Про що:
У грудні 2024 року ми анонсували, що підписали угоду для впровадження в Україні супутникового зв’язку Direct to Cell. Що це за технологія, чим вона корисна, як змінить телеком та як допоможе у відновленні країни — розповідаємо у статті.
Зміст
Що таке Direct to Cell
Які перешкоди довелося подолати для розвитку Direct to Cell
Які компанії уже тестують Direct to Cell
3 етапи впровадження Direct to Cell в Україні
Коментар від Vitalii

Саме, те чого не вистачало!
Що таке Direct to Cell
Direct to Cell — технологія, яка дозволяє смартфонам з підтримкою 4G підключатися безпосередньо до супутників, у випадку відсутності зв’язку з традиційних наземних базових станцій операторів.
Як пояснює Ілля Польшаков, директор з розвитку нових напрямів бізнесу Київстар, у колонці для NV, завдяки Direct to Cell можна буде телефонувати та надсилати повідомлення у місцях, де немає мобільного покриття: у віддалених населених пунктах, горах, на морі й у повітрі. Також підтримка послуги важлива під час природних катастроф або воєнних дій, коли наземна інфраструктура пошкоджена або не працює.
Direct to Cell — це як мати резервну базову станцію в космосі. Втім, рішення не є конкурентом наземній стільниковій мережі, а це додатковий інструмент зв’язку для місць, де її немає. Головне, щоб була пряма видимість неба.
Як це працює?
Спершу супутники виводяться на орбіту. Після цього одразу з’єднуються з іншими супутниками за допомогою лазерного зв’язку. Потім обертаються на відстані кількох сотень кілометрів над поверхнею Землі, рухаються на швидкості десятків тисяч кілометрів на годину, щоб забезпечувати зв’язком абонентів в будь-якій точці країни.
Які перешкоди довелося подолати для розвитку Direct to Cell
Під час впровадження технології Direct to Cell виникали певні виклики, які потрібно було вирішити:
- Доплерівський зсув — коли сигнал змінювався через рух супутників, його частота також коливалася, що ускладнювало зв’язок.
- Затримка — сигнал відправлявся з Землі до супутника і назад, і це займало багато часу, спричиняючи затримки в передачі даних.
- Слабкий сигнал — щоб зв’язок був стабільним, потрібно було посилювати сигнал, бо супутники далеко, а телефони користувачів розраховані для зв'язку з базовими станціями на Землі. Отже, телефони мають обмежену потужність.
Фахівці спроєктували нові антени з фазованою решіткою та розробили складні програмні алгоритми, щоб оптимізувати розмір і розташування променя.
Які компанії уже тестують Direct to Cell
З листопада 2024 року сервіс доступний для абонентів мобільного оператора T-Mobile (США) та One NZ (Нова Зеландія).
Зокрема, Ілля Польшаков розповів, що T-Mobile запустив безоплатну реєстрацію на національне бета-тестування відправки повідомлень. Ця технологія довела свою ефективність й під час ураганів Хелен і Мілтон, а також пожежі в Лос-Анджелесі минулого року. T-Mobile тимчасово увімкнув Direct to Cell, щоб забезпечити зв’язком постраждалих через відправку та надсилання екстрених повідомлень.
One NZ також робив пілотні запуски послуги, а нещодавно анонсував, що ця послуга в країні повноцінно запущена. Абоненти мають доступ до нової технології для відправки супутникових текстових повідомлень, навіть там, де телефон пише «немає мережі».
У 2025 році плануються комерційні запуски послуги з партнерами-операторами в Австралії (Optus, Telstra), Канаді (Rogers), Чилі (Entel), Перу (Entel), Японії (KDDI) та Україні (Київстар).
3 етапи впровадження Direct to Cell в Україні
Ілля Польшаков пояснює, що Direct to Cell в Україні може запуститися однією з перших у світі, але для цього ще потрібно пройти кілька технічних та регуляторних процедур.
Етапи впровадження:
- На першому етапі запустять базові функції, як-от відправка SMS і обмін повідомленнями в месенджерах (Viber, Telegram тощо). Планується, що послуга запрацює в четвертому кварталі 2025 року.
- На другому етапі з’явиться можливість голосового зв’язку. Він може зайняти більше часу, бо для цієї функції потрібно більше супутників.
- Третій етап — період покращень. Нові супутники дозволять збільшити пропускну здатність і підтримувати нові технології, наприклад, Інтернет речей (IoT).
Тож, Україна може стати однією з перших країн у світі, де буде впроваджена технологія Direct to Cell.
Додайте коментар
Vitalii
3 квітня 2025
Саме, те чого не вистачало!