Як змінюється роль жінок на ринку праці в Україні: реалії та можливості
20 червня 2024 9 хв. читання

Як змінюється роль жінок на ринку праці в Україні: реалії та можливості

Аналітика та дослідження#Економіка#Бізнес#BigData#Розвиток#БігДата

Про що:

Роль жінок в українській економіці помітно трансформується. Через дефіцит кадрів компанії усе частіше залучають їх на посади, які стереотипно довгі роки вважалися суто чоловічими. Крім того, українки активніше йдуть у підприємництво. Як саме жінки змінюють ринок праці й ландшафт бізнесу та які можливості в них є для розвитку — коротко розповідаємо далі.

Зміст

Жінки опановують більше нових професій

Посилюється потреба в перекваліфікації жінок

Жінки активно засновують бізнеси

Жінки опановують більше нових професій

У низці різних сфер жінки вже працюють за спеціальностями, на які раніше шукали переважно чоловіків:

 • У мережі АЗК ОККО зросла частка жінок у розподільчих центрах. А щоб полегшити для них фізичні задачі, компанія збільшила кількість допоміжної техніки. 
 • Жінки обіймають посади водійок, заправниць, вантажниць і охоронниць в мережі АЗК UPG.
 • В ритейлі жінок запрошують на позиції охоронниць і водійок. Наприклад, в мережі АТБ понад 900 жінок працюють на посаді охоронниць. Також охочих перенавчають на водійок навантажувача. А в Fozzy Group жінки працевлаштовуються на посади водійок вантажівок. 
 • На підприємстві «АрселорМіттал Кривий Ріг» все більше жінок працюють дробильницями, ковшовими, слюсарками, машиністками.

У березні 2022 року Верховна Рада дозволила жінкам у період дії воєнного стану працювати на підземних роботах. Тож тепер українки залучені й на вугільних шахтах безпосередньо під землею. 

Державна служба зайнятості підтверджує тенденцію зміни професій серед жінок. За її сприяння у 2023 році нову роботу знайшли 158 тис. жінок, які серед інших обирали для себе такі спеціальності: машиністка крана, верстатниця, машиністка підземних установок, вантажниця, водійка, слюсарка. Крім того, за сприяння ДСЗ торік 1.2 тис. жінок знайшли роботу на будівництві — тепер вони становлять 38% всіх працевлаштованих у галузі. Ще у 2021 році жінок в будівництві було 20%.

Якщо ваша компанія шукає нових працівниць і працівників, пришвидшити процес пошуку допоможуть інструменти Big Data. Якісна аналітика дозволить знайти людей, які зацікавлені в роботі в конкретній сфері та живуть в потрібній вам локації. Детальніше дізнавайтеся про можливості Big Data-рішень у спеціалістів Київстар.

Big Data та аналітика

Big Data та аналітика

Big Data-рішення для бізнесу

Набір інструментів для аналізу великих масивів даних під різні потреби бізнесу — аналіз та пошук аудиторії, геоаналітика, налаштування персоналізованної комунікації тощо.

Посилюється потреба в перекваліфікації жінок

У Міністерстві економіки України планують приділяти більше уваги програмам перекваліфікації жінок, які опановують нові професії. Наприклад, охоронниць, водійок вантажівок, автобусів або тракторів. Там наголошують, що Європейський банк реконструкції та розвитку розгляне можливість фінансово підтримати реалізацію відповідних програм перекваліфікації. 

Такі ініціативи вже розвиваються безпосередньо в бізнесі, який зацікавлений в нових кадрах. Наприклад:

 • «АрселорМіттал Кривий Ріг» має ліцензію на навчання понад 350 робочим професіям. На підприємстві продовж 2023 року майже 5 тис. жінок пройшли навчання за різними напрямками — це вдвічі більше, ніж у 2022-му. 
 • В агрокомпанії Kernel жінкам пропонують навчатися на операторок котелень та виробництва.
 • В агрохолдингу МХП готують жінок на посади трактористок, машиністок, слюсарок і водійок.

Також проєкти з навчання запускають громадські організації та міжнародні донори. Один з таких — Reskilling Ukraine — проєкт шведської неприбуткової організації Beredskapslyftet, який наразі пропонує два безоплатні курси перекваліфікації: 1) OnTrack від Reskilling Ukraine — дає можливість отримати професію водійки вантажних автомобілів (водійське посвідчення категорії С); 2) BusDrive — навчання на водійку пасажирського автобуса (категорії D). Наразі уже кілька українських бізнесів є партнерами проєкту, зокрема Fozzy Group, OKKO, Транс-Логістик.

Навесні UNDP за підтримки уряду Данії організувала програму для жінок, які хочуть отримати професію трактористки. Цей курс створили у відповідь на запит миколаївських роботодавців. Після завершення шестимісячного курсу учасниці отримають сертифікат і посвідчення водія категорії А1, а також зможуть працевлаштуватися до місцевої компанії «Агроф'южн».

Крім того, є можливість безоплатно опанувати різні професії в регіональних центрах зайнятості за ваучерами. Наприклад, у Запорізькому центрі за січень-березень цього року за робітничими професіями пройшли навчання 50 кандидатів, з яких — 45 жінок.

Жінки активно засновують бізнеси

Жінки все частіше не тільки опановують нові професії, але й відкривають власний бізнес і створюють робочі місця. Так, у 2024 році жінки заснували понад 43 тис. ФОПів в Україні. Це 59% від загальної кількості новостворених підприємств цієї форми. Найчастіше жінки обирають такі сфери: роздрібна торгівля (68% жінок від усієї кількості), надання індивідуальні послуги (89%) та інформаційні послуги (63%). І ця тенденція не нова — у 2023 році жінки зареєстрували на 45 тис. більше ФОПів, ніж чоловіки, або 57% від загальної кількості.

Водночас більше компаній традиційно відкривають чоловіки — у 2023 році жінки створили 24% нових підприємств. Задля підтримки жіночого підприємництва держава, громадський сектор і бізнес створюють різні ініціативи з навчання та фінансування. Серед актуальних можливостей:

 • Глобальна навчальна програма від Goldman Sachs «10,000 Women». Складається з 10 бізнес-курсів для підприємиць, які хочуть розвивати свій бізнес, покращити нетворкінг і отримати наставництво.
 • Безплатний онлайн-курс «Жіночий бізнес: шляхи розвитку та інструменти підтримки» на платформі EdEra. Слухачки дізнаються про переваги жіночого підприємництва, тонкощі ефективної комунікації в бізнесі, а також успішні українські та закордонні кейси.
 • Консультації від кар‘єрного та бізнес-хабу «ВОНА» для жінок у складних життєвих обставинах. На платформі жінки можуть не тільки отримати консультацію щодо пошуку роботи, але взяти участь в ініціативах для відкриття чи розвитку власного бізнесу.
 • Грантова програма «СТВОРЮЙ!» від Мінекономіки, UMAEF і KSE Foundation для підтримки підприємниць у сфері виробництва. Можна отримати грант до $15 тис. на придбання обладнання і частково — на програмне забезпечення та навчання. Дедлайн подачі заявки — до 31 липня. Про цей грант ми також писали у нашій добірці ініціатив з підтримки бізнесу.
 • Конкурси мінігрантів для жінок-підприємиць у Полтавській та Черкаській областях від фонду «Жіночі можливості». Учасниці можуть отримати до 70 тис. гривень на придбання обладнання для розвитку бізнесу. Заявку потрібно подати до 30 червня. 

Жінки активно користуються й універсальними державними грантами. Так, у 2023 році вони отримали 55% грантів за урядовою ініціативою «Власна справа», і 48% — за програмами для ветеранського бізнесу.

Про корисні можливості та поради для розвитку власної справи читайте на Kyivstar Business Hub. А щоб вдало реалізовувати власні ідеї, шукайте сучасні сервіси та рішення для компаній на Київстар Бізнес.

Аналітика та дослідження#Економіка#Бізнес#BigData#Розвиток#БігДата

Додайте коментар

Усі коментарі публікуються після модерації. Будь ласка, пишіть українською, без спаму та нецензурних слів.

Схожі статті

#Дослідження#Тренд#ВійнавУкраїні
#Тарифи#ВійнавУкраїні#Бізнес#Робота#РосійськоУкраїнськаВійна#Stoprussia#Stoprussianagression
#ПортретКлієнта#ІнтернетДляБізнесу#ВійнавУкраїні#Бізнес#РосійськоУкраїнськаВійна#ADWISOR
#IOT#BigData#ATC#ПортретКлієнта#ВійнавУкраїні
#ШтучнийІнтелект#Рішення#Технології
#ADWISOR#ATC#СмсРозсилка
#ATC#Microsoft365#Офіс365#Azure#MicrosoftAzure#AzureStack#Київстар#Робота
#Автоматизація#Роботи#ЯкЦеПрацює?

Підпишіться на новини Kyivstar Business Hub до 15 серпня і отримайте доступ до Київстар ТБПідпишіться на розсилку