Про що:
Креативність — одна з топових навичок для професіоналів майбутнього, за версією Всесвітнього економічного форуму. Цей скіл є обов'язковим для розвитку будь-якої справи, адже креативне мислення допомагає знаходити нестандартні рішення та реалізовувати інновації. Але як натренувати навичку генерувати ідеї? Зібрали 5 книжок про різні підходи до роботи з креативом: де шукати інсайти, як приборкати творчий хаос, чому для креативу важлива дисципліна й не тільки.
Зміст
«Творчий акт: спосіб буття»
«Розгадка геніальності»
«WORKFLOW: Практичний посібник до творчого процесу»
«Думай як фрік»
«Момент Еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок»
«Творчий акт: спосіб буття»
Рік Рубін
Творчість — не рідкісне обдарування, яке стосується виключно мистецтва. Ми щодня нею займаємось, адже створюємо нове: розв'язуємо проблеми, ведемо перемовини та навіть пишемо листи колегам — усе це є творчістю. Принаймні, на думку музичного продюсера та дев'ятикратного лауреата премії «Греммі» Ріка Рубіна.
У своїй книжці він пояснює, що творчість — не професія, а спосіб сприйняття світу. І його можна вдосконалювати, щоб кожен день робити навіть малі креативні відкриття. Ось кілька порад для цього:
- припиніть спеціально намагатися бути оригінальним — краще якомога швидше почати робити перші кроки й не думати, як вигадати щось ще більш креативне;
- спостерігати за світом — важливо бути уважним до дрібниць і відкритим до інформації ззовні, щоб будувати нові історії;
- розвивати дисципліну — якщо навчитися управляти своїм часом і розкладом та взяти під контроль щоденні звички, вийде звільнити чимало простору в голові для творчості.
Про те, як застосувати ці та інші поради для розвитку креативності, читайте в детальному огляді книжки за посиланням.
Творчий акт: спосіб буття
Про книгу«Розгадка геніальності»
Рон Фрідман
Думаєте, що оригінальні ідеї можуть креативити тільки видатні інноватори? Книжка психолога Рона Фрідмана спростує цю думку. Він розповідає, як генерувати та реалізовувати вартісні рішення, спираючись на критичний аналіз чужого досвіду. Для цього важливо навчитися розбирати на деталі вже готові ідеї та вдосконалювати їх, але не переходити межу між наслідуванням та копіюванням.
Чотири поради з книжки, як креативити ідеї:
- Створювати та оновлювати власні «колекції артефактів». Наприклад, збирати ідеї розробок конкурентів по ринку, які чіпляють своєю самобутністю.
- Розкладати на частини готові рішення, щоб розуміти процес їх створення та основні принципи роботи. Вам потрібна схема, яка вже працює, щоб на її базі побудувати власне унікальне рішення.
- Залучати новий досвід до розробки ідей, щоб завжди мати в команді свіжий погляд. Наприклад, майже в кожну екранізацію коміксів Marvel вводять нового режисера, який раніше не працював із супергеройським кіно. Дослідники креативності школи INSEAD називають це «досвідом недосвідченості».
- Не гнатися за ідеалом. Коли дивитесь на майстрів своєї справи, орієнтуєтеся на дуже високу планку. Але досконале не завжди можна продати, тому важливо робити на такому рівні, який є актуальним для ваших реалій та потреб.
У книжці Рон Фрідман детально розповідає, як застосовувати в житті ці принципи на прикладах визнаних професіоналів і брендів з різних сфер.
Вас також може зацікавити:
Як запустити власний бізнес: 5 книжок про стартапи«WORKFLOW: Практичний посібник до творчого процесу»
Дорон Маєр
Люди рідко уявляють творчість як систематизований процес. Частіше — як неконтрольований та невизначений. Креатор Дорон Маєр у своїй книзі розвінчує міфи про непередбачуваність творчої роботи та розповідає, як керувати хаосом, щоб реалізовувати складні й великі проєкти.
Маєр понад 20 років працює в анімації, ілюстрації, дизайні та мистецтві. На базі власного досвіду ділиться, як не сподіватися на натхнення, а професійно й впорядковано працювати з ідеями.
Про що ви дізнаєтесь з книжки:
- як розбивати проєкти на етапи та фрагменти;
- чим особливий кожен етап творчого процесу: фіксація, задум, бачення, втілення і план;
- як розводити у своїй голові три ролі: митця, менеджера та критика;
- які стратегії допомагають уникати творчих блоків, щоб знаходити інноваційні рішення.
Також автор розповідає, як якісно креативити в команді та очолювати колективну творчість під час роботи над спільними проєктами.
«Думай як фрік»
Стівен Левітт, Стівен Дабнер
Ви в пошуках розв'язання надскладної проблеми? Тоді не варто цілковито покладатися на раціональне мислення. Часто рішення навіть найважчих проблем лежить за межами логіки — тут важливо переналаштовувати фокус уваги й застосовувати нестандартні інструменти. Тобто бути трохи диваком. Про це у своїй книзі пишуть професор економіки Стівен Левітт і журналіст Стівен Дабнер.
Як нетипово підходити до розв'язання складних ситуацій:
- шукайте власне формулювання задачі, а не приймайте те, яке хтось придумав до вас — зміна ракурсу може наштовхнути на нові шляхи дій;
- пробуйте думати як дитина — не бійтесь очевидного: експериментуйте з банальними рішеннями, бо інколи інновації «ховаються» на поверхні;
- не соромтеся визнавати, що чогось не знаєте — тоді над вами не нависатиме потреба вдавати експерта з усіх питань і ви будете вільнішими у пошуках рішень.
Пропонуємо докладніше прочитати про ці інсайти в огляді книжки «Думай як фрік».
Думай як фрік. Як перевчити свій мозок
Про книгу«Момент Еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок»
Джон Куніос, Марк Біман
Як стимулювати народження ідей — актуальне питання для тих, хто хоче навчитися швидше та ефективніше розв'язувати проблеми. Але для цього спершу корисно зрозуміти, що відбувається в мозку під час виникнення інсайтів. Саме про це книжка американських професорів психології Джона Куніоса та Марка Бімана. До того, як її написати, вони понад 20 років вивчали природу інсайтів: що це таке, як вони з'являються та чи можна збільшити їх частоту, спираючись на науку.
У книжці психологи обговорюють:
- як різні зовнішні умови впливають на здатність генерувати ідеї;
- який зв’язок між інсайтами та інтуїцією;
- коли краще довіритися «шостому чуттю», а коли — науковим методами;
- як робота мозку впливає на творчі процеси.
Книжка базується на наукових дослідженнях, але виходить за рамки методологій — автори пропонують багато інструментів для розвитку творчого потенціалу та історії про силу інсайтів у професійному та особистому житті.
Ще більше корисного контенту для освітнього дозвілля знайдете у нашій рубриці Натхнення на Kyivstar Business Hub.
Додайте коментар