Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу
7 квітня 2022 14 хвилин читання

Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу

Актуальні тренди#ATC#Microsoft365#MicrosoftAzure#Бізнес#ЕлектроннийДокументообіг

Про що:

Підтримувати працездатність компаній в Україні під час війни — означає зробити свій внесок в перемогу на економічному фронті. Тому в безпечні місця переїжджають не тільки окремі громадяни, а й цілі компанії. Це не нова практика, бо під час Другої світової війни теж робили релокацію заводів для того, щоб вони не були знищені німецькими загарбниками. Сьогодні підприємства рятують вже від російської агресії. А евакуацію бізнесу роблять як до інших регіонів України, так і за її межі.

Зміст

Внутрішня евакуація бізнесу в межах України

Регіональні програми з евакуації компаній

Як підприємцям організувати дистанційну роботу з командою

Як знайти ринки збуту товару після релокації

Зовнішня релокація компаній за кордон

Що обирають підприємці?

Внутрішня евакуація бізнесу в межах України

Міністерство економіки України разом з Урядом реалізують програму релокації українських компаній, які знаходяться у зоні активних бойових дій. Завдяки цьому підприємства можуть отримати безоплатну допомогу в перевезенні свого обладнання до безпечних міст України, переміщенні працівників та пошуку нових приміщень для виробництва. Станом на початок квітня на евакуацію підприємств із зони бойових дій вже подано понад 1300 заявок, з них 150 компаній вже перемістили підприємства, а майже 60 після переїзду навіть почали працювати.

Заявку на участь у програмі може надати будь-яке підприємство. Але далі вони відпрацьовуються за першочеговістью – спочатку з переїздом будуть допомагати компаніям, які виробляють товари першої необхідності. Інші — в порядку загальної черги. Релокація проводиться завдяки співпраці з “Укрзалізницею” та “Укрпоштою” – для перевезення обладнання. Втім компанія може і самостійно перевезти свої потужності, тоді уряд компенсує витрати на дорогу.

Зараз компанії можуть переїхати до 9 областей: Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, південних територій Волинської та Рівненської. На Рівненщині створений Центр економічного розвитку та релокації бізнесу. Цей район включили до державної програми підтримки тимчасового переміщення бізнесу із зони бойових дій. Бізнесмени вже подали понад 1000 заявок на релокацію своїх потужностей до Рівненщини. Найчастіше сюди переміщуються такі галузі, як меблева, сільське господарство, агро, логістика, IT.

На сьогодні ведуться перемовини щодо релокації 8 підприємств до Волині. 2 компанії вже в процесі переїзду до цього регіону. Закарпаття надає майже 600 локацій для компаній, що переїжджають з небезпечних міст. Пропонують користуватися підготовленими офісами, складськими приміщеннями, земельними ділянками.

Регіональні програми з евакуації компаній

Існують регіональні програми щодо тимчасового переміщення підприємств:

  • Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес в Ужгороді надає консультації по переведенню бізнесу до безпечних регіонів, допомагає в пошуку місця для підприємства, активно комунікує з громадами, допомогає в підборі персоналу та запуску бізнесу.
  • Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва «Закарпаття» допомагає компаніям налагодити партнерство з громадами, перевести бізнес у Закарпаття і сусідні транскордонні регіони, підтримує у пошуку спеціалістів та запуску підприємства в регіоні.
  • Міська рада Івано-Франківська допомагає з релокацією бізнесу з усієї України у сфері IT, продуктових та технологічних підприємств.
  • Коломийська громада у співпраці з міською радою надає вільні площі для евакуації підприємств.

Команда Офісу з розвитку підприємництва та експорту разом з національним проєктом Дія.Бізнес постійно доповнюють цей список ініціатив, які допоможуть українському бізнесу евакуюватися з постраждалих регіонів. Також можна користуватися інформаційним розділом на Дія.Бізнес. Він стосується державних та донорських програм, приватних ініціатив підтримки компаній в умовах воєнного стану. Це допоможе зберегти бізнес, робочі місця та підтримати економіку України.

Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу

Для малого та середнього бізнесу розроблена програма EU4Business. За допомогою бізнес-кластерів, торгово-промислових палат, громадських організацій у територіальних громадах надається підтримка компаній під час війни: модернізація бізнес-моделей, залучення інших підприємців у співпрацю, зберігання робочих місць. Програма розрахована також підтримувати й інші ідеї стосовно допомоги саме вашому бізнесу.

Часто, після переїзду у підприємців постає питання, як організувати віддалену роботу працівників, якщо не всі працівники змогли релокуватися до місця знаходження компанії?

Як підприємцям організувати дистанційну роботу з командою

Сучасні технології дозволяють працювати звідусіль. Наприклад, зараз усі підприємства відчули складність оформлення, обміну або підпису важливих документів оффлайн в умовах війни, коли члени команди знаходяться у різних куточках країни. Щоб цьому зарадити, зараз Київстар на підтримку українського бізнесу надає доступ до платформи електронного документообігу Star.Docs без оплати за сервіс. Цифровий документообіг дозволяє оформляти, погоджувати та підписувати всі документи онлайн і зі зручного для працівника пристрою – комп’ютера, планшета чи навіть смартфона.

Якщо переміщується тільки устаткування компанії, а колектив перебуває та працює там, де йому зручно, то можна організувати онлайн-середовище для командної роботи. Наприклад, за допомогою сервісу Microsoft Office 365 працівники і в умовах війни зі зручного для них місця продовжують користуватися звичними офісними програмами, які налаштовуються під будь-які бізнес-завдання. Працювати у Word, Excel, Outlook, Microsoft Teams можна навіть зі смартфону. Це зручно, коли треба оперативно вирішити робоче питання, а доступу до комп’ютера немає.

Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу

Ще українським компаніям під час воєнного часу важливо, щоб інфраструктура підприємства працювала стабільно, могла масштабуватися та була захищена від кіберзагроз. Хмарна платформа Microsoft Azure з цим допомагає. Компанія може легко організувати дистанційну або гібридну роботу свого офісу, куди б він не евакуювався. У хмарі розгортаються повноцінні віртуальні робочі столи, які мають інтелектуальний захист від кіберзагроз – це особливо важливо у воєнний період. До того ж IT-інфраструктура компанії, або її частина, може бути перенесена в ту країну, до якої керівництво релокувало бізнес. Це зручно, бо Azure представлена у понад 60 країнах світу.

Як знайти ринки збуту товару після релокації

Після відновлення роботи у бізнесменів постає питання ринків збуту товарів та послуг на новій території. Опитування, проведене дослідницькою компанією Gradus Research виявило, що 50% підприємств не вистачає замовлень, 29% — замислюються над логістикою. Однією з можливостей може стати гуманітарна місія, до якої можна долучитися завдяки Національній платформі продовольчої безпеки. Цей ресурс допомагає знайти покупців для товару, зробити замовлення для власних виробничих потреб, оцінити запити певних військових адміністрацій та під них сформувати постачання допомоги.

Таким чином мешканці, воїни ЗСУ та територіальної оборони забезпечуються харчами й іншими необхідними товарами. Платформа безкоштовна та корисна для усіх учасників процесу. Бізнесмени мають актуальну інформацію про потреби людей та надають необхідні товари. Щоб скористатися ресурсом, потрібно зареєструватися.

Дуже зручно, коли компанія має контакт-центр, щоб оперативно приймати замовлення на виробництво необхідних товарів. Але як його організувати в надскладних умовах воєнного часу і коли працівники евакуювалися до різних регіонів? Для цього існує хмарний сервіс Віртуальна мобільна АТС. Він допоможе розгорнути віддалений кол-центр за 5 хвилин без необхідності купувати або орендувати додаткове обладнання.

Після успішної релокації для тих підприємств, які готові почати роботу та постачати свою продукцію за кордон в умовах війни, Офіс з розвитку підприємництва та експорту запустив платформу з актуальною інформацією для експортерів з України. Таким чином можна дати гідну альтернативу товарам з росії та білорусі, що досі містяться на світових торгових майданчиках, але поступово будуть там зникати.

До того ж українські державні відомства організували міжнародну інформаційну кампанію DO NOT sponsor murder. Мета проєкту — замінити російські та білоруські пропозиції на товари та послуги країн, які агітують проти війни в Україні, або ж в знак підтримки України — на українські. У випадку, якщо хтось намагається перешкоджати роботі компанії, підприємці можуть звернутись зі скаргою до Бюро економічної безпеки України, яке зафіксує факт незаконних дій.

За допомогою Укрпошти можна пересилати товари компаній у США, Європу та у понад 230 країн та територій по всьому світу. Це вдається завдяки тому, що Укрпошта — член Всесвітнього поштового союзу та співпрацює зі 192 національними поштовими операторами.

Естонський Інститут маркетингу разом з Офісом з розвитку підприємництва та експорту запустили проєкт для підтримки українського бізнесу Biz For Ukraine. Цей проєкт дає можливість компаніям з України віддалено надавати сервісні послуги для закордонного бізнесу. Двостороння співпраця допоможе світовим компаніям отримати послуги від кваліфікованих українських фахівців, а компанії з України отримають досвід роботи в міжнародних проектах та підтримку українських проєктів громадянами країн ЄС з фінансовими внесками.

Зараз нараховується більш як 60 вітчизняних підприємств у сферах IT, консалтингу, інжинірингу, які вирішили спробувати даний вид співпраці. Усі компанії, які хочуть приєднатися до цієї ініціативи та дистанційно надавати сервісні послуги треба заповнити форму.

Зовнішня релокація компаній за кордон

Внутрішня та зовнішня релокація: корисна інформація для українського бізнесу

Звичайно, для економіки України краще, коли підприємства переїжджають по Україні та залишаються тут. Але коли це неможливо, то Рада бізнес-омбудсмена допомагає з релокацією за кордон. При цьому варто пам’ятати, що виїзд за межі України заборонений чоловікам віком від 18 до 60 років. Виключення:

  • у чоловіка є посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік або висновок військово-лікарської комісії про непридатність до служби;
  • у чоловіка перебувають на утриманні троє і більше дітей віком до 18 років, який самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років або на утриманні якого є дитина з інвалідністю;
  • чоловік – усиновлювач, опікун або той, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення АТО.

Треба мати на увазі ці умови виїзду за кордон, якщо на підприємстві є працівники чоловічої статі.

Найпопулярнішою країною для релокації українського бізнесу стала Польща. Зараз ця країна нараховує майже 22 тисячі компаній з українським капіталом. Для порівняння до війни було зареєстровано лише 100 підприємств. Все завдяки нещодавно прийнятим законам, які спрямовані на допомогу українцям та їхньому бізнесу. Наприклад, громадяни України можуть легально працювати 1,5 роки. Підприємці мають можливість зареєструвати компанію онлайн з формою ведення бізнесу ТОВ.

Але перед тим, як перевозити бізнес за кордон, потрібно правильно оцінити усі переваги та ризики. Зараз у країнах ЄС правила для наших громадян дозволяють жити та працювати без візи протягом року. Тому при релокації своїх працівників треба знати, який пакет документів потрібно підготувати заздалегідь. До того ж треба розуміти, яким чином команда буде спілкуватися за кордоном.

Щоб це полегшити, зараз Київстар розробив для своїх абонентів, які виїхали у Польщу, Словаччину, Румунію, Угорщину, Молдову, Німеччину, Чехію, Литву чи Італію спеціальні умови у роумінгу. Абонент сплачує тариф як зазвичай, та може користуватися номером без доплат на роумінг. Бізнес-клієнти з тарифами для IoT (для датчиків, GPS-навігаторів), зможуть також користуватися ними і за кордоном.

Перевезти бізнес до певних країн можна через спеціальні державні програми, у яких на меті залучення талантів та прогресивних підприємців. Найбільш популярним є запит релокації у сфері IT-аутсорсингу, fintech-стартапів, маркетинг-компаній та бізнесу з суміжних сфер. Якщо у вас є вдалий бізнес в Україні, це стане додатковою перевагою у подібних програмах в інших країнах ЄС. Одним із важливих питань для переміщення бізнесу за кордон є розрахунок податкового навантаження на підприємця за весь отриманий дохід після релокації за місцевими законами. Багато хто це не враховує та після релокації стикається з великими витратами, які нівелюють інші переваги переїзду.

Що обирають підприємці?

Який тип релокації обрати, залежить від сфери бізнесу, можливостей та бажання підприємців. Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) провела опитування, яке виявило, що 46% компаній бажають скористатися заявленими державою методами підтримки бізнесу, 29% ще не прийняли рішення, а 23% — не планують отримувати державну допомогу. Якщо ви у 29%, сподіваємось, що інформація, яку ми вам надали, допоможе це рішення прийняти.

Дані ЄБА щодо релокації показали, що 50% підприємств не планують переїжджати, оскільки вважають, що їхнє устаткування неможливо перевезти. Але практика доводить, що все можливо. Країна допомагає компаніям, компанії – країні. Підприємці можуть скористатись перевагами індустріальної релокації й таким чином не призупиняти роботу, допомогти економіки нашої держави, а також зберегти робочі місця та підтримати працівників у воєнний час.

Актуальні тренди#ATC#Microsoft365#MicrosoftAzure#Бізнес#ЕлектроннийДокументообіг

Зміст

Внутрішня евакуація бізнесу в межах України

Регіональні програми з евакуації компаній

Як підприємцям організувати дистанційну роботу з командою

Як знайти ринки збуту товару після релокації

Зовнішня релокація компаній за кордон

Що обирають підприємці?

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#ВійнавУкраїні#Star.Docs#BigData#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression#ТаргетованіРозсилки#ПортретКлієнта#Геоаналітика#Теплокарта#Heatmap#Бізнес
#Бізнес#ІдеїДляБізнесу#Київстар
#BigData#ЩоЗБізнесом#Економіка#БігДата#Бізнес
#ADWISOR#Stoprussia#ЕДО#ЕлектроннийДокументообіг#ВійнавУкраїні
#ВійнавУкраїні#Рішення#Stoprussia#РосійськоУкраїнськаВійна#Бізнес
#ATC#ADWISOR#Microsoft365#Офіс365#BigData#БігДата#ЕлектроннийДокументообіг#Бізнес#ІнтернетДляБізнесу#Інтернет#КорпоративнийІнтернет#МобільнийЗв'язок#Тарифи#Azure#MicrosoftAzure#Star.Docs#ЕДО#SMS#СмсРозсилка
#IOT#Azure#ЕДО#MicrosoftAzure#Бізнес#Тарифи#IOTISKYIVSTAR#Star.Docs#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression#Рішення#МобільнийЗв'язок#Microsoft365#Офіс365

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новин та отримайте промокод на Київстар ТБПідпишіться на розсилку