію.

  • Глобальні масштаби. Сучасні бази даних NoSQL можуть забезпечити роботу з інформацією на глобальному рівні. Так, наприклад, Microsoft Azure дає змогу зберігати й обробляти дані у понад 100 дата-центрах у 60+ регіонах світу.

Читайте також нашу статтю «Як бізнесу працювати з реляційними та нереляційними базами даних».

Огляди рішень#ІдеїДляБізнесу#БазаДаних#NoSQL#Дата-платформа#Azure#MicrosoftAzure

Зміст

Що таке NoSQL?

Типи баз даних NoSQL

Приклади нереляційних баз даних

Основні переваги NoSQL для бізнесу

Оцінка

Розкажіть друзям

Схожі статті

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новинПідпишіться на розсилку