Про що:

На початку квітня 2022 року ми розповідали, як підприємства рятували свій бізнес від російської агресії й здійснювати його релокацію до інших безпечних регіонів України та навіть за кордон. Сьогодні проаналізуємо, які зміни відбулися за цей час.

Зміст

Лідери серед регіонів для релокації

Відновлення роботи з перешкодами

Рішення, які допоможуть виробництву працювати

Міністерство економіки України зазначає, що станом на 1 червня 2022 року на цифровій платформі зареєстровано 1612 заявок з релокації бізнесу. 606 виробництв, які взяли участь в державній програмі релокації, завершили переїзд. 390 з них вже відновили роботу у західних регіонах країни. Зокрема 187 перемістилися з Києва та Київської області, 137 — з Харківської області, 35 — з Донецької області, 17 — з Луганської області. Поки що 87 компаній займаються транспортуванням, ще 150 — на стадії оформлення документів.

Лідери серед регіонів для релокації

Популярними областями для переміщення виробництв є Закарпатська, Львівська, Чернівецька, Тернопільська, Івано-Франківська та Вінницька.

Закарпаття стало лідером серед всіх регіонів нашої країни, адже саме туди релокувалася найбільша кількість компаній — 358. Так, 310 із них вже відновили роботу. Кордони з 4 країнами ЄС надають Закарпаттю певні переваги, бо його зручне географічне розташування відкриває широкі можливості для українського бізнесу. Саме тут легше шукати інвесторів та експортувати товари на міжнародний ринок.

У більшості випадків місцева влада підтримує та допомагає шукати приміщення для виробництва, надає пільги, щоб підключити їх до комунальних послуг: газо-, електро- та водопостачання. Разом з тим допомагає з пошуком житла для працівників, допомагає наймати нові кадри, налагоджувати бізнес-зв’язки, логістику, шукати ринки збуту.

Від початку війни й по теперішній час Львівщина розмістила на своїй території 163 евакуйованих підприємства: переважно з Луганщини, Донеччини, Харківщини та Київщини. Зокрема, 103 із них повноцінно працюють. Це допомогло організувати в області близько 4500 робочих місць. До того ж місцева влада виділила 16 млн гривень для підтримки компаній, які здійснили релокацію до їхнього регіону.

Відновлення роботи з перешкодами

На Черкащині наразі 20 релокованих виробництв, зокрема 11 із них готуються відновити роботу. Це компанії зі сфери машинобудування, легкої промисловості, сільськогосподарські організації, ритейл. Регіон має можливості розмістити потужності ще не одного виробництва.

Компанія, яка виготовляла опалювальні панелі та рушникосушки в Луганську, зараз відновила роботу саме на Черкащині. З окупованої території вдалося вивезти лише 10% основних комплектувальних частин. Решта потужностей залишилася під обстрілами. Тут підприємство виготовляє скляні рушникосушки для ванних кімнат — з того, що вдалося забрати з собою.

Деякі не можуть похвалитися релокацією державним коштом. Але можуть похвалитися нестримною жагою до відновлення виробництва у безпечному місці. Наприклад, до Чернівців евакуювалося підприємство, яке розробляє електроніку для бджільництва та техніку для відкачування меду. Компанія, перебуваючи в зоні активних обстрілів за 16 км від Харкова (м. Дергачі), вирішила релокуватися самостійно. Устаткування та продукцію перевозили невеликими автівками власним коштом.

Все через те, що ті автівки, які надавала держава, були завеликі й надто примітні, тому їх відразу обстрілювала ворожа армія. Зараз підприємство орендує два приміщення: для складу та для виробництва. Лише 2 співробітники змогли релокуватися разом з компанією. Основний штат відновили завдяки найму місцевих жителів. І все це вдалося зробити за 1 місяць після старту релокації.

До Кам’янщини релокувалося харківське підприємство, яке виготовляє товари для парапланеризму. Здавалося б, як зараз парапланеризм поєднати з війною, адже не час для розважальних чи навчальних польотів в небі над Україною? Але все ж таки підприємство перемістилося та відновило роботу зі стратегічним запасом матеріалів, який дозволить працювати певну кількість місяців, а потім власник планує замовляти матеріали з-за кордону.

Зусиллями 4 співробітників, які змогли виїхати з Харкова, компанія працює та виготовляє продукцію для клієнтів з Європи. База клієнтів з України поки що втрачена. Зараз триває процес перереєстрації підприємства, щоб згодом сплачувати податки до бюджету Кам’янської громади.

Водночас є випадки, коли компанія не може знайти необхідне приміщення на бажаній локації й тому розглядає релокацію за кордон. Так сталося з харківським підприємством, яке виробляє спеції. Після довгих безрезультатних пошуків приміщення на Заході України, компанія вирішила, що легше перевезти устаткування до Польщі або Румунії.

Ситуацію врятувала ділова пропозиція засновника UFuture Василя Хмельницького. Він запропонував релокуватися до індустріального парку в Білій Церкві. Саме там було вільне тільки-но побудоване приміщення площею 5 тис. кв. м. Компанія швидко перемістилася до Білої Церкви та відновила роботу. На території індустріального парку планується будівництво ще трьох локацій під розміщення евакуйованих виробництв.

До Волинського регіону релокувалося кавове підприємство. Компанія спочатку реалізовувала кавові машини, ремонтувала їх та обслуговувала, а згодом почала виробляти власну каву. Власник підприємства народився у Дубенщині, тому питання з місцем для переїзду вирішили швидко. В компанії працюють 4 спеціалісти, всі переїхали. Ще 8 співробітників найняли у Демидівці. Планують розширювати штат до 30 працівників. Відновивши роботу, підприємство відправляє клієнтам щоденно приблизно 500 кг кави за допомогою Нової Пошти, яка завдяки таким регулярним відправкам теж збільшила свій прибуток та кількість робочих місць у відділенні.

Зараз підприємство шукає фінансову підтримку, щоб придбати додаткове устаткування для обсмаження кави. Місцева влада наголошує, що можна скористатися державною програмою підтримки підприємств, які релокувалися. Пропонує кредитування в державних банках із нульовою відсотковою ставкою. За підтримки Центру релокації бізнесу при Рівненській ОВА ще кілька компаній перевезли на Рівненщину своє виробництво, складські запаси й планують розвивати бізнес.

В Ужгороді Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес об’єднався з Новою поштою, щоб надавати компаніям логістичну допомогу та перевозити устаткування чи продукцію під час релокації. Одна юридична особа отримує до 10 тис. грн на потреби транспортування. Відправка можлива тільки з визначених областей, де працюють відділення Нової пошти. Є кілька умов. Реєстрація у регіонах, де тривають або тривали активні бойові дії: Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Київська, Одеська області. Після підтвердження заявки, проводиться інтерв’ю з відібраними підприємствами. Першочергова увага — допомозі СМБ, які виробляють життєво необхідні товари та послуги, підтримують ЗСУ та українців.

Рішення, які допоможуть виробництву працювати

Для того, щоб відновити роботу виробництва після здійснення релокації, необхідно розв’язати кілька питань. У кожної компанії, звичайно, індивідуальні потреби залежно від місця та умов, але є й ті проблеми, які актуальні майже для всіх.

 • Організація корпоративного мобільного зв’язку.

  Для кожного без виключення виробництва важлива якісна комунікація всередині команди. Для цього можна підключити корпоративний мобільний зв’язок на будь-яку кількість номерів. У тарифних планах для бізнесу від Київстар — оптимальна кількість хвилин для дзвінків по Україні та за кордон, доступ до високошвидкісного мобільного інтернету, достатня кількість SMS, а також вигідні тарифи в роумінгу. Корпоративний мобільний зв’язок дозволяє роботодавцю контролювати витрати на нього для своїх працівників. Ви можете відслідковувати будь-які дії за всіма номерами компанії: нарахування, кількість хвилин, використання додаткових послуг тощо. До того ж щомісяця формується та надсилається рахунок за попередній період.

 • Забезпечення швидкісним фіксованим інтернетом.

  Щоб налаштувати на території виробництва доступ до якісного корпоративного інтернету, підійде Корпоративний фіксований інтернет. Ви зможете вибрати швидкість каналу передачі даних від 1 Мбіт/с до 10 Гбіт/с. Резервувати корпоративну мережу як на рівні обладнання, так і на рівні каналів зв’язку. Від стабільного фіксованого інтернету залежить функціонування всього виробництва: робота приладів, комунікація між спеціалістами тощо.

 • Автоматизація процесів.

  За допомогою технології IoT (інтернет речей) працівники можуть автоматично відстежувати кількість продукції та місцезнаходження товару на складах, контролювати доставку завдяки трекерам на транспорті, слідкувати за якістю роботи обладнання. А також виявляти потенційні несправності до того часу, як вони негативно вплинуть на виробництво. Для цього в пристрої встановлюють М2М-SIM-картки, а через Центр управління IoT від Київстар дистанційно керують всіма пристроями. Технологія IoT знижує витрати, здешевлює процес виробництва, скорочує обсяги відходів, підвищує якість послуг та товарів.

 • Масштабування виробництва.

  IT-інфраструктуру підприємства можна швидко масштабувати та захистити від кіберзагроз завдяки хмарній платформі Microsoft Azure. Створюйте нові продукти, налаштовуйте бізнес-процеси, організовуйте дистанційну роботу для співробітників без необхідності утримувати та обслуговувати фізичні сервери. Хмара дозволяє розгорнути віртуальні робочі столи з інтелектуальним захистом від кібератак на корпоративні дані. Компанії використовують Azure й для розробки та розгортання нових програм.

Хмари та зберігання даних темна

Хмарна інфраструктура

Microsoft Azure від Київстар

Глобальна хмарна платформа для безпечного розгортання IT-інфраструктури. Розробляйте нові продукти, тестуйте, налагоджуйте внутрішні бізнес-процеси без утримання фізичних серверів.

 • Створення робочого онлайн-середовища для працівників.

  З досвіду деяких підприємств, під час релокації не всі працівники мають змогу переїхати разом з компанією. Зберегти та об’єднати команду для виконання робочих завдань допоможе сервіс Microsoft 365. Всі зможуть працювати незалежно від того, де перебувають.

 • Спрощення роботи з документами.

  Більше не потрібно витрачати гроші підприємства та час співробітників на особисті зустрічі для підписання договорів та відправку їх поштовою службою чи кур’єром. Використання системи електронного документообігу (ЕДО) Star.Docs від Київстар прискорює створення та підписання корпоративних е-документів онлайн. Електронний примірник паперового документа з обов’язковими реквізитами та кваліфікованим електронним підписом на законних підставах вважається оригіналом.

Офіс та телефонія темна

Офіс та телефонія

Star.Docs від Київстар

Сервіс для швидкого переведення документообігу в онлайн. Створюйте, узгоджуйте чи підписуйте документи в цифровому форматі. 50 підписів безкоштовно.

Релокація виробництв допомагає врятувати бізнес, зберегти робочі місця, надати можливість людям забезпечувати свої сім’ї та наповнювати податками державний бюджет. Комітет з питань економічного розвитку закликає підприємства, які ще міркують над тим, як відновити діяльність на безпечних територіях, долучатись до програми релокації.

Аналітика та дослідження#IOT#Azure#ЕДО#MicrosoftAzure#Бізнес#Тарифи#IOTISKYIVSTAR#Star.Docs#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression#Рішення#МобільнийЗв'язок#Microsoft365#Офіс365

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#ВійнавУкраїні#Star.Docs#BigData#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression#ТаргетованіРозсилки#ПортретКлієнта#Геоаналітика#Теплокарта#Heatmap#Бізнес
#ПортретКлієнта#ІнтернетДляБізнесу#ВійнавУкраїні#Бізнес#РосійськоУкраїнськаВійна#ADWISOR
#Рішення#ВійнавУкраїні#Stoprussia#Stoprussianagression#РосійськоУкраїнськаВійна
#ADWISOR#BigData#Microsoft365#MicrosoftAzure#Cybersecurity#Офіс365#БігДата#Кібербезпека#Технології#Бізнес#ВійнавУкраїні#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression#Star.Docs
#ВійнавУкраїні#Рішення#Stoprussia#РосійськоУкраїнськаВійна#Бізнес
#ATC#ADWISOR#Microsoft365#Офіс365#BigData#БігДата#ЕлектроннийДокументообіг#Бізнес#ІнтернетДляБізнесу#Інтернет#КорпоративнийІнтернет#МобільнийЗв'язок#Тарифи#Azure#MicrosoftAzure#Star.Docs#ЕДО#SMS#СмсРозсилка
#Microsoft365#STARKASA#ВійнавУкраїні#ЕлектроннийДокументообіг
#ATC#Microsoft365#MicrosoftAzure#Бізнес#ЕлектроннийДокументообіг

Підпишіться на щомісячну розсилку найцікавіших новинПідпишіться на розсилку